Savivaldybės Ekonomikos ir finansų komitete karštai diskutuota apie frakcijos „Biržų atgimimas“ siekį suteikti garbės piliečio vardą žmogui, kurio veikloje – vis dar neaiškūs dalykai. Jie minimi Savivaldybės tarybos nariams adresuotame laiške.
Apie nepaneigtus įtarimus
Kodėl Biržų rajono savivaldybės garbės piliečio vardą reikėtų suteikti šaulių kuopos vadui Vidučiui Šeškui, komiteto posėdyje kalbėjo projekto teikėjas – frakcijos „Biržų atgimimas“ narys Kęstutis Isakas. Jis skaitė kandidato biografiją, vardijo apdovanojimus. Kaip argumentą, kodėl tarybai teikiamas toks siūlymas, nurodė 2022 metų gegužę komisijos dėl garbės piliečio vardo suteikimo priimtą nutarimą.
Ekonomikos ir finansų komiteto narys Audrius Jukna pasiūlė teikėjui atsiimti siūlymą. Politikas paaiškino, kad sprendimas dėl garbės piliečio vardo suteikimo Savivaldybės tarybai iki šiol nebuvo pateiktas dėl iškilusių neaiškių aplinkybių.
„Tada iškilo tam tikri įtarimai, galimai ir faktai, kurie iki šiol nėra įvertinti“, – kalbėjo A. Jukna. Jo manymu, būtų tikslinga sudaryti komisiją, kuri panagrinėtų visus įtarimus. Politikas minėjo dabar gautą naują informaciją, kurios turinį turėtų vertinti komisija.
„Dabar klausimas yra politizuojamas, esame visi įvelti“, – sakė A. Jukna.
Meras Kęstutis Knizikevičius minėjo apie administracijai duotą užduotį parengti naujus Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos nuostatus.
Tarybos narė Audronė Garšvaitė priminė, kad minėta komisija sudaroma vienai kadencijai. Anot jos, nieko neatsitiks, jeigu kandidatūrą apsvarstys nauja komisija.
Siūlymas atsiimti ketinimą ir aštri teikėjo reakcija
„Garbės piliečio kandidatūra neturi kelti jokių insinuacijų ir diskusijų visuomenėje“, – laikėsi nuostatos A. Jukna, siūlęs K. Isakui atsiimti sprendimą dėl garbės piliečio vardo suteikimo.
Tai galimai padėtų išvengti kandidato gyvenimo ir veiklos tam tikru laikotarpiu nagrinėjimo bei vertinimo.
Su tuo jokiu būdu nenorėjo sutikti K. Isakas, įžvelgęs kandidato žeminimą ir laikymą „tarp dangaus ir žemės“, tai yra be sprendimo dėl garbės piliečio vardo. Visas abejones ir įtarumus dėl kandidato veiklos K. Isakas vadino sapalionėmis. Anot jo, jau 30 metų V. Šeškas vykdo patriotinę veiklą, už kurią negauna jokio atlygio, o savo pensiją skiria vaikams.
„Ar yra daugiau tokių, kurie taip ugdo patriotizmą?“ – klausė K. Isakas.
„Jo paties pavaduotoja (Inga Arlikevičienė – red.)“, – nuskambėjo iš komiteto narių.
A. Garšvaitės siūlymas atidėti klausimo svarstymą dėl gautos naujos negatyvios informacijos apie kandidatą sulaukė aštrios K. Isako reakcijos.
„Atgimietis“ ėmė kalbėti ir apie trenerį V. Garastą.
„Tai, kad jis vadovavo Sovietų Sąjungos rinktinei, nesutrukdė tapti garbės piliečiu?“ – nepalyginamus dalykus ėmė lyginti politikas, dar pareiškęs, kad tarp socialdemokratų daug komunistų.
„Taip, tačiau manęs nesiūlo į garbės piliečius“, – atsiliepė socialdemokratė A. Garšvaitė.
K. Isakas ketinimo suteikti garbės piliečio vardą V. Šeškui neatsiėmė, o komitetas balsavimu tokiam sprendimui nepritarė. Sprendimą palaikė tik trys – „atgimiečiai“ K. Isakas, L. Variakojis ir „darbietė“ A. Pocienė. Pritarimo neišreiškė penki tarybos nariai – socialdemokratai A. Jukna, G. Mociūnas, A. Garšvaitė, demokratas V. Jareckas ir liberalas J. Greviškis. Konservatorė I. Varzienė svarstyme nedalyvavo – nusišalino, vengdama galimo neobjektyvumo. V. Šeškas yra Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, kuriai priklauso ir I. Varzienė, narys.
Sprendimo projektui nepritarė ir Socialinio vystymo bei Teritorijų vystymo ir aplinkos apsaugos komitetas. Tačiau klausimas pateko į Tarybos posėdžio darbotvarkę – jo teikėjas (K. Isakas) neatsiėmė.