Senosios muzikos festivalio „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ metu vyko meistriškumo kursai.
Kiekvienais metais senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose 2023“ į programą įtraukia meistriškumo kursus. Balandžio 11-13 dienomis vyko Viduramžių muzikos dirbtuvės, kurioms vadovavo lektorės Beatričė Baltrušaitytė ir Viktorija Silenkovaitė. Senosios muzikos pažinime dalyvavo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos neformalaus vaikų švietimo programos „Instrumentų pažinimas“ mokiniai.
Festivalis kiekvienais metais siekia pasiūlyti, sudominti ir surasti naujų formų pažinti seniausius muzikos lobius. Šį kartą vaikai kartu kūrė Šv. velykų pasakojimą – istoriją, kai veiksmas prasideda nuo Verbų sekmadienio ir baigiasi Prisikėlimu. Programos dalyviams jau pažįstamos lektorės mokė senosios muzikos paslapčių. Viktorija Silenkovaitė ne vienerius metus bendrauja su Biržų krašto vaikais vasaros stovyklų metu ir kiekvieną kartą yra labai laukiama kaip puiki pedagogė, galinti atverti jaunuosius muzikantus grigališko giedojimo tradicijai. Beatričė Baltrušaitytė pažįstama iš edukacinių koncertų Valdovų rūmuose, į kuriuos su dideliu užsidegimu vyksta muzikos mokyklos auklėtiniai dalyvauti lektorės edukacijose. Į viduramžių muzikos dirbtuves Biržuose atvyko svečių ir iš Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos. Jų mokytoja Erika Baublienė ne pirmą kartą atvyksta su solfedžio grupės mokiniais, nes žino, kad čia galima gauti tokios patirties ir žinių, kurių nerasi muzikos mokyklos programose.
Biržų krašto muziejaus arsenalo salėje Viduramžių muzikos dirbtuves atidarė svečiai, kurie pademonstravo pamoką su skambančiomis lazdomis ir įtraukė visus dalyvius.
Pamoką pratęsė mūsų mokyklos teorinių disciplinų mokytojos Jūratė Duderienė, Rūta Degutienė, Rita Vaičiulėnienė, Vigilija Macienė, kurių paruošta medžiaga „Kanonas – mįslė, taisyklė ar žaidimas?“ puikiai pasitarnavo „prasidainavimui“ ir bendroms užduotims kursų veiklose. Po nuotaikingos pradžios sekė teorinė dalis – trumpa paskaita apie viduramžių muziką, virtualus pasivaikščiojimas po Vakarų Europos vienuolynus, kuriuose ir buvo užrašomas pirmasis natų tekstas – neumos, vėliau tapusios mums įprasta notacija. Kursų dalyvių žinios buvo patikrintos lektorės Beatričės paruoštomis užduotimis vaikų mėgstamame vaizdo žaidime „Kahoot“.
Pasiskirstę į ansamblius, mokiniai pradėjo gilintis į giesmes, keliauti grigališkojo giedojimo labirintais su lotynų kalba, instrumentinės muzikos intarpuose pratinosi įsiklausyti į viduramžių muzikos sąskambius. Kad kuriamas spektaklis įgautų pilną vaizdą, reikalinga scenografija.
Su dideliu užsidegimu buvo piešiamos Jėzaus Kančios ir Prisikėlimo scenos kaip iliustracijos kuriamam šv. Velykų pasakojimui.
Antrąją kursų dieną jauniausieji giesmininkai aplankė Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namų gyventojus ir giesmėmis pasveikino su šv. Velykomis.
Trečioji kursų diena pilna jaudulio, po generalinės repeticijos – tik kelių dienų rezultato demonstravimas, kuris pranoko lūkesčius. Visi kursų dalyviai išgyveno Prisikėlimo istoriją keliaudami į Jeruzalę su palmių šakelėmis, matydami kenčiantį Jėzų piešiniuose ant ekrano, surikdami „ant kryžiaus jį“ ir džiaugsmingai užbaigdami vaidinimą improvizuotoje eisenoje giedant Aleliuja.
„Baroko pavasaris Biržuose 2023“ įgyvendino vieną iš savo tikslų – edukuoti jaunimą, o Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos auklėtiniai prasmingai praleido Velykų atostogas.
Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos NVŠ programos „Instrumentų pažinimas“ mokytojos Jūratė Duderienė ir Romualda Butkevičienė