Biržų ligoninės vadovas prašo pinigų. Savivaldybės taryba neriasi iš kailio, kad rajonas neliktų be ligoninės, o įstaigos vadovas Petras Bimba nesivargina dalyvauti komisijų, komitetų ir Tarybos posėdžiuose. Direktorius atostogauja. Atsakomybės ir ligoninės reanimavimo pultas įbruktas į politikų rankas.
Biržų ligoninė prašo 154 195 Eur medicinos įrangai ir patalpų remontui. Kaip jau rašyta „Šiaurės rytuose“, investicijos reikalingos dėl pasikeitusių intensyviosios terapijos paslaugų teikimo reikalavimų. Jų neįvykdžius Biržų ligoninė prarastų teisę teikti reanimacijos ir intensyviosios terapijos bei stacionarias chirurgijos paslaugas. Šiais metais žadama panaudoti 95 504,83 Eur už jau atliktus darbus ir įsigytą įrangą.
Socialdemokratai daktarai „kapojasi“
Biržų savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo ligoninėje dirbančių tarybos narių gydytojų ir teisininko išėjimu iš posėdžių salės. Nepasitenkinimą dėl to reiškė socialdemokratas Dalius Jakubėnas.
„Lovomis tai naudositės jūs, o mane veš tiesiai pas Jankauską… O kitas dalykas – Priėmimo skyriuje griauna sieną, o Ubartas (tarybos narys gydytojas Nerijus Ubartas) sėdi. Tai aš irgi norėčiau pasėdėt. Tavo žmona tai dirba priėmiman“, – D. Jakubėnas kreipėsi į bendrapartietį ir buvusį kolegą N. Ubartą.
N. Ubartas liko salėje ir klausinėjo apie tai, kas jam kėlė abejonių. Neseniai darbo Biržų ligoninėje atsisakęs chirurgas vardijo jam gerai žinomus dalykus apie įrangą ir būtinybę ją didinti.
Ligoninės galva ir „pirmosios lūpos“ ilsisi
Kęstutis Isakas iš „Biržų atgimimo“ abejojo, ar bus spėta panaudoti lėšas, jeigu metai jau baigiasi.
Jam buvo atsakyta, kad ligoninės atstovai užtikrinę, kad ir viešuosius pirkimus, ir darbus atlikti bus spėta.
Konservatorė Irutė Varzienė norėjo gyvos informacijos „iš pirmų lūpų“. Nei ligoninės direktoriaus Petro Bimbos, nei už viešuosius pirkimus atsakingos specialistės posėdyje nebuvo. Jie atostogauja.
Tad ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams Vitalija Jukonienė turėjo atsakyti, kokie remonto darbai jau atlikti, kokios pirkimų procedūros vyksta.
V. Jukonienė pasakė, kad dalis darbų jau atlikta, kiti vyksta. Dirba apklausos būdu parinkti rangovai, tarp jų ir vietinė – mažiausią kainą pasiūliusi R. Širmelio įmonė. Darbus jau atliekanti ir „Stiklija“.
„Tai kaip tie darbai iš tikrųjų jau buvo padaryti, jeigu vokai tik dabar buvo atplėšti?“ – abejojo K. Isakas.
V. Jukonienė atsakė negalinti smulkiai informuoti, nes tai ne jos darbo sritis. Ji esanti direktoriaus pavaduotoja gydymui. Atsakymų reikėtų prašyti direktoriaus, kai šis grįš iš atostogų.
Skaičiavo buvusias operacijas
Nors ministro įsakymas jau buvo 2022 metais, Biržų ligoninė jį vykdyti ėmėsi tik dabar. Pasirodo, ligoninė skaičiavo operacijas ir nežinojo, ar jų užteks, kad išliktų chirurgijos stacionaras ir sykiu reanimacijos skyrius. Dabar, atrodo, kad operacijų gal ir užteks, todėl imtasi darbų ir prašoma Savivaldybės pinigų.
„Turim ligonine pasitikėt, kad darbus atliks ir įrangą nupirks dar šiais metais už skiriamus 95 tūkst. Eur. Mes gi ne opozicija, kad visi susėdę tik prieš viską protestuotume… Jeigu mes nepasitikėsim, tai ligoninė nebeatitiks reikalavimų. Jie mums užtikrino, kad viskas bus“, – tikėjimą ligonine išsakė Audrys Šimas. Jis vadovauja komisijai, kuri sprendžia ligoninės finansavimo klausimus.
„Sužinojome, kad viešieji pirkimai jau įvyko, darbai vyksta. Tai iš kokių lėšų viskas bus daroma, jeigu mes finansavimo nepatvirtintume?“ – klausė frakcijos „Biržų atgimimas“ narė Indra Drevinskaitė.
Meras atsakė, kad tuomet ligoninė už šį projektą turėtų mokėti savo lėšomis.
Pasak I. Drevinskaitės, visą laiką, kai yra teikiami su ligonine susiję projektai, iškyla daug neaiškumų. „Tai gal tuos su ligonine susijusius dokumentus būtų galima pateikti aiškiau, nes visą laiką kyla tie patys klausimai“, – atsargiai kalbėjo Tarybos narė apie su ligonine susijusius dalykus, kurie ne pirmą sykį kelia abejonių.
Ne akademikų, o ligoninės direktoriaus veiklos rezultatai
Meras tuo metu vėl kalbėjo apie ministerijos nuostatas, siūlėsi organizuoti susitikimą su medicinos profesoriais, universiteto dekanu ir t. t. Esą jie biržiečiams politikams paaiškintų, kad pertvarkos darbai ligoninei būtini.
„Tai remontai praktiški baigti, juos padarė, kaip suprantu, vietiniai darbuotojai – na, tariamai, galimai…
Be abejo, aš visada už tai, kad ta ligoninė išliktų… Šiais metais tuos būtinus skaičius (operacijų) kaip ir turim, kitais metais – su klaustuku“, – kalbėjo N. Ubartas. Anot jo, skirti ligoninei finansavimą reikia, bet įstaigos pateikti skaičiai jam kelia klausimų.
Mero ir direktoriaus atsakomybė
Irutė Varzienė akcentavo mero atsakomybę už ligoninės direktoriaus veiklą.
„Be abejo, labai gaila, kad nėra direktoriaus, kuris pirmiausia turėtų prisiimti atsakomybę. Kyla klausimų, kai finansavimo ligoninei prašoma metų pabaigoje. Jeigu vadovas nepasitiki, kad atliks operacijų tiek, kiek reikia, ir laukia iki metų pabaigos, tai iš tikrųjų, vadinasi, nėra jokios strategijos… Kiek buvo kovota dėl to chirurginio skyriaus, bet ir dabar neaišku, ar tik šiais metais pavyko tos didžiosios operacijos, kurių skaičius yra svarbus kriterijus“, – pagrįstas abejones išsakė I. Varzienė. Balsuoti už finansavimą, anot politikės, vis tiek reikia, kad ligonė išliktų.
Sykiu I. Varzienė mano, kad pagrindinė atsakomybė šiuo klausimu tenka merui.
„Ir ligoninės vadovo atsakomybė yra mero kompetencijoje“ , – akcentavo politikė.
Ligoninės valdymo realybė – „betvarkė“
„Visi mes suinteresuoti, kad ligoninė išliktų, dirbtų sėkmingai. Bet eilinį kartą pripažinkime, kad kai ateina ligoninės klausimas – vėl visiška betvarkė, vėl jokio planavimo, direktorius atostogose, nors puikiai žino, kad vyksta Tarybos posėdžiai… Pavaduotoja nieko negali pasakyti apie viešųjų pirkimų klausimus… Ir visi esame priversti balsuoti, nes ligoninę norima išlaikyti… Ir dokumentai po to – iš viso ydinga praktika. Informaciją gausime po to, kai šaukštai bus po pietų…
Dėl to, kad yra betvarkė, jūs, mere, žadėjote atkreipti dėmesį į Petro Bimbos darbą, kad galų gale įvestų tvarką…. Jeigu direktorius negali įvesti tvarkos, tai reikia tą direktorių atleisti ir ieškoti kito, kad įvestų tvarką … Dabar visi priversti balsuoti tik dėl to, kad reikia“, – ligoninės valdymo realybę išsakė K. Isakas.
Socialdemokratas Audrius Jukna iš esmės pritarė I. Varzienės ir K. Isako mintims.
„Visi žinom, kad balsuoti reikia, kad tą daryti turim, bet šita praktika labai ydinga. Direktorius ne taip dažnai čia būna Taryboje – gal du ar tris kartus per metus… Tai negali atostogų susitvarkyti, kad būtų čia? Negera praktika“, – kalbėjo A. Jukna.
Statymo prieš faktą metodas – vertas rimto dėmesio
„Aš tai trumpai pasakysiu – viešieji pirkimai statybos darbams dar neįvykę, o kai kurie darbai, kaip išgirdome, jau atlikti. Tai čia didžiulė nesąmonė – pastatyti mes esame prieš faktą. Tai kartojasi ne pirmą kartą. Tikrai reikėtų svarstyti apie vadovo kompetenciją“, – atvirai rėžė konservatorius Arūnas Anskinas.
Ligoninės finansavimui pritarta 19 balsų. Nepritarė N. Ubartas ir Vytautas Juška. Prieš balsavo L. Variakojis, kurio sprendimui lemiamos įtakos padarė tai, ką jis sakė išgirdęs iš ligoninės darbą žinančio gydytojo N. Ubarto.