Biržų regioninio parko teritorijoje nemažai statinių, kurie yra apleisti, griūvantys ir vizualiai teršia aplinką. Kai kurie šių pastatų – vaiduoklių stovi metų metais ir bado akis.
Akivaizdu, kad su tokių statinių savininkais nė vienai institucijai nepavyksta susikalbėti ir priversti juos sutvarkyti arba nugriauti. Bet kartais atrodo, kad kažkam pavyksta tobulai kai kurių tokių statinių ir nematyti. O kai nori – žiūri kaip per padidinamąjį stiklą.
Neturi svertų
„Šiaurės rytai“ ne kartą rašė apie pastatą, stovintį šalia kelio Valantiškių kaime, buvusio motokroso trasos teritorijoje. Griūvantis, paminklais apstatytas sovietinių laikų statinys daug metų bado akis važiuojantiems į Biržus. Mat jis tarsi vaiduoklis stovi prie pagrindinio kelio, kuris jungia Biržus su kitais miestais. Šie griuvėsiai tarsi Biržų vizitinė kortelė – sveiki atvykę į šabakštyną!
Kai kuriais atvejais itin aktyvus Biržų regioninio parko tvarkos sergėtojas, Biržų regioninio parko grupės patarėjas Kęstutis Baronas tikino, kad su privačių pastatų savininkais kalbėtis jis neturintis svertų.
Jam antrino parko Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Badarienė.
„Sutinku, kad tai pastatas – pabaisa. Bet teisės aktuose nėra jokios eilutės, neturime jokių svertų kaip nors daryti įtaką privačiai nuosavybei. Nebent savivaldybė gali nekilnojamojo turto mokestį pakelti“,- sakė ji.
Tiesa, šalia šio statinio paminklais prekiaujančių kilnojamų namelių savininkams regioninio parko darbuotojai nurodė juos išgabenti vakarais iš teritorijos. Ar taip ir bus padaryta, parodys ateitis.
Vienus mato, kitų nepastebi
Galima būtų tikėti tarnybų darbuotojų kalbomis apie tai, kad jie neturi jokių svertų, jog būtų sutvarkyti aplinką teršiantys griūvantys pastatai, jei nežinotum kitų istorijų.
Pavyzdžiui, Biržų regioninio parko teritorijoje įsikūrusio Kirkilų pramogų parko savininkai neatsigina įvairių institucijų patikrinimų. Jų veikla yra nuolatinių tikrintojų objektyve.
Toks uolumas būtų suprantamas ir sveikintinas, jeigu tikrintojai matytų viską, kas vyksta tuose pačiuose Kirkiluose.
Štai šalia Kirkilų pramogų parko esančiame sklype ne vienerius metus stovi apleisto sudegusio pastato griuvėsiai. Jų savininkai nei tvarko, nei nugriauna. Bet jų kažkaip nepastebi patikrinimus uoliai šalia esančiame pramogų parke vykdančių institucijų atstovai.
Ne apie visus pastatus turi informaciją
Biržų regioninio parko grupės patarėjas Kęstutis Baronas sako tiksliai neprisimenantis, ar apleistą sudegusį pastatą Kirkilų kaime buvo matęs. Bet, jo nuomone, tokius apleistus pastatus „turėtų žiūrėti savivaldybė“.
Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Virginijus Kulbis sakė, kad apie jokius apleisto apdegusio pastato griuvėsius Kirkiluose jis informacijos neturi. Tačiau žadėjo šiuo apleistu statiniu ir jo savininku pasidomėti.
V. Kulbis tvirtino, kad savivaldybės specialistai per pastaruosius dvejus metus yra nubaudę dalį apleistų ar piktybiškai neprižiūrimų pastatų savininkų.
Pasak specialisto, administracinės teisės pažeidimų protokolai surašyti 15 apleistų pastatų savininkų. Jiems pirmą kartą skirti įspėjimai. Keliems tokiems piktybiškai pastatų neprižiūrintiems savininkams jau ir antrą kartą surašyti protokolai, jiems skirtos baudos nuo 140 iki 600 eurų.
Kodėl vieni apleisti pastatai patenka į tikrintojų akiratį, o kiti ne, ir metų metais bado akis, išsiaiškinti nepavyko.
Vykdo prevenciją ir įtraukia į ataskaitą
Kokios pozicijos laikosi Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija (ASTD)?
Į ŠR pateiktus klausimus atsakė direkcijos viešųjų ryšių specialistė Aušrinė Šėmienė.
– Ar Biržų regioninio parko grupė per pastaruosius 3 metus (2021 – 2023) kreipėsi į institucijas dėl vizualinės taršos objektų parko teritorijoje. Jei kreipėsi, dėl kokių pastatų ir kodėl?
– ASTD specialistai regioninio parko teritorijoje vykdo prevenciją ir monitoringą, apie pažeidimus informuoja atitinkamas institucijas. Apleistų statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų reikalavimus savininkams nustato savivaldybės.
Biržų regioninio parko monitoringo duomenimis, 2021 m. parko teritorijoje buvo nustatyti 46 aplinką darkantys (apleisti, nenaudojami, kt.) statiniai. Lyginant su ankstesniais metais, apleistų statinių skaičius nežymiai sumažėjo.
Apie apleistus statinius buvo informuotos savivaldybės, kurių teritorijoje šie statiniai yra.
– Parko teritorijoje yra aplinką teršiantis apgriautas namas buvusioje motokroso trasoje bei griūvanti ferma prie kelio į Skaistkalnę. Ar dėl jų sutvarkymo buvo atliekami kokie veiksmai? Jei ne, kodėl?
– Apie minėtus pastatus buvo pažymėta 2021 m. atliktame monitoringe. Apie juos informavome Biržų savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Statinių naudojimo priežiūra yra Konstitucija ir įstatymais nustatyta (priskirta) savivaldybės savarankiškoji funkcija.
– Ar turi Jūsų tarnybos darbuotojai turi teisinių svertų imtis priemonių, kad vizualinė tarša parko teritorijoje būtų sutvarkyta? Jei ne, kokius sprendimus parko darbuotojai turi priimti ir priima?
– Vizualinio poveikio kraštovaizdžiui vertinimas vykdomas vadovaujantis teisės aktais, kuriais kraštovaizdžio charakteris, savybės, funkcijos pripažįstamos vertybėmis tarptautiniu, nacionaliniu, regioniniu ar vietiniu mastu.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos specialistai vykdo prevenciją bei konsultuoja ūkio subjektus ir gyventojus saugomų teritorijų apsaugos klausimais.
Minėtų objektų ir kitų apleistų, nenaudojamų statinių situacija pateikta metinėje 2021 metų monitoringo ataskaitoje, apie juos informuotos savivaldybės. Statinių valstybiniame parke fiksavimas atliekamas kas 3 metus.
Aukščiau minėti klausimai bus įtraukti į Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biržų regioninio parko grupės jungtinės tarybos artimiausio posėdžio darbotvarkę.