Gaižiūnų kaime gyvenantis ūkininkas Vigantas Indrašius rengiasi žemę dirbti arkliais. Specialius padargus ketina pirkti iš motorizuota technika nesinaudojančios amišų bendruomenės.
Šalį apskriejo žinia, kad Lietuvos sunkiųjų ir stambiųjų žemaitukų augintojas Vigantas Indrašius parduoda techniką ir žemę dirbs arkliais.
„Apie šią savo idėją išsitariau viename iš pasitarimų, o žurnalistai iš karto susidomėjo“, – sako Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos vadovas V. Indrašius. Gaižiūnuose gyvenantis ūkininkas sako neneigiantis modernios technikos reikšmės, tačiau savo pavyzdžiu norintis parodyti, kad žemės dirbimas arkliais nėra kažkoks „baubas“.
Ūkininkas tai vadina galimybe dirbti paprasčiau, ekonomiškiau, ekologiškiau.
Grįžti atgal nėra paprasta
300 ha valdantis ūkininkas V. Indrašius sako pardavęs galingą traktorių, nes tokį išlaikyti neapsimoka. Planuose – darbas su arklių kinkiniais.
V. Indrašiaus ūkyje nuo 1997 metų iki 2003 – ųjų žemė dirbta arkliais. „Tol, kol ES pradėjo dalyti traktorius už dyka“, – sako V. Indrašiaus.
Dabar jis mano, kad tokiam nedideliam ūkiui brangi technika nereikalinga. Juolab kad pagal ūkio plėtrą numatyta didesnio žalinimo strategija. Žadama plėsti pievas, mažinti grūdinių kultūrų auginimo apimtį. Kultivuoti per 20 ha žemės ir pasėti avižas ketinama arkliais. Pasak ūkininko, tai būtų ekonomiškiau negu įsigyti ir išlaikyti brangią techniką.
Ūkyje dar yra senas „Belorus“ traktorius, javų kombainas. Prireikus ketinama techniką samdyti. Ūkio žemėse pasėta apie 70 ha kviečių. Šį plotą dirbti teks samdyta technika. Planuojama samdyti ir tą, kuri javus pasėtų tiesiai į ražienas. Taip esą paprasčiau ir pigiau nei viską supirkti ir išlaikyti pačiam.
„Jei žaliajame kurse ieškome tikros ekologijos, tai mažieji ūkiai iki 40 ha turėtų dirbti su arkliais. Nekalbu apie tuos, kurie valdo žemės iki 10 ha“, – sako V. Indrašius.
Pašnekovas sykiu pripažįsta, kad grįžimas prie žemės dirbimo arkliais yra nelengvas procesas.
„Visi jau įpratę dirbti technika, todėl darbuotojams savo pavyzdžiu turi įrodyti, kad galimas ir kitoks darbas. Kartu su ūkio darbininkais ir arklius galiu šerti, ir mėšlą išvežti. Ir tai nėra kažkoks išskirtinis darbas ar „baubas“, – kalba arklius grąžinimui į žemdirbystę besirengiantis ūkininkas.
Svarbiausia, anot jo, įsigyti tinkamus padargus, pratintis prie didesnio arklių kinkinio.
„Tai mums didžiulis iššūkis, juk nesame įpratę dirbti su didesniais arklių kinkiniais. O ir bendram darbui surinkti tinkamą arklių ketvertą yra savotiškas menas. Tai nėra taip paprasta“, – kalba ūkininkas.
Techniką pirks iš amišų, prireikus tarpininkaus ir JAV gyvenantys draugai
Modernią arkliais traukiamą techniką V. Indrašius pirks iš motorizuotos technikos nepripažįstančios amišų bendruomenės (JAV). Šių bendruomenių yra beveik visose šiaurinėse valstijose. Amišai atsisako naudoti modernias technologijas, įskaitant elektrą, automobilius, telefonus, radiją bei internetą: jie karštai tiki rankų darbo dorumu, tad modernūs patogumai, jų nuomone, tik išlepintų sielą. Amišai taip pat tiki taika, tad jie atsisako tarnauti JAV kariuomenėje; negana to, jie neturi socialinio draudimo ir atsisako valstybės paramos.
Net didžiųjų „Walmart“ prekybos centrų aikštelėse įrengti specialūs buomai pririšti amišų arkliams, o automobilių vairuotojai čia jau nuo seno įpratę dalytis keliu su karietomis ir vežimais.
Iš amišų ūkininkas jau užsisakė keturiais arkliais traukiamą kultivatorių. Šis padargas svarbus norint paruošti dirvą avižų sėjai. Kultivatorius 2,5 metro pločio, jo kaina – apie 9 tūkst. JAV dolerių. Darbui su arkliais skirti agregatai turi būti pakankamai lengvi, todėl traktoriams skirta įranga netinka.
Pasak ūkininko, jau vyksta pirkimo procesas, gautos sąskaitos. Perkamas modernus kultivatorius (germinatorius), paskui kurį žmogui nereikia eiti – darbininkas gali sėdėti. Ūkininkas svarsto, ar nereikėtų įsigyti kitą – paprastesnį, be sėdimos vietos, tačiau gerokai pigesnį agregatą.
Amišų gaminamos ir parduodamos technikos V. Indrašius ieško internetinėse parduotuvėse. Prireikus gali padėti JAV gyvenantys ūkininko draugai, tiesiogiai bendraujantys su amišais ar žinantys apie internete neskelbiamą informaciją.
Ūkininkas tikisi, kad pirkimas įvyks sklandžiai ir pavasarį į Gaižiūnų kaimo laukus arklių kinkinys ištrauks naują kultivatorių.
„Seni žmonės, su kuriais aš daug bendrauju, sako, kad pavasarį, kai žemė atgyja, į ją negalima leisti traktoriaus“, – kalba V. Indrašius.
Apie laiko sąnaudas ir ryšį su aplinka
Anot ūkininko, jo planus ir mintis galima vadinti iliuzija, tačiau jis tiki tuo, ką daro.
V. Indrašius sako dabar atliekantis dėliones – skaičiuojantis laiko sąnaudas ir suprantantis, kad darbas arkliais užtruks ilgiau. Anot ūkininko, tai, ką traktoriumi galima apdirbti per porą dienų, arkliais žmogus dirbs savaitę.
„O kur mes turime skubėti? Niekur nenubėgsime, visur spėsime – tik svarbu nuolat judėti. Juk viskas vyksta per jėgą, per greitį, o paskui guli tu lovoje ar vaikštai po namus – ale kažką veiki, gaudai kažkokią informaciją… Arba, būdavo, purtaisi kokiame „Belorus“ traktoriuje, grįžti namo visas iškratyta galva ir nieko nebenori… O čia gali eiti per žemę, iš jos pasikrauti energijos. Juk kiek pridedi rankų, įdedi širdies, tiek tau ir atgal grįžta“, – kalba ūkininkas.
Tris mažametes dukras su žmona Agne Gaižiūnuose auginantis V. Indrašius tvirtina, kad jam svarbu parodyti vaikams ryšio su aplinka svarbą. Šeima skiria laiko buvimui kartu. Indrašiai pailsi išvykę į kitą savo atokią kaimo sodybą ar drauge ištrūkę į sostinę, trumpam apsigyvenę viešbutyje ir pasinėrę į didmiesčio šurmulį.