Skaitmeninis pasaulis, kaip ir visi kiti pasauliai, kupinas visokiausių grožybių, malonumų ir patogumų. Tačiau ir ten gyvena visokiausi parazitai, kurie maitinasi arba jūsų protu, arba pinigais.
Į redakciją kreipėsi biržietė moteris, kuri per neatidumą tapo internetinio sukčiavimo auka.
Jauna moteris, turinti įgūdžių su skaitmeniniais įtaisais, greitai sureagavo į klaidą ir ją galimai ištaisė. Pašnekovė sakė norinti paviešinti savo patirtį, kad kiti būtų atidūs ir nenukentėtų finansiškai, nes gali gauti dideles telefonines sąskaitas ir nieko negalės padaryti.
Norėjo registruotis vizitui
Viskas prasidėjo nuo to, kai moteris internete nusprendė susirasti Migracijos departamento Biržų skyriaus kontaktus, kad galėtų užsiregistruoti vizitui dėl dokumentų keitimo. Kaip įprasta, „pagūglinus“ buvo parodytas didelis svetainių sąrašas. Moteris pasirinko geltoni.lt puslapį, kuriame didelėmis juodomis raidėmis skelbiama apie Biržų migracijos skyrių. Anot pašnekovės, ten nurodytu telefonu niekas neatsiliepė ir moteris paspaudė puslapyje esančią nuorodą „Gauti prieigą“. Atsidarė naujas langas, kuriame buvo paprašyta įvesti telefono numerį. „Aš supratau, kad telefono numerio tereikia mano vizito registracijos patvirtinimui. Įvedus numerį, atėjo SMS žinutė, kad įvesčiau patvirtinimo kodą, esantį žinutėje. Įvedus kodą, atėjo nauja žinutė iš 1335 numerio. Joje sakoma, kad man bus kas savaitę nuskaičiuojama po 3,5 euro. Taip pat nurodytas internetinis adresas, kur kreiptis, jei kas neaišku. Šia nuoroda yra tik elektroninio pašto adresas. „Google“ paieškoje įvedus žinutės numerį, pasipylė žmonių pranešimai, kaip jie rašo į tą elektroninį paštą, kad be jų sutikimo nuskaičiuojami pinigai, prašo išjungti nuskaitymus, tačiau niekas su jais nesusisiekia“, – sakė pašnekovė.
Moteris susisiekė su savo mobiliųjų paslaugų tiekėju ir pranešė, kas atsitiko – kad patvirtino kvietimą, bet ne tokį, kokio norėjo. Todėl dabar bijanti, kad prie jos abonentinio mokesčio bus skaičiuojami dar kažkokie pinigai. Paslaugų tiekėjas moters numeriui išjungė visas mobiliojo atsiskaitymo paslaugas telefone.
Kas ir kur slepiasi
Iš tiesų, jei jūs bandysite pakartoti moters atliktus veiksmus kompiuteriu, greičiausiai jokio mygtuko „Gauti prieigą“ ar „Tęsti“ svetainės geltoni.lt ekrane nepamatysite. Bet jei tai darysite mobiliuoju telefonu, ten galite išvysti minėtus užrašus. Atidžiau pasižiūrėjus matyti, jog tai yra baneris, t.y reklaminis skydelis, su aktyvia nuoroda. Iš tiesų telefono ekrane toks reklaminis skydelis atrodo kaip prieš tai esančios informacijos tęsinys, kviečiantis registruotis viršuje nurodytoje įstaigoje. Ir tik smulkiomis raidelėmis blankia spalva užrašyta, jog paruošti atsiųsti vaizdo įrašai, žaidimai ir kita, o siūlo šį srautinį turinį MobioTV. Šitų užrašų labai lengva nepastebėti ir paspausti nuorodą „Tęsti“.
Paspaudus atsidaro langas, kuriame prašoma įvesti telefono numerį ir tęsti. Paprastai žmogus taip ir daro. Tačiau jei jūs pastumsite lango turinį į viršų, tai pamatysite vėl smulkučiu šriftu surašytą informaciją, kad tai yra „Sam Media BV“ teikiama „MobioTV“ srautinio perdavimo paslauga, kuri apmokestinama 3,5 euro per savaitę „Bitės“ klientams ir bus pridedama prie jūsų mėnesinės telefono sąskaitos. Dėstoma, kaip paslaugos atsisakyti ir kur kreiptis iškilus klausimams. Nurodoma, kad minėta kompanija registruota Olandijoje.
Taigi, jei jus prigavo ir taip „prisiregistravote“ kokioje nors įstaigoje, tai legaliai tapote MobioTV prenumeratoriumi savaitei. Jei nesiimsite veiksmų, paslauga automatiškai prasitęs, ką matysite savo telefono sąskaitoje.
Kam priklauso 1335 numeris, nustatyti nepavyko, bet tai nėra labai svarbu. Paprastai vienu tokiu trumpuoju numeriu gali naudotis daug žaidėjų, tarp jų ir nelabai sąžiningi.
Labai panaši situacija buvo (yra?) su numeriu 1337, kuris priklauso Estijos bendrovei „MobiGW OU“. Internete galima pasiskaityti, kokių bėdų turėjo žmonės, sąmoningai ar apgaulės būdu užsiregistravę šiuo numeriu. Pagrindinė problema – klientams nepavyksta atsisakyti registracijos, o padėti jiems kaip ir niekas negali.
Kaip elgtis
Bendras pastebėjimas – labai atidžiai žiūrėkite, kur registruojatės internete, ypač jei prašoma tokių duomenų, kaip asmens kodas ar jūsų mobiliojo telefono numeris, jau nekalbant apie mokėjimo kortelės ar internetinės bankininkystės duomenis.
Jei jūsų telefonas kartais pakliūna ir į jūsų vaikų renkas, geriau tokius pavojingus trumpus numerius užblokuoti iš anksto – šiuolaikiniai telefonai tai leidžia.
Ieškant kokių nors valdžios institucijų kontaktų ar jų teikiamų paslaugų, geriausia naudotis būtent tų įstaigų tinklalapiais. Jie saugūs, juose paprastai nebūna jokių reklaminių skydelių, todėl ten nėra pavojaus paspausti gudriai užmaskuotą nuorodą.