Biržiečių širdis virpina ir protus drumsčia ketinimai nuskriausti ligoninę. Netekti Chirurgijos skyriaus – tai lyg patirti dar vieną amputaciją permainų purtomose gydymo įstaigose. Ir amputuotis siūloma patiems. Sveikatos apsaugos ministerija grasina nebeskirti finansavimo už sveikatos paslaugas savivaldybei, jeigu ši nieko nekeis, t.y. nieko nenusipjaus.
Kol savivaldybėje karštligiškai bandoma suregzti (ne)amputacijos planus, kol renkami gydymo įstaigą palaikančių gyventojų parašai, gyvenimas Biržų ligoninėje eina įprasta vaga.
Ketvirtadienį „Šiaurės rytuose“ buvo paviešinta istorija apie Biržų ligoninės priimamąjį, kuris neatvėrė durų bėdos ištiktam septynmečiui. Ji turėtų sukrėsti. Bet tik tuos, kurie niekada nesusidūrė su panašiomis situacijomis arba iki šiol neskaitė istorijų, susijusių su medikų elgesiu.
Berniukas nesulaukė pagalbos Biržuose – ją suteikė Panevėžio medikai. Šis faktas nubraukia visus argumentus, kodėl Biržuose turi išlikti tokia ligoninė, kokia yra dabar.
Sveikatos priežiūros įstaigų reformavimo kritikai sako, kad uždarius ligoninės skyrius nukentės žmonės, gyvenantys kaimuose, – jiems medikus pasiekti būsią dar sudėtingiau. Ir dievaž jie teisūs.
Tačiau ar dabar tuos medikus pasiekti lengviau?
Minėtas berniukas gyvena kaime. Jį, staiga išbertą ir pavojingai tinstantį, tėvai iki Biržų ligoninės atvežė savo automobiliu. Čia jų ne tik nepriėmė, bet niekas nepasiūlė net greitosios pagalbos automobilio ir medikų priežiūros vežant ligoniuką į Panevėžį. Tėvai patys lėkė ieškoti ligoninės, kuri suteiktų pagalbą staigaus sveikatos sutrikimo užkluptam vaikui.
Berniuko motina klausia: kam reikalinga tokia gydymo įstaiga, kurioje nėra vietos vaikui?
Ir ką jai turėtų atsakyti Biržų ligoninės medikai, savivaldybės vadovai, sveikatos priežiūra besirūpinantys politikai? Ką jai galėtų pasakyti žmonės, kurie rengia eitynes per Biržus, kad išsaugotų ligoninę tokią, kokia yra dabar?
Berniuko motina klausia: kam reikalinga tokia gydymo įstaiga, kurioje nėra vietos vaikui?
Ir ką jai turėtų atsakyti Biržų ligoninės medikai, savivaldybės vadovai, sveikatos priežiūra besirūpinantys politikai? Ką jai galėtų pasakyti žmonės, kurie rengia eitynes per Biržus, kad išsaugotų ligoninę tokią, kokia yra dabar?
Kalamės sau į galvas iki skausmo nuzulintas frazes, kad sveikata – brangiausias turtas ir kad baltus chalatus vilkintys medikai yra angelai žemėje.
O su angelais reikia elgtis atsargiai, pagarbiai, nuolankiai. Saugoti juos, kad balti sparnai, gink Dieve, nesusiteptų.
Tačiau žmogus iš angelo tikisi to paties.
Įvykis su berniuku patikrino, kiek iš tiesų yra angelo baltus chalatus vilkinčiuose žmonėse. Ir dar sykį aiškiai parodė, kokia tvarka įvesta toje angelų buveinėje – įstaigoje, kurioje turėtų būti gelbėjama žmonių sveikata ir gyvybė.
Jeigu ligoninių reforma, nurodanti uždaryti tam tikrus skyrius, prilyginama rankos ar kojos amputacijai, tai Biržams būtina kur kas sudėtingesnė operacija. Tokia, kuri iš esmės keistų požiūrį į žmogų.
Prieš operuojant reikėtų sudėlioti ne tik eurus rodančius skaičius, bet atsakyti į klausimą, kam tarnauja dabartinė angelų buveinė ir kaip ji pasikeistų po operacijos.
Prieš operaciją pravartu patikrinti ir angelų širdis – kaip jos reaguoja į pagalbos prašantį vaiką. Ar jos dar jaučia svetimą skausmą?