Siaučiant sausrai ir trūkstant vandens Pačeriaukštės seniūnijos žmonės pasidalino į dvi grupes. Vieni nori semti vandenį savo poreikiams iš viešoje vietoje esančio dirbtinio vandens telkinio. Kiti skundžiasi, kad iš čia vandenį imantys ūkininkai tvenkinį teršia, dėl to krenta į jį įleisti vėžiai ir žuvys.
Taršos nenustatė
Ketvirtadienį Pačeriaukštėje lankėsi Biržų rajono aplinkos apsaugos inspekcijos darbuotojai. Jie tyrė skundą, kad prie dirbtinio vandens telkinio, esančio gyvenvietės parke, dažnai atvažiuoja traktoriai. Iš jų semiamas vanduo, skirtas laukams laistyti ir gyvuliams girdyti.
Žmonės skundėsi, kad iš netvarkingų traktorių ant žemės išbėga alyvos, o į vandenį nuo žarnų galimai patenka chemijos produktų. Dėl to jie pastebėjo krentančius vėžius ir žuvis.
Į vietą atvykę aplinkosaugininkai bendravo su Pačeriaukštės gyventojais bei seniūnu Aurimu Franku. Gamtosaugininkai teigė taršos neužfiksavę.
„Dirbtinis vandens telkinys oficialiai neįžuvintas ir neįvėžintas. Tačiau jei ir krenta jame esantys gyvūnai, reikia aiškintis, ar tai vyksta dėl taršos, ar dėl karštų orų“, – sakė aplinkos apsaugos vyriausiasis specialistas Giedrius Mociūnas.
Tarsis su bendruomene
Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas sakė, kad apie 50 metrų ilgio dirbtinis vandens telkinys yra valstybinėje žemėje. Jo gylis siekia 2,5 – 3 metrus.
Seniūnas teigė kasdien matantis į tvenkinį pasisemti vandens atvažiuojančius mažiausiai penkis traktorius. Tiesa, girdėjo, kad į čia traktoriai su cisternomis ir trąšų purkštuvais atvažiuoja ir po darbo valandų.
Jis sako, kad, jei traktoriai tvarkingi, bėdos nėra. Bet jei yra priešingai, baiminamasi taršos.
A. Frankas sakė, kad prieš keletą metų seniūnijos rūpesčiu buvo tvarkomas Pačeriaukštės parkas. O jame esantis vandens telkinys buvo valomas bendruomenės jėgomis. Jis skirtas daugiausia rekreacinėms reikmėms.
Pačeriaukštėje nėra daug vandens telkinių, o kaitra juos dar labiau sumažino. Tad daug kas važiuoja į šį parke esantį didžiausią tvenkinį vandens.
„Kaip bebuvę, reikia tartis su bendruomene. Jos nariai yra ir tie, kurie nepatenkinti vandens naudojimu, ir ūkininkai, kurie ima vandenį. Ūkiai yra specifinė, bet ekonominė veikla, galima apriboti jų naudojimąsi šiuo vandens telkiniu. Bet patys bendruomenės žmonės turėtų tartis ir spręsti, kaip elgtis“, – įsitikinęs seniūnas.
Pasak jo, jei bendruomenė nutars tvenkinį naudoti tik rekreacinėms reikmėms, seniūnija pastatys ženklą, kad vandens naudojimas yra ribojamas, ir uždraus prie jo privažiuoti visai sunkiajai technikai, išskyrus specialiąsias tarnybas.