Žalioji energetika, žaliasis transportas, tvari veikla, atsinaujinantys energetiniai šaltiniai, bioenergetika – šie žodžiai nuolatos girdimi ir matomi įvairiausių valstybinių institucijų bei politikų pranešimuose ar viešuose pasisakymuose, tačiau realiai daugelis šių dalykų (gal išskyrus saulės ir vėjo energetiką) vis dar yra tik užmojų lygmenyje. Visi supranta, kad šie dalykai neišvengiami, šiems sprendimams priklauso ateitis, tačiau žodžiui tapti kūnu reikia ir pinigų, ir drąsių inovatyvių sprendimų, ir laiko. Todėl smagu, kad ir Biržuose, UAB „Agaras“ teritorijoje, pristatyta vieno „žaliausių“ produktų – biometano – gamybos ir praktinio panaudojimo žemės ūkyje grandinė.
Biometanas – tai dujos, gaunamos išvalius biodujas. Jomis sėkmingai galima pakeisti gamtines dujas, naudoti transporto bei energetikos sektoriuose.
UAB „Agaras“ ketvirtadienį vyko praktinė konferencija „Pirmasis biometanas iš lietuviško mėšlo – pirmajam registruotam biometanu varomam traktoriui Lietuvoje“. Jos metu buvo pristatytas Europos inovacijų partnerystės (EIP) projektas „Inovatyvių biodujų gamybos technologijų ir biometano naudojimas žemės ūkyje“ ir šio projekto vykdymo metu įdiegtos technologijos.
Susirinko nemažas būrys ministerijų, agentūrų ir įvairių žiniasklaidos priemonių atstovų. Dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius bei vicemerė Astra Korsakienė. Renginys buvo organizuotas projekto partnerių – UAB „Addeco“, UAB „Agaras“ ir AB „Lytagra“ jėgomis
UAB „Agaras“ komercijos direktorė Daina Butėnė svečiams trumpai pristatė įmonės istoriją ir veiklos apimtis, gamybos procesą, jo metu atsirandančias atliekas ir jų panaudojimą biodujų gamyboje. „Dabar jau turime ir biometano gamybą, ir turime viziją, kad ateityje visi automobiliai, kurie pristatinės produkciją klientams, ir tie, kuriais vežami gyvuliai į įmonę, irgi bus varomi metano dujomis. Čia reikalingos didžiulės investicijos, ir be valstybės pagalbos vargu ar verslas pajėgs vienas tai padaryti“, – sakė D. Butėnė.
UAB „Addeco“ direktorius Ralfas Lukoševičius, šio projekto vadovas, kalbėjo apie žemės ūkio laukiančius iššūkius, sąlygotus ES klimato politikos. Lietuva yra įsipareigojusi iki 2030 metų 11 procentų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimus žemės ūkyje. Deja, per 2010 – 2019 metus iš žemės ūkio veiklos išmetamas ŠESD kiekis Lietuvoje padidėjo 27,3 %, kai ES šalyse fiksuojamas 1,8 % mažėjimas. R. Lukoševičius kalbėjo ir apie klausimus, kylančius ūkininkams dėl biometano panaudojimo – ekonominę naudą, dujomis varomą techniką ir kitus dalykus. Pasak kalbėtojo, realiai šiuo metu UAB „Agaras“ įmonėje yra pirmas nedidelės galios biometano dujų gamybos įrenginys Lietuvoje. R. Lukoševičius sakė, jog šio projekto tikslas yra diegti žiedinės ekonomikos principu veikiantį biometano gamybos ir panaudojimo kompleksą.
Apie pirmą Lietuvoje registruotą biometanu varomą traktorių „New Holland T6.180“, jo galimybes ir privalumus, dujomis varomos technikos perspektyvas mūsų regione kalbėjo AB „Lytagra“ atstovas Rimas Norvilas.
Tačiau visada geriau vieną kartą pamatyti, nei daug kartų išgirsti. Po trumpų teorinių projekto sprendinių pristatymo visi dalyviai patraukė į UAB „Agaras“ biodujų jėgainę, į kurią dabar integruotas ir biometano gamybos įrenginys bei kiti pagalbiniai agregatai. Čia atvažiavo ir gražuolis traktorius, dalyviai galėjo stebėti, kaip jo bakas užpildomas metano dujomis, apžiūrėti biometano gamybos įrenginį ir klausimais apiberti visus projekto specialistus. R. Lukoševičius pastebėjo, kad įmonėje dar yra krovininis lengvasis automobilis bei šakinis krautuvas, kurie pritaikyti darbui biometano dujomis, tačiau jie dabar naudojami pagal paskirtį gamyboje, todėl jų čia nematyti.
Apžiūrėję techniką ir išgirdę atsakymus į klausimus, konferencijos dalyviai grįžo prie administracinio pastato, kur galėjo iki valiai diskutuoti, vaišintis kava ir burnoje tirpstančiu UAB „Agaras“ brandintos jautienos kepsniu.