Biržų miesto senamiestyje iškils naujas statinys. Jis bus blokuojamas prie pastato, kuriame šiuo metu veikia RIMI prekybos centras. Vienas iš naujos statybos istorinėje miesto dalyje numatytų akcentų – vidinio kiemo fasadą dengiantys apyniai.
Užsakovas – rajono verslo įmonė
Biržų savivaldybė pranešė, kad lapkričio 26 dieną pritarta prekybos paskirties pastato projektiniams pasiūlymams.
Naujas pastatas projektuojamas B. Dauguviečio gatvės 1 numeriu pažymėtame sklype. Taip pat savivaldybė pranešė, kad projektinius pasiūlymus parengė vilniečių įmonė UAB „Synergy Solutions“, ir įdėjo nuorodą, kur galima susipažinti su pasiūlymais.
Žinių apie statytoją (užsakovą) savivaldybė neskelbė – jų galima rasti internete pagal duotą nuorodą, kur skelbiama projektinius pasiūlymus teikusios bendrovės „Synergy Solutions“ parengta informacija.
Naujo statinio užsakovas yra UAB „Jankausko paslaugos ir prekyba“, atstovaujama direktoriaus Broniaus Jankausko. Su minėta bendrove susijęs ir pastatas, kuris nuomojamas RIMI prekybos veiklai.
Nauja statyba numatoma senojo miesto – nacionalinės reikšmės paminklo vietoje. Čia persidengia trys saugomos teritorijos – būsimas statinys patenka į Biržų miesto istorinę dalį, yra Biržų senojo miesto vietoje bei patenka į Biržų regioninį parką.
Statybai numatyto sklypo vertingųjų savybių pobūdis – archeologinis, architektūrinis, istorinis, kraštovaizdžio ir urbanistinis. Naujas statinys bus blokuojamas su RIMI prekybos centru ir taip plėsis komercinė erdvė.
Žemės paskirtį pakeitė buvęs savivaldybės administracijos direktorius
Galima juokauti, kad SPA paslaugų tikėjęsi biržiečiai dabar galės patogiau naudotis išplėsto prekybos centro paslaugomis. Komercijai skirto pastato statyba susijusi su didžiųjų prekybos centrų Biržuose ir žemės sklypų planais. J. Janonio aikštėje RIMI atsirado vietoje žadėto žmonių sveikatai ir grožiui skirto pastato.
Pastato ir sklypo paskirtis keitėsi, kai savivaldybės administracijai vadovavo patyrusi žemėtvarkininkė Palmyra Prašmantienė.
Savivaldybės administracijai sklypų paskirties keitimo tradicijas teko tęsti, kai UAB „Jankausko paslaugos ir prekyba“ nutarė statyti dar vieną (kol kas atskirą) prekybos centro dalį.
Naujas statinys planuojamas 0,0704 ha (704 kv. m) žemės plote. Pastato bendras plotas 340 kv. m. Būsimos maisto produktų parduotuvės prekybos salės plotas ~142 m2, nes dalyje ploto bus numatytos pagalbinės patalpos.
Naujas statinys įvardijamas kaip nauja statyba. Jai reikia žemės sklypo. Kadangi naujas statinys skirtas prekybos veiklai, tai sklypas turi būti komercinės paskirties.
„Šiaurės rytai“ domėjosi, kada buvo pakeista prie RIMI esančio sklypo paskirtis. Interneto puslapyje informacijos rasti nepavyko.
Biržų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos Loretos Munikienės teigimu, žemės sklypo paskirtis buvo pakeista 2019 metų gruodį savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Tuo metu administracijos direktoriumi dirbo Vidas Eidukas.
Iki tol buvusi gyvenamosios paskirties žemės valda tapo komercinės paskirties sklypu.
Savivaldybei teko samdyti ekspertus
Savivaldybei abejonių sukėlė pirminiai projektiniai pasiūlymai, kuriuos teikė statybos užsakovo samdyta bendrovė.
Kad projektuotojai turėjo atsižvelgti į savivaldybės specialistų pastabas ir keisti projektinius siūlymus, tvirtino ir savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė, ir vyriausiasis architektas Silvestras Šimas. Pasak jų, pagal pirminius UAB „Synergy Solutions“ siūlymus, prie RIMI turėjo atsirasti be langų, į sandėlį panašus statinys.
Savivaldybė kreipėsi į ekspertus – regioninę architektų tarybą, kad gautų išvadą apie projektinius siūlymus statybai Biržų senamiestyje.
Pasak direktorės I. Varzienės, ekspertų išvada iš esmės patvirtino savivaldybės specialistų nuomonę dėl to, kad projektiniai UAB „Synergy Solutions“ turi būti keičiami. Prie Architektų rūmų dirbančių ekspertų išvada savivaldybei kainavo 1 tūkst. eurų.
Mažinamas automobilių vietų skaičius
Ar ką nors savivaldybei žada nekilnojamąjį turtą senamiestyje plečianti Biržų verslo įmonė, žinių nėra. Pasak architekto S. Šimo, B. Jankausko vadovaujama bendrovė žada sumokėti tik kompensaciją dėl sumažinamų stovėjimo vietų automobiliams.
Dabar tokių vietų projektuojama tik 4. Už 2 sumažintas, pasak S. Šimo, verslininkai turėtų mokėti 2 tūkst. Eur.
Apie žemės sklypo paskirties keitimą ir galimus verslo įsipareigojimus Biržams pasiteiravus direktorės I. Varzienės, ji atsakė: „Man pradėjus dirbti šis procesas jau buvo įsibėgėjęs“.
Apie verslo pagalbą miestui ir gyventojams, ko gero, dar gali tekti kalbėti.
Išsiplėtus prekybos centrui ir padaugėjus klientų srautams papildomų 4 vietų automobiliams tikrai neužteks. Mašinas ir toliau teks statyti ne tik J. Janonio aikštėje, bet ir aplinkinėse gatvėse. O jos kol kas yra neasfaltuotos.
Savivaldybėje yra parengti aplinkinių gatvių – B. Dauguviečio, Rinkos, S. Dagilio, Pirties – rekonstrukcijos projektai. Ar jie bus įgyvendinti anksčiau, negu atsiras naujas pastatas, dar nežinia.
Pasak architekto S. Šimo, šiuo metu savivaldybėje baigiami ruošti specialieji reikalavimai, pagal kuriuos projektuotojai rengs techninį statybos projektą. Tada įstatymų nustatyta tvarka vyks leidimo statybai išdavimo procedūra.
Pasodins apynių
Projektiniuose pasiūlymuose rašoma, kad projektuojamas prekybos paskirties pastatas, kurio bendrasis plotas siekia ~ 330 m. Jis yra vieno aukšto, netaisyklingo keturkampio formos. Apytiksliai pastato gabaritiniai matmenys 18,15 x 21,20 m. Pastatas orientuojamas lygiagrečiai B. Dauguviečio gatvės ir blokuojamas prie esamo pastato.
Pagrindinis įėjimas į prekybos centrą bus iš B. Dauguviečio gatvės. Įvažiavimas – tarp Šiaulių banko ir „Svečių namų“ pastatų.
Naujas statinys turėtų būti panašus į jau esantį. „Siekiant išsaugoti vientisumą, naujas pastatas numatomas panašių formų, pratęsiamas esamas tūrių išdėstymo principas… Projektuojant pastatą nesiekiame atkartoti istorinio pastato ir jo puošybos, siekiame, kad projektuojamas pastatas savo tūrine kompozicija bei puošyba nedisonuotų su saugomu miesto kraštovaizdžiu bei neužgožtų istorinių pastatų… Pastato fasadų apdailai, siekiant išlaikyti ir pabrėžti šios miesto dalies išskirtinumą, numatoma naudoti dekoratyvinį tinką. Skardą numatoma naudoti tik stogui. Priklausomai nuo to, kokios patalpos projektuojamos pastato dalyse, atitinkamai numatomi fasadų sprendiniai… Galiniame vidinio kiemo fasade numatoma įrengti karkasą vijokliniams augalams (apynys) su vertikaliu želdinimu“.
Taip projektuotojai ir verslas padarys įnašą į aludarių krašto tradicijas?