Lietuvos žemės ūkio ministro įsakymu yra nustatytos duomenų apie grūdus ir aliejinių augalų sėklas taisyklės. Pagal jas šalies ūkininkai, kurie deklaruoja daugiau nei 50 hektarų javų, kūlimo laikotarpiu turi kiekvieną penktadienį informuoti seniūnijas apie esamą situaciją. Jie turi pranešti, kokių kultūrų per tą savaitę nukūlė ir kokius kiekius, koks derlingumas. Tai reikalinga bendrai šalies statistikai apie kuliamų kultūrų būklę.
Tačiau akivaizdu, kad vykstant intensyviems kūlimo darbams, ypač kai tenka vis dažniau žiūrėti į lietumi grūmojantį dangų, ūkininkams ne tas galvoje.
„Turėjo pateikti informaciją, bet nė vienas seniūnijos ūkininkas prievolės nevykdo. Suprantu – visi kulia. Pagal įstatymą jie turi pateikti informaciją. Bet mes vos ne keliais turime eiti ir maldauti, kad jie pateiktų privalomą informaciją“, – kalbėjo Nemunėlio Radviliškio seniūno pavaduotojas Kęstutis Jasikas. Jis supranta – ūkininkai ne tik skuba nukulti užaugintą derlių. Jie skuba ir sėti kitas kultūras, kad tilptų į privalomai nustatytus terminus. Tačiau šią savaitę, kai žada lietų, jis ketina susisiekti su seniūnijos ūkininkais.
Pačeriaukštės seniūnijos seniūno pavaduotoja Sigita Strautnikienė taip pat sakė, kad informaciją apie nukultus pasėlius pateikė labai nedaug ūkininkų.
„Tik vienas ūkininkas pasisakė, kiek prikūlė. Jis turėtų pateikti ataskaitas, bet to daryti neskuba. Visi kulia“, – tarsi susitaręs su kitais seniūnijų darbuotojais kalbėjo Širvėnos seniūnas Saulius Eigirdas.
Pasikalbėjęs su kai kuriais ūkininkais jis išgirdo nuomonę, kad tokių prastų metų dar nebuvo per dešimtmetį. Užaugo mažučiai grūdai, dėl buvusių šalnų ir sausrų viename lauke padėtis gali kardinaliai skirtis.
„Ūkininkų reikia prašyti to privalomo nukulto derliaus deklaravimo. Jie irgi galėtų mūsų atžvilgiu jausti pareigą. Suprantu, kad ūkininkams įtemptas metas, juos trukdyti mus irgi sąžinė graužia. Bet įstatymą turime vykdyti“, – kalbėjo Papilio seniūno pavaduotoja Angelė Šaučiūnienė. Tad visiems seniūnijoje 50 hektarų ir daugiau deklaravusiems 36 ūkininkams ji ne skambina, bet rašo elektroninius laiškus, primindama apie prievolę. Vieni ūkininkai, anot pašnekovės, atsako, kiti laiškų net neperskaito.
Seniūnijų darbuotojai įsitikinę, kad prievolė teikti informaciją galėtų būti nustatyta tuo metu, kai ūkininkai jau baigia pagrindinius darbus – tarkim, nuo rugsėjo 1 dienos.
„Dabar ūkininkai patys nesusiskaičiuoja, jie skuba darbus baigti. Bet mes privalome nustatytą prievolę vykdyti“,- sakė Papilio seniūnijos darbuotoja.
„Kurių ūkininkų paklausi, jie teikia informaciją. Bet patys informacijos teikti nesiveržia“, – sakė Vabalninko seniūno pareigas einanti pavaduotoja Zena Švainauskienė.
Akivaizdu, kad atsakingiausi ūkininkai gyvena Pabiržės seniūnijoje. Pasak seniūnės pavaduotojos Violetos Morkvėnienės, jau dauguma jų pateikė informaciją. Jos žiniomis, seniūnijoje beveik viskas nukulta, liko tik nedidelis procentas pupų. O ūkininkai, pasak pašnekovės, apie nukultus pasėlius informuoja noriai.