Savaitgalį Biržų krašto muziejuje „Sėla“ atidaryta paroda, kurioje pristatomi Šiaurės Lietuvos dvarų kokliai.
Negausus, bet žingeidus būrelis biržiečių praėjusį šeštadienį susidomėjo Biržų krašto muziejaus mažojoje parodų salėje atidaroma paroda „Molyje įamžinta istorija“. Joje pristatomi keleto Šiaurės Lietuvos dvarų – Biržų dvarvietės, Papilio, Mantagailiškio, Kelmės, Pakruojo, Burbiškio, Kurtuvėnų, Kražių dvaro ir pilies – kokliai. Atėjusieji turėjo puikią galimybę susipažinti su jų istorijomis, o kartu ir geriau pažinti dvarų kultūrą.
Renginys pradėtas paskaita, kurios metu Klaipėdos universiteto (Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto) mokslininkė doktorantė, Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkė-rinkinio saugotoja Jūratė Paškonytė papasakojo, kaip kokliai atkeliavo į Lietuvą iš Europos, kaip jie buvo puošiami. Kokliai rasti archeologinių tyrinėjimų metu. Tai labai daug galintys papasakoti radiniai.
Pasak lektorės, koklinė krosnis buvo ne tik šilumos šaltinis, bet ir interjero puošmena.
Tyrinėtojų duomenimis, pirmosios koklinės krosnys Vakarų ir Vidurio Europoje pasirodė keturioliktame amžiuje. Palaikant ryšius su kitomis valstybėmis, kokliai atkeliavo ir į Lietuvą. Pirmiausiai jie pasiekė Vilniaus Žemutinę pilį, o vėliau ir mūsų kraštą.
Patys pirmieji kokliai, iš kurių buvo statomos krosnys, buvo puodyniniai (puodynės formos), be glazūros, nedekoruoti. Jie atvežti iš Vidurio Europos. Pastebėta, jog šių koklių krosnys Lietuvoje statytos jau nuo XV amžiaus.
Šešioliktajame amžiuje imti gaminti mažesni dubeniniai kokliai. Fabrikų dar nebūta, viskas gaminta rankomis. Paprastai naudota tamsiai žalia ar tamsiai ruda glazūra.
Vėliau, pasak muziejininkės, prasidėjo plokštinių koklių era, kurie gaminami iki šiol. Jūratė Paškonytė papasakojo, kokie buvo koklių tipai, kaip jie buvo gaminami ir kaip sukabinami tarpusavyje.
Verta atkreipti dėmesį į koklių ornamentiką. Ji labai įvairi. Ant koklių vaizduoti mistiniai gyvūnai, didikų giminių herbai, inicialai, augaliniai ornamentai, medžioklės scenos, kurtos siužetinės kompozicijos.
Vėlesniu laiku atsirado ir fabrikinė produkcija, bet, pasak lektorės, rankų darbo kokliai buvę puošnesni.
Paroda, kurioje eksponuojami kokliai, padės susipažinti ne tik su koklių ir koklinių krosnių istorija, bet ir su Šiaurės Lietuvos dvarais.