Po Biržų miestą jau pasklido nauji žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai bei kibirėliai. Tačiau į juos žiūrima pakankamai įtariai. Kodėl?
Neaiški paskirtis
Apie būsimą maisto atliekų rūšiavimą buvo skelbta viešojoje erdvėje. Dideli žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai jau kurį laiką stovi miesto aikštelėse prie daugiabučių namų, dabar atėjo eilė individualioms valdoms.
Tačiau radę prie kiemo vartų naują 110 litrų talpos konteinerį bei mažą kibiriuką, džiaugiasi ne visi gyventojai. Kai kas mano, kad tai bergždžias reikalas, tiesiog nepagrįstas lėšų švaistymas, už ką anksčiau ar vėliau turės susimokėti gyventojai. Tokią nuomonę išsakė ir į redakciją paskambinusi moteris. Anot jos, retam privačių valdų savininkui reikia tokios paslaugos. Visas žaliąsias atliekas, anot pašnekovės, jų šeima kompostuojanti, todėl į kibiriuką ar naująjį konteinerį tiesiog nebus ką dėti. Tačiau ji neabejojo, kad už paslaugą vis tiek teks mokėti, nesvarbu, naudojiesi ja ar ne.
Kitas žmogus domėjosi, ar tokie konteineriai bus dalinami ir kaimo gyventojams. Jo nuomone, tai būtų visiška nesąmonė, nes visas žaliąsias maisto atliekas kaime suėda gyvuliai, jei kas lieka, eina į kompostą.
Nėra apskaitos
Keistas pasirodė ir konteinerių dalinimo būdas.
„Kažkas atvežė ir numetė prie kiemo vartų. Nei pranešė, nei suderino, nei kažkokį dokumentą surašė. Kitas ims ir nutemps tą daiktą kur nors į krūmus, kas tada atsakys už turtą?“ – stebėjosi tokiu vežėjo požiūriu į redakciją skanbinusi biržietė.
Dauguma namų valdų savininkų juos rado prie savo kiemo vartų ar įvažiavimų. Kas pristatė, kodėl ir kokia gyventojo atsakomybė – neaišku. Formaliai žiūrint, gyventojas yra niekuo neįsipareigojęs – nei sutartį kokią nors turi, nei priėmimo aktą pasirašė.
Jei kas nors tokį konteinerį nustums ar kitaip sugadins, kaltų nebus. Jau vieną sulaužytą naują konteinerį ir kibiriuką Biržų seniūnijos darbuotojai rado numestą miškelyje, Apaščios pakrantėje. Kas tai – tyčinis vandalizmas ar kažkokia techninė avarija, niekas atsakyti negali. Bėda ta, kad už visus sulaužytus, pamestus ar kitaip dėl aplaidumo sugadintus konteinerius bei kibiriukus teks mums visiems susimokėti per atliekų išvežimo mokestį.
Anot savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės, konteineriai yra vežėjo nuosavybė, gyventojai už juos neatsako, išskyrus, kai yra tyčinis sugadinimas. Sulūžus ar kažkaip kitaip sugedus konteineriui, juos keičia vežėjas savo kaštais.
Maisto atliekų surinkimas – visos Lietuvos projektas
Bet panašu, kad su naujais konteineriais ir kibiriukais teks susigyventi. Anot J. Bruniuvienės, nuo 2024 metų Lietuvos, kaip ir kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, laukia atskiras maisto ir virtuvės atliekų surinkimas. Gyventojai turės jas atskirti ir nemaišyti su kitų rūšių atliekomis. Šiuo metu maisto ir virtuvės atliekos daugeliu atvejų yra renkamos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis. Anot J. Bruniuvienės, kol kas kalbama apie žaliųjų atliekų surinkimą, tačiau jau netrukus į šiuos kibirėlius ir konteinerius mesime visas maisto atliekas – ir mėsytę, ir žuvytę. Tai atsitiks tada, vos tik atliekų centre bus paleista nauja apdorojimo linija. Taip siekiama sumažinti mišrių komunalinių atliekų srautą. Nustatyta, kad jose maisto atliekos Biržų savivaldybėje sudaro per 30 proc., o vienam šalies gyventojui tenka vidutiniškai 41 kg maisto atliekų per metus.
Anot ekologės, gyventojas gali raštiškai atsisakyti šios paslaugos, jei įrodys, kad turi galimybes visas atliekas kompostuoti ar kitaip sutvarkyti. Tačiau jei jo mišrių komunalinių atliekų konteineryje vežėjas ras maisto atliekų, toks konteineris nebus išvežtas. Anot J. Bruniuvienės, svarstoma, kad ateityje bus ne tik nevežamos atliekos, bet toks pilietis sulauks ir baudos už netinkamą rūšiavimą.
Dabar sakoma, kad ši paslauga gyventojams bus nemokama. Kaip žinia, nemokamų saldainių nebūna. Kokia bus atliekų išvežimo kaina gyventojams kitais metais, dar nežinia. Bet galite drąsai kirsti lažybų, kad jį tikrai nesumažės.