Nors pirmadienį spaudė kone dvidešimties laipsnių šaltis, mūsų šalis atrodė tarsi švęstų Jonines – laužų pakelėse liepsnojo daugiau, nei švenčiant trumpiausią vasaros naktį. Bet priežastis toli gražu ne šventinė – šalies žemdirbiai laužų deginimu pradėjo protesto akciją prieš dabartinę valstybėje vykdomą žemės ūkio politiką.
Pagrindiniai ūkininkų reikalavimai – be prievartos ūkininkams išspręsti daugiamečių pievų atstatymo problemą, saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų ir zonų plėtrą vykdyti nekenkiant žemės savininkams, uždrausti rusiškų grūdų tranzitą per Lietuvą. Taip pat reikalaujama išspręsti pieno krizę, naftos dujoms numatyti akcizą, kuris nebūtų didesnis nei kaimyninėse valstybėse, palikti seną žymėto dyzelino naudojimo tvarką.
Smagiai liepsnojo laužai ir Biržų rajone.
Anot Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Tado Micikevičiaus, iš anksto užsiregistruotos 8 laužų kūrenimo vietos. Tačiau akcijos dieną rajone degė apie 20 laužų, juos žemdirbiai kūrė spontaniškai, palaikydami organizatorių iniciatyvą.
Pasak pirmininko, palaikydami Lietuvos žemdirbių reikalavimus, laužus kūreno Švedijos, Norvegijos, Čekijos, Vokietijos ūkininkai. Prisijungė taip pat Latvija. „Protestų banga atėjo iš Vokietijos, prie jos jungiamės ir mes. Tai bendra žinutė Europai, kad reikia peržiūrėti žemės ūkio politiką, kuri dabar žlugdo ūkius, kad metas permainoms ir naujoms tvarkoms šiame sektoriuje“, – sakė T. Micikevičius.
Pasak jo, kitą savaitę panašūs organizuoto protesto laužai turėtų suliepsnoti ir Latvijoje. „Mes nesustosime kovodami, kol problemos nebus sprendžiamos, nes šiandien kito kelio nebėra. Jei šiandien neapsiginsime, tai po kelerių metų kaimo nebeliks. Akcijos nesiliaus tol, kol nebus priimti ir pasirašyti konkretūs sprendimai“, – kalbėjo T. Micikevičius.
Anot pašnekovo, kitas protesto etapas planuojamas Vilniuje sausio 22 – 26 dienomis.
Prie laužų susirinkę ūkininkai anaiptol nebuvo pikti ar paniurę. Jie kalbėjo užtikrintai, kaip piliečiai, žinantys savo vertę ir siekius, dėl kurių dalyvauja proteste. Žmonės vylėsi, kad tokia visą šalį apėmusi akcija bus pakankamas akstinas šalies aukščiausiai valdžiai atsigręžti į žemdirbių lūkesčius ir sėsti prie bendro stalo problemų sprendimui.
Į neapsakomai vaiskų ir žydrą dangų kilo balti laužų dūmai. Reikia tikėtis, kad balti dūmai simbolizuoja viltį ir sutarimą, visiems priimtinų kompromisų suradimą.