Po žinių apie masiškai krentančius šernus Biržų girioje ir plintantį afrikinį kiaulių marą – nerimas rajono kiaulininkystės ūkiuose.
Šiais metais Biržų rajono miškuose rasti 45 nugaišę šernai. Dėl daugelio gaišenų tyrimų atsakymų dar laukiama. Šiais metais nustatyta jau 10 patvirtintų afrikinio kiaulių maro atvejų.
Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos Paslaugų departamento Panevėžio apygardos paslaugų ir priežiūros skyriaus žiniomis, Biržų rajone yra 33 bandos mažuose ūkiuose, kuriuose laikomos 88 kiaulės. Taip pat yra 3 vidutiniai ūkiai, kuriuose auginama 141 kiaulė.
Rajone yra du stambūs kiaulininkystės ūkiai, kuriuose laikoma 18 954 kiaulių.
Pasak veterinarijos gydytojų, svarbiausia, kad liga neplistų į kiaulių ūkius. Galima tik įsivaizduoti, kas nutiktų, jei užkratas į juos patektų. Tektų naikinti visus laikomus gyvūnus, juos utilizuoti vietoje.
Stambiausio rajone kiaulininkystės ūkio „Biržų bekonas“ direktorius Vaclovas Briedis sakė, kad pirmą kartą paskelbus apie nustatytą šalyje afrikinio kiaulių maro atvejį buvo imtasi visų priemonių, kad užkratas nepatektų į ūkį. Apsauga, pasak vadovo, yra net didesnė, nei reikėtų pagal reikalavimus. „Ėmėmės visų priemonių, kad to išvengtume“, – teigia direktorius V. Briedis.
„Biržų bekone“ yra 35 samdomi darbuotojai. Su jais nuolat susirinkimų metu kalbamasi apie biosaugos reikalavimus. Anot vadovo, „kad neatsipalaiduotų“. Pagal darbo sutartį fermoje dirbantys žmonės negali būti medžiotojai. O einant malkauti į mišką turi informuoti darbdavį ir po to dvi dienas neiti į fermą.
Visos auginamos kiaulės, pasak V. Briedžio, yra apdraustos.
„Rimtose fermose, kur tikrai itin didelė apsauga, visko buvo. Bet žmogus yra žmogus, visko gali nutikti su tuo taisyklių laikymusi. Tačiau imamės visų priemonių, kad išvengtume nuostolių“, – sakė pašnekovas.