Stovinti 2,5 kv. metro medinė būdelė sklypo pakraštyje ar kur netoli kūtės seniau nekeldavo klausimų. O ir žvilgterėti vidun pro duryse išpjautą širdelės formos langelį jokio smalsumo nebūdavo.
Tačiau panašią būdelę pamačius dabar ir dar mieste, kyla labai daug klausimų. Juk čia negali būti ta pati būdelė kaip pas dėdę vienkiemy, nes pagal Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje taršių būdelių didesnėse gyvenvietėse turėjo nelikti iki 2023-ųjų metų.
Pamatyta būdelė labiau primena slėptuvę ar įėjimą į bunkerį, kas tapo kaip niekada aktualu pastaruosius dvejus metus. Juo labiau ji atitinka ne vieną Lietuvos įstatyme aprašytą slėptuvių parengimo ir reikalavimų punktą.
Statinio mechaninis atsparumas ir pastovumas abejonių iš išorės nekelia – sienos storo betono, o durys irgi ne popierinės ir rakinamos. Patalpose nesunkiai gali būti užtikrintas ryšys, nenutrūkstamas elektros energijos ir vandens tiekimas, nes aplink mieste praeina visos komunikacijos. Be to, aplink esančiuose pagalbiniuose pastatuose lengvai gali būti įrengta atskira elektros energijos tiekimo linija (generatorius), gėlo vandens šaltinis (visai šalia upė). Galimybė greitai evakuotis iš slėptuvės (operacijų centro) tai pat sudaryta. Pasišalinti galima antžeminiu keliu keliomis kryptimis, taip pat vandens keliu.
Susisiekus su sklypo, kuriame stovi būdelė, savininku, visi klausimai buvo atsakyti. Pasirodo, kad mūrinė būdelė iš tiesų nėra naudojama pagal pradinę paskirtį.
„Statinukui jau daug metų, jis net į sklypo brėžinius įtrauktas. Senais laikais čia buvo lauko tualetas, tačiau jau seniai nenaudojamas. Dabar ten mini lauko sandėliukas sniego kastuvui pasidėti. Kol nėra poreikio, tol jo nenugriauname. O tualetai pas mus įrengti, kaip ir priklauso, patalpose, prijungti prie miesto kanalizacijos. Vargu ar šiais laikais ką nors bepriprašytum žiemą į lauko tupyklą eiti“, – sakė greta namelio teritorijoje verslą vykdantis biržietis.