Lietuvoje nenustoja augti mirtinai pavojingos infekcijos atvejų. Tačiau šalyje, taip pat ir Biržuose, nemažai tėvų atsisako tyrimo galimam vaikų užsikrėtimui tuberkulioze nustatyti, o suaugusieji neretai vengia gydytis.
Svarbu tikrinti vaikus
Artėjant Pasaulinės tuberkuliozės dienai, kuri minima kovo 24-ąją, medikai primena, kad tuberkuliozės galima išvengti ir ją išgydyti. Gydytojai epidemiologai kartoja, jog klaidinga manyti, kad tuberkuliozė puola tik asocialius, benamius žmones. Šia pavojinga infekcine liga serga ir jauni, ir darbingi žmonės, taip pat vaikai.
Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka tuberkulino mėginiai (Mantu testas) atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams: neskiepytiems nuo tuberkuliozės; bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve); dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis; sergantiems lėtinėmis ligomis; gydomiems kortikosteroidais; užsikrėtusiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms; iš socialinės rizikos šeimų; gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose; migrantams. Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardintų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo reikia kreiptis į savo vaiko šeimos ar vaikų ligų gydytoją.
Biržuose Mantu testas vaikams atliekamas Savivaldybės poliklinikos Vaikų konsultacijoje, taip pat Biržų šeimos gydytojų centre.
Pasak poliklinikoje dirbančios pediatrės Sigutės Vižinytės, yra tėvų, nesutinkančių, kad vaikui būtų atliktas Mantu testas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje tuberkulino mėginiais per metus padedama išsiaiškinti kelias dešimtis tuberkulioze sergančių vaikų, tarp jų – ir sergančių atvira plaučių tuberkuliozės forma. Daugiausia liga diagnozuojama vaikams, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze artimoje aplinkoje. Užsikrečiama ir mokyklose.
Tokių atvejų šalies mokyklose užfiksuota ir praėjusiais metais.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje dėl tuberkuliozės (TB) lieka nepatikrinta didelė dalis vaikų, kuriems privalėjo būti atliktas Mantu testas. NVSC atstovų pastebėjimu, išsiaiškinti, kas dėl tokios situacijos kaltas, sudėtinga, bet kad prie to prisidėjo vaikų tėvai, stokojantys žinių apie šią ligą, faktas. Sykiu pastebima, kad ir patys suaugusieji nenori gydytis.
Besigydančiųjų kontrolei – specialūs kabinetai
Siekiant išvengti tuberkuliozės plitimo labai svarbu atkreipti dėmesį į savo negalavimus, apsilankyti pas medikus ir atlikti reikalingus tyrimus (tuberkulino mėginį, plaučių rentgenografiją), nes uždelsta liga daug sunkiau pasiduoda gydymui. Tuberkuliozės simptomai sunkiai nuspėjami, nes būdingi ir kitoms ligoms. Žmogus jaučia bendrą silpnumą, sumažėja apetitas, krenta svoris. Taip pat padidėja kūno temperatūra, gausiau prakaituojama, kosėjama.
Susiduriama su problema, kai ir diagnozavus tuberkuliozę sergantieji vengia gydymo, platina užkratą. Šitą bėdą bandoma spręsti šalyje įsteigus trumpo gydymo kurso kabinetus (DOTS). Toks kabinetas nuo 2017 metų veikia ir Biržų savivaldybės poliklinikoje. Kabineto veikla finansuojama savivaldybės biudžeto lėšomis.
Gal prieš 10 metų Biržų rajonas buvo tarp tų, kuriuose fiksuotas didžiausias užsikrėtimų tuberkulioze skaičius. Šiuo metu situacija pasikeitusi. Biržų savivaldybės gydytojos Lauros Stambrauskienės pateikta informacija, 2020 – 2023 metais Biržų rajone gydyti 23 asmenys. Šiuo metu gydymo kursas taikomas 5 žmonėms. Visi jie lankosi DOTS kabinete.
DOTS kabinetas Biržuose
Tuberkuliozės gydymas yra paremtas ilgalaikiu ir nepertraukiamu vaistų vartojimu. Biržų poliklinikos DOTS kabinete nuo 2022 metų dirba patyrusi slaugytoja Laima Dovidaitienė. Medikė tiesiogiai bendrauja su tuberkuliozę besigydančiais ir remisijoje esančiais žmonėmis. Remisija laikomas visiškas ligos simptomų išnykimas arba susilpnėjimas iki tokio lygio, kai jie neturi įtakos ligonio fizinei ar psichinei sveikatai. Remisijos metu skiriamas palaikomasis gydymas ar tik stebėjimas. Šis laikotarpis gali trukti nuo kelių savaičių ar mėnesių iki kelerių metų.
Slaugytoja L. Dovidaitienė sako su ligoniais pradedanti bendrauti šiems dar besigydant infekcinėje ligoninėje Panevėžyje. Šiuo metu DOTS kabinete lankosi 5 remisijoje esantys Biržų rajono ir miesto gyventojai. Dar vienas žmogus gydomas Panevėžyje.
Slaugytojos darbas – ruošti užsakymus centralizuotai tiekiamiems vaistams, rūpintis jų atvežimu iš Panevėžio ir dalijimu ligoniams. Jie vaistus gauna kiekvieną savaitę, DOTS kabinete su slaugytoja aptaria gydymo eigą ir reguliarių konsultacijų pas gydytojus pulmonologus Panevėžyje laiką.
Pasak L. Dovidaitienės, ne visi ir ne visada ligoniai gali į DOTS kabinetą atvykti patys. Yra tekę vaistus vežti į Papilio seniūnijos kaimą, per šalčius nešti medikamentus ligoniui Biržų mieste.
„Būna visko, žmonės ir jų gyvenimo būdas bei sąlygos įvairios. Mano pareiga – padėti ligoniui“, – sako didesnį nei keturių dešimčių metų darbo stažą turinti medikė.