Gyventojus stebina netikėti pokyčiai Biržų didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje.
Praėjusios savaitės viduryje Biržuose pasklido du gandai, abu netikėti. Gandais pasikliauti negalima, juos reikia sklaidyti ir žmonėms skleisti tikras ir patikimas žinias. Tam ir dirba įmonėse bei organizacijose komunikacijos specialistai, kurie informuoja visuomenę įvairiais klausimais, užkirsdami kelią gandams.
Bėda ta, kad su tokiais specialistais Biržų rajono savivaldybėje tikrai ne kažin kas. Kitaip būtų pasklidę ne gandai, o oficiali informacija.
Dvi nelauktos žinios
Pirmas gandas skelbė, jog nuo rugpjūčio 1 dienos, tai yra nuo praėjusio ketvirtadienio, visos į Biržų didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę atvežamos atliekos bus sveriamos, nesvarbu ką ir kiek jų tu atvežei. Iki šiol sveriamos buvo tik statybinės ir asbesto atliekos bei fiksuojama, kiek jų pristatė vienas gyventojas. Dabar bus sveriama viskas, net ir žaliosios atliekos (žolės ir šakos), kurių pristatymas į surinkimo aikštelę iki šiol buvo nelimituotas.
Antra žinia ta, kad tai tik pradžia. Nuo rugsėjo mėnesio ketinama viską, kas viršija leistinus žmogui atliekų pristatymo limitus, apmokestinti. Tarkime, pagal dabar galiojančias normas vienas Panevėžio gyventojas per kalendorinius metus gali į aikštelę atgabenti iki 200 kg žaliųjų atliekų – medžių, krūmų lapų ir šakų, žolės, sodo, daržo ir kitų žaliųjų atliekų. (Iki šiol šis kiekis Biržų ir kai kuriose kitų rajonų aikštelėse buvo nelimituotas). Jei žmogui per metus pavyks sukaupti daugiau žalėsių, už jų priėmimą teks susimokėti.
Kokie bus atskirų atliekų rūšių priėmimo įkainiai, ar bus keičiami neapmokestinamai priimamų atliekų limitai, kol kas nežinia.
Atsklido šios žinios iš Panevėžio pusės – Panevėžio regioninio atliekų tvarkymo centro (PRATC). Apie esminius numatomus atliekų surinkimo tvarkos pakeitimus regiono atliekas tvarkanti įmonė nesivargino viešai informuoti visuomenės, nors ten tikriausia yra komunikacijos specialistas. Lygiai taip pat apie tai nutylėjo Biržų rajono savivaldybė, nors apie būsimus pokyčius ji, kaip PRATC dalininkė, tikrai žinojo.
Pokyčiai tikrai bus
Trečiadienį PRATC direktorius Gintautas Ulys patvirtino, jog minėti pasikeitimai įvyks. Anot vadovo, taip daryti verčia objektyvi situacija, reikalinga įvertinti, kiek, kokių ir iš kur atkeliauja atliekų. Pasak G. Ulio, Aplinkos ministerija kelia atliekų tvarkytojams naujus reikalavimus, todėl tokia sistema būtina. Apie tai buvo diskutuojama jau seniai, dabar tai turės pradėti veikti realiai. Vadovo nuomone, pradžioje tam tikrų sunkumų priėmimo aikštelėse gali būti, tačiau jie neturėtų būti dideli.
Apmokestinimas nuo rugsėjo taip pat atsiras. Direktorius priminė, kad seniai buvo kalbama ir prašoma, kad viršijančius nustatytą limitą statybinių atliekų ir asbestinių atliekų kiekius būtų galima priduoti Biržuose, už jas apmokant, o ne vežti į Panevėžį. Neapmokestinami limitai gyventojams išliks, mokėti teks tik už viršytus kiekius. Vieno žmogaus pristatomas žaliųjų atliekų kiekis taip pat turės limitą, koks jis bus – dar diskutuojama.
Reikia žinoti, kiek ir ko atvežama
Biržų savivaldybės administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė pripažino, kad su rajono gyventojų informavimu apie pokyčius atliekų surinkimo tvarkoje savivaldybė tikrai pražiopsojo. Iš esmės direktorė patvirtino tai, ką kalbėjo PRATC direktorius. Ji sakė, kad detalesnė apskaita būtina, norint įvertinti, kiek ir už ką reikia mokėti, kadangi PRATC sąnaudos dengiamos iš gyventojų mokamos vietinės rinkliavos už šiukšlių tvarkymą, o jei tų lėšų nepakanka, mokama iš Savivaldybės biudžeto.
Anot direktorės, kokie bus nauji neapmokestinami atliekų kiekiai gyventojams pagal įvairias kategorijas, dar yra diskutuojama su PRATC, kol kas galutinio sprendimo nėra. Kita vertus, pasak direktorės, išsispręs problema dėl atliekų, kurių anksčiau nepriimdavo, priėmimo – didesni kiekiai šiferio, statybinio laužo ir kitų atliekų.
Direktorės nuomone, darbo pradžia aikštelėje pagal naują sistemą bus sunki, tačiau prie jos reikės pereiti.
Ar kentės viešosios erdvės
Ar toks sprendimas nepadaugins visokiausio šlamšto pakelėse, pamiškėse ir kitose viešosiose erdvėse? Per pavasarinius ir rudeninius sodų ir sklypų tvarkymus, o ir visą vasarą į aikštelę automobiliai su atliekomis zuja voromis. Dažnas veža kelių rūšių atliekas, skirtingus kiekius. Visus juos pasverti ir registruoti reikės laiko, aikštelėje dirba tik du priėmėjai, todėl eilės neišvengiamos. O jei dar reikės susimokėti, tai kažkam gali pasirodyti visiškai nepriimtina. Neramaus būdo ir mažiau sąmoningiems piliečiams gali kilti pagunda ne važiuoti į atliekų aikštelę, laukti ir gal mokėti, o tiesiog išversti, kur pakliuvo.
Direktorės J. Bagamolovienės manymu, tie, kurie iki šiol elgėsi sąžiningai, taip elgsis ir toliau. O tų, kurie dabar verčia atliekas kur papuolė, nauja tvarka niekaip nepaveiks. „Aš tikiu žmonių sąmoningumu“, – sakė J. Bagamolovienė.
Šiukšles ir kitą šlamštą iš pakelių, griovių ir krūmų paprastai renka seniūnijos. Ar nauja tvarka gali padidinti išmetamų atliekų kiekį, klausėme kaimiškų seniūnijų seniūnų.
Širvėnos seniūnas Saulius Eigirdas sakė nuogąstaujantis, kad jei limitą viršijančių atliekų priėmimo įkainis bus didelis, visos tos atliekos gali atsidurti pamiškėse ir pakrūmėse. Seniūno nuomone, labai svarbu yra protingas balansas tarp neapmokestinamo atliekų kiekio ir įkainio, kurį teks mokėti, šį kiekį viršijus.
Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius buvo nusiteikęs kiek optimistiškiau. Jis sakė, jog reikia tikėti žmonėmis, ir situacija neturėtų pablogėti. „Aš norėčiau tikėti žmonijos progresu bent Biržų rajono apimtyje“, – viltingai sakė seniūnas G. Kubilius.
Vabalninko seniūnas Laimutis Braždžionis irgi mano, kad netinkamose vietose išmetamo šlamšto gali padaugėti. „Dabar palieka bent atvirose vietose, prie konteinerių aikštelių ar panašiai. Blogiau bus, jei pradės mėtyti pakrūmėse, prie kapinių ar pakelėse“, – kalbėjo seniūnas.
Žmonės kraipė galvas
Ketvirtadienio ryte prie juosta užtvertų Biržų stambiagabaričių atliekų aikštelės vartų stoviniavo vienas kitas automobilis. Jų vairuotojai kraipė galvas, nesuprasdami, kodėl įleidžiami tik po vieną.
Tačiau didelių eilių nebuvo, priėmėjai sukosi greitai, o ir atliekas vežančių mašinų srautas darbo dieną buvo menkas.
Tačiau šeštadienį, kai gyventojai turi laiko tvarkyti namų reikalus, eilėje prie vartų nuolat laukė 2-3 automobiliai su priekabomis, dar tiek pat jų sukiojosi aikštelės kieme. Laiką užėmė registracija, dažnas žmogus atvežė įvairių atliekų, todėl procesas užtruko – iškrovus vienos rūšies atliekas vėl reikėjo sukti ant svarstyklių, kad pasvertų kitas.
Kalbintus piliečius labiau piktino ne pati nauja tvarka, bet tai, kad apie pasikeitimus gyventojai nebuvo įspėti. „Jei būtume žinoję, būtume pasiruošę, kitaip surūšiavę ir vežę gal per kelis kartus, tačiau vienos rūšies atliekas.
Viskas būtų buvę žymiai greičiau ir paprasčiau ir man, ir aikštelės priėmėjams“, – sakė priekabą įvairių nereikalingų daiktų atvežęs vyras.