Tarp rinkimų dienos rytą Vabalninko ir Papilio krašto rinkimų apylinkėse sutiktų balsuotojų nebuvo tikinčių dabartinio Seimo nario pergale, o sėkmė prognozuota moterims.
Kratiškiai: sąžiningas stebėtojas ir viltis, kad antrojo turo neprireiks
Kratiškių rinkimų aplinkėje yra 434 rinkėjai. 10 valandą balsus čia buvo atidavę dar tik 19,16 proc. rinkėjų (3,46 proc.apylinkėje ir 15,7 balsavę iš anksto). Šioje apylinkėje kalbintų žmonių nuotaikos prognozavo politinę valdžios kaitą.
Po 10 valandos prie Kratiškių balsavimo apylinkės ŠR kalbintas Virgilijus Armonavičius gyvena Butniūnuose.
„Tikrai nebuvo sunku apsispręsti, balsavau už partijos sąrašą Nr. 3. Tai yra socialdemokratai. Ir už šios partijos vienmandatininką balsavau“, – sako 59 metų vyras. Jis kandidatę į Seimą rinkosi ne tik kaip gražią, bet ir žinomą moterį, dirbusią seniūne. Su ja tekę bendrauti ir jam, ir žmonai. Balsavo už politinę jėgą su viltimi, kad bus daugiau tvarkos. Ypač sveikatos apsaugos sistemoje, su kuria V. Armonavičiui tekę susidurti. „Kiek mokesčių dirbdamas sumokėjau, o visas būtinas paslaugas, kurių reikėjo, gavau privačiose įstaigose. Juk ne visi žmonės gali kelis mėnesius laukti nemokamų tyrimų ar konsultacijų“, – kalbėjo rinkėjas.
Kad rinkimuose į Seimą daugumą mandatų laimės socialdemokratai, p. Virgilijus neabejoja. Jo manymu, ir dėl vienmandatės kandidato Biržuose antrojo turo neprireiks – Lilija Vaitiekūnienė turinti šansų laimėti jau pirmajame ture.
Kratiškiuose gyvenanti Algio ir Jolantos Vinciūnų šeima eidami balsuoti sakė turintys abejonių, už ką atiduoti balsus. Daugiau nei 30 metų kartu gyvenantys sutuoktiniai eidami iš rinkimų apylinkės buvo geros nuotaikos. Vyras tikino, kad iš tikro apsispręsti sunku buvę tik žmonai – jis pats neturėjęs abejonių dėl savo pasirinkimo. „Balsavau ne už tuos, kurie buvo, o už pokyčius“, – sako šeimos galva. Žmona jam pritarė.
Kratiškiuose sutikti žmonės buvo gerai nusiteikę. Darželio „Boružiukų“ grupėje įsikūrę smagūs komisijos nariai sveikino jaunai atrodantį senelį Vitalijų Šatą. Jis sulaukė anūko. „Jam dar tik penkios dienos“, – šypsojosi į balsavimo kabiną skubėjęs Jokūbiškių kaimo gyventojas.
Nuo pat 7 valandos ryto situaciją Kratiškiuose sąžiningai sekė Almantas Stirkė – stebėtojas iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.
Mieliūnai: kaitrus židinys, karštas apsikabinimas
Mieliūnuose kaimo bendruomenės namuose įsikūrusioje Jasiuliškių balsavimo apylinkėje artėjant 11 valandai buvo ramu. Jaukiai spragsėjo židinys, komisijos nariai kaitė arbatą. 10 valandą čia balsus buvo atidavę 4,27 proc. rinkėjų iš 234. Dar 14,53 proc. balsavo iš anksto.
Jaukią balsavimo salės ramybę netrukus sudrumstė šurmulys. Balsuoti atėjo jauni žmonės – tarp jų ir bendruomenės namų kūrėjos Janinos Šulnienės anūkas Emilis. Komisijoje dirbanti močiutė Janina ir Emilis susitiko kaip vienas kito be galo išsiilgę artimi žmonės. Kartu su Emiliu balsuoti atėjo ir jo sesė Milda.
Emilis sako balsavęs už pokyčius. Jasiuliškių rinkimų apylinkėje kalbinti žmonės nedrįso prognozuoti, kas vienmandatėje apygardoje turi daugiausia šansų patekti į antrąjį turą. 18 valandos rezultatai rodė, kad šioje apylinkėje balsuojama aktyviai – pasiekta 48,58 proc.
Vabalninke – latviški reporteriai ir fotografai
Vabalninko kultūros centre įsikūrusios balsavimo apylinkės prieigos pasitiko šurmuliu. Apie 11.20 val. iš apylinkės išėjo įspūdinga foto ir vaizdo perdavimo įranga nešini vyras ir moteris. Pasak komisijos narių, tai buvę atvykėliai iš Latvijos. Nieko nekalbinę, tik fotografavę rinkimus. Toks esą buvęs šių fotografų tikslas. Su jais anglų kalba bendravęs Rokas Baltrušaitis sakė, kad jo nieko neklausinėjo.
Buvo užsukę ir du politinio komiteto „Biržų atgimimas“ stebėtojai – Vidas Eidukas ir Kęstutis Čepas.
Kultūros centro kieme vyko pokalbis tarp Sėlos vakarinės apygardos Nr. 48 komisijos pirmininko Rolando Aukštikalnio ir apylinkės komisijos vienos narės. Pasak R. Aukštikalnio, kilę kažkokių nesitarimų tarp apylinkės komisijos narių.
Vabalninkiečiai ne itin norėjo atvyrauti, už ką balsavę. Jauna kūdikio besilaukianti pora sakė nusivylę valdančiaisiais ir tradicinėmis partijomis. Balsus atidavę už Remigijaus Žemaitaičio partiją. Už jį balsavę todėl, kad šis kandidatas „labiausiai visų buvo puolamas“.
Pagyvenusios moterys baisėjosi išgirdusios kai kurių jaunų žmonių pasisakymą apie pasirinkimą. Jos pačios sakė balsuoti tikrai turėjusios už ką, tačiau pasirinktų kandidatų ir partijų neatskleidė.
Atviresnis buvo kultūros žmogus – ilgametis Vabalninko kultūros namų ir centro vadovas Aloyzas Janulis. Neseniai iš Santaros klinikų balsuoti į Vabalninką parvažiavęs vyras sakė domėjęsis kandidatais, partijomis. Stebėjęs ir debatus, kurie jam buvę panašūs į cirką.
„Kaip galima kalbėti tokias nesąmones, kaip, pavyzdžiui, Uspaskichas ar kiti panašūs. Kai kurių kandidatų nusišnekėjimas buvo iki absurdo. Ir galvojau, kad, Dievuli tu brangus, nėra už ką balsuot, jeigu jie liaudžiai šneka tokius dalykus. Ir tie visi pažadai, ta kalbos kultūra.. Net ir socialdemokratų lyderė savo pasisakymais nusirito, atsiprašau, kaip iki eilinės kaimo turgaus bobos“, – kalbėjo A. Janulis. Jis pats sakė visada balsuojantis tradiciškai – už konservatorius. Bet vienmandatės kandidatą pasirinko ne iš šios partijos.
„Kad ir kaip keista, balsavau už Indrą Drevinskaitę. Vaitiekūnienė man nepriimtina, Valkiūnas – irgi. O už I. Drevinskaitę balsavau grynai tik kaip už kultūros žmogų. Šiaip tai man iš jos visos tos programos, kiek aš ten skaičiau, matosi, kad žmogus nelabai ką supranta… Tik tiek, kad kaip kultūros buvęs darbuotojas, tai kultūrą ir palaikau“, – atvirai apie pasirinkimą kalbėjo A. Janulis.
Vabalninke yra 748 rinkėjai. Apie 11.30 val. čia balsus jau buvo atidavę 26,38 proc. rinkėjų (tarp jų 14,54 proc. – iš anksto). 17 valandos duomenys rodė 45,59 proc. Tuo metu Šukionys, Meilūnai, Kučgalys ir kai kurios Kupiškio apylinkės jau buvo pasiekusios ir perkopusios 50 proc. rinkėjų aktyvumą (su išankstiniu balsavimu).
Meilūnuose – balsai už liberalus ir moterų sėkmės prognozė
Gražina ir Linas Januškevičiai sako seniai balsuojantys už tą pačią partiją.
„Už Čmilytės liberalus“, – tikslina vyras. O moteris priduria, kad todėl, jog ši partija atrodo mažiausiai „prisidirbusi“.
Tačiau vienmandatėje sutuoktiniai rinkosi ne liberalų atstovą. Ką rinkosi, pora neatskleidė.
„Galim pasakyti tik tai, už ką niekad nebalsuosim“, – sako moteris.
„Už tą, tikrai visiems atsibodusį“, – priduria vyras, o žmona tą kandidatą pavadina „svetima gėda“.
Januškevičiai įsitikinę, kad antrojo turo tikrai reikės. Didžiausią tikimybę jame rungtis, šeimos manymu, turi socialdemokratė Lilija Vaitiekūnienė ir kupiškėnė „valstietė“ Eglė Blaževičienė.
„Moterys tikrai nugalės“, – buvo įsitikinusi ir apylinkės komisijoje dirbanti Sandra Bieliauskienė. Jos manymu, į antrąjį turą išeis L. Vaitiekūnienė ir save išsikėlusi I. Drevinskaitė. Gali turėti šansų ir E. Blaževičienė, tačiau jokių galimybių sėkmei, S. Bieliauskienės manymu, neturi du vyrai – save išsikėlęs Valdemaras Valkiūnas ir demokratas Ritas Vaiginas.
Artėjant 12 valandai Meilūnuose (čia yra 269 rinkėjai) jau balsavo 32,33 proc. rinkėjų, o 17 val. jų aktyvumas buvo 50 proc.
Kupreliškyje – „atgimiečių“ dėmesys ir neapykanta konservatoriams
13 val. atvykus į Kupreliškį čia jau buvo apsilankęs „atgimiečių“ desantas. Jame – ir viešą raginimą balsuoti transliavęs tarybos narys Kęstutis Isakas, pedagogė Ginta Vorienė, Jurgita Čeponienė ir kiti politinio komiteto aktyvistai.
Balsuoti atvykęs gražus įvairaus amžiaus žmonių būrys sakė esantys Balčiūnų ir Jankūnų šeimų atstovai. „O čia mūsų baltoji pirštinė“, – smagiai pristatė baltą šunelį (Ralfą?). Šis ištikimai laukė balsuotojų ir visą laiką žiūrėjo į Lietuvos trispalvę. Už ką balsavo keturkojo šeimininkai ir jų giminė, nežinia. Tai esanti Jankūnų ir Balčiūnų šeimų paslaptis, kuria, ko gero, jie ir tarpusavy nesidalijantys.
Tačiau atviras buvo komisijoje dirbančią žmoną aplankęs ūkininkas. Pavardės nesakė, tačiau išsakė viską, ką blogiausio galvoja apie konservatorius. Ši partija esą „nuvariusi“ Lietuvą, pataikavusi Ukrainai ir dėl to skriaudusi savo šalies ūkininkus.
Lietuva ir jos kaimai tapę „Landsbergių dvaru“ ir pan. Todėl nemažai žemės turintis kupreliškietis ir sako balsavęs už tuos, kurie labiausiai nusistatę prieš konservatorius. Balsą atidavęs už R. Žemaitaičio sąrašą ir šios partijos kandidatą Biržuose.
„Rašykit, nebijau, niekas man dėl tokių minčių nepriekaištaus, nes juk visi žino, kad Biržų kraštą valdo raudonieji“, – pridūrė vyras.
Kas laimės rinkimus, kupreliškiečiai sakė negalintys spėti. Tokios pat nuomonės laikėsi ir Anglininkų apylinkėje kalbinti žmonės. O komisijos nario Sauliaus Jonėno nuomone, visi 11 vienmandatės apygardos kandidatų turi po 50 proc. ir sėkmei, ir nesėkmei.
Ne vienas kaimuose sutiktas rinkėjas sakė anksčiau balsuodavęs už „valstiečius“, o dabar pasirinkęs kitas partijas – demokratų, „Nemuno Aušros“ ar socialdemokratų. Aiškiausiai motyvaciją, kodėl nesirinko „valstiečių“, išsakė Vabalninke kalbinta moteris.
„Aš tikrai būčiau balsavusi už „valstiečius“, jeigu rinkimų sąrašą būtų vedęs pats Karbauskis. Aišku, jis pats sau, savo naudai daug padaro, bet ir Lietuvai irgi daug davė. Tai tikrai lietuviška partija, bet dabar tai negali žinoti, ką ten vėgėlės ir kiti sugalvos“, – kalbėjo vidutinio amžiaus rinkėja, su bičiulėmis balsavusi Vabalninke.