Ketvirtadienio popietę Biržuose, šalia ežero, leidosi karinis sraigtasparnis, atskraidinęs Lietuvos kariuomenės vadą generolą Raimundą Vaikšnorą bei kitus karo vadus. Istorinėje vietoje, Biržų pilies kieme, vyko garbinga ir iškilminga kovinės vėliavos įteikimo ceremonija Lietuvos kariuomenės ryšių ir informacinių sistemų batalionui, pavadintam Biržų pilies statytojo, didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno vardu.
Ceremonijoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras, krašto apsaugos viceministrė Kamilė Gogelienė, Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis, seržantas majoras Darius Masiulis, Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas, pulkininkas leitenantas Remigijus Monstvilas, karinių dalinių vadai, tarnybų viršininkai, vyriausieji puskarininkiai, Biržų rajono savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičus, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorė Edita Lansbergienė ir kiti svečiai.
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno ryšių ir informacinių sistemų batalionui kovinė vėliava įteikta LR krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno įsakymu.
Simbolinę vinį įkalti į kovinės vėliavos kotą ir pasirašyti vėliavos įteikimo akte buvo pakviestas Lietuvos kariuomenės vadas generolas R. Vaikšnoras, viceministrė K. Gogelienė, vyriausiasis kapelionas, pulkininkas leitenantas R. Monstvilas, pirmasis bataliono vadas, majoras Vaidas Černikas, bataliono vadė pulkininkė leitenantė Jurgita Savickaitė, bataliono vyriausiasis puskarininkis, seržantas majoras Voitech Valentinovič.
Kovinę vėliavą pašventino ir karius palaimino Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas. Pašventintą kovinę vėliavą Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras įteikė Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno ryšių ir informacinių sistemų bataliono vadei, pulkininkei leitenantei Jurgitai Savickaitei.
Bataliono vėliavų grupė apėjo karių rikiuotę iškilmingu vėliavų maršu ir pristatė vėliavą išrikiuotiems kariams.
Kovinėje vėliavoje, kuri sukurta laikantis istorinių Lietuvos kariuomenės tradicijų, dominuojanti raudona spalva simbolizuoja Lietuvos kariuomenės vadovybės spalvą, bataliono simbolis fone pavaizduotas vertikaliai pakeltas sidabrinis kalavijas su aukso rankena, simetriškai apgaubtas sukryžiuotais žaibais. Kalavijas simbolizuoja karių ryžtą priešintis, žaibai – greitį, energiją ir galią, kuri koreliuoja su bataliono šūkiu: „Mūsų siekiai – greitis ir tikslumas“.
Kovinės vėliavos įteikimo proga atliktos trys šventinės salvės.
Sveikindamas karius Lietuvos kariuomenės vadas kalbėjo: „Batalionas gavo garbės ir galios simbolį – kovinę vėliavą. Tai visada buvo kovos, rikiuotės valdymo ir karių susitelkimo ženklas. Vėliavai lenkiamės ateidami į karinę tarnybą, prisiekdami, atiduodame pagarbą, baigdami tarnybą. Tai – kario pasiaukojimo tėvynei išraiška, pažadas negailėti jėgų ir gyvybės ginant savo šalį“.
Karius pasveikino krašto apsaugos viceministrė K. Gogelienė ir bataliono vadei pulkininkei leitenantei įteikė kovinės vėliavos aktą.
„Biržų pilis, kurios gynyba ir garbė neatsiejamai buvo susijusios su didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno gyvenimu ir veikla, šiandien tampa dar vieno svarbaus įvykio liudininke. Šiandien batalionui įteikiama vėliava, kuri tvirtu saitu jungia mūsų šalies garbingą praeitį su atsakinga ateitimi“, – kalbėjo viceministrė.
Karius sveikino ir bataliono vadė J. Savickaitė: „Kiekvienas simbolis turi savo istoriją, o šiandien mes rašome dar vieną šio simbolio istorijos puslapį. Kristupas Radvila Perkūnas buvo ne tik didis karvedys, bet ir puikus strategas, išmanęs, kad valstybė yra ne tik kariuomenė, bet ir kultūra, mokslas, vieninga tauta.
Jo dėka Biržų pilis tapo ne tik gynybiniu bastionu, bet ir kultūros bei mokslo centru. Šiandien batalionas turi garbę vadintis garsiojo karverdžio vardu ir būti to vardo vertas. Kovinė vėliava ne tik simbolis, bet ir mūsų įsipareigojimo Lietuvai ženklas. Ceremonija Biržų pilies erdvėje mums primena, kad tęsiame darbą saugoti, stiprinti ir ginti savo valstybę. Esu tikra, kad ši vėliava įkvėps kiekvieną bataliono karį siekti aukščiausių tikslų ir būti tikruoju Lietuvos gynėju. Tegu mūsų batalionas visada lieka šviesos ir stiprybės simbolis Lietuvai ir visiems mūsų ginklo broliams ir sesėms. Tegyvuoja Lietuva, mūsų protėvių paveldas ir mūsų ateities tikslai“.
Po ceremonijos Lietuvos kariuomenės vadas R. Vaikšnoras mielai bendravo su Biržų jaunaisiais šauliais ir jų vadu Vidučiu Šešku, kitais ceremonijos svečiais.
Biržų muziejaus direktorė Edita Lansbergienė pakvietė kariuomenės vadą ir jį lydinčius karius į arsenalą, kur pasakojo apie Biržų kunigaikštystės karinę galią, supažindino su retais eksponatais ir Kristupo Radvilos Perkūno patranka, kurią muziejininkai prieš dvejus metus pasiskolino ir parsivežė iš Gdansko jūrų muziejaus ir jau artimiausiu metu išlydės atgal. Kariuomenės vadai domėjosi Lietuvos kunigaikštystę garsinusiais sparnuotaisiais husarais, jų ginkluote.
Memorialinėje režisieriaus Manto Kvedaravičiaus, žiauriai nužudyto Mariupolyje, ekspozicijoje pagerbė režisieriaus atminimą.
Muziejaus svečių knygoje įrašus paliko krašto apsaugos viceministrė Kamilė Gogelienė ir Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras. Kariuomenės vadas įrašė linkėjimą: „Istorija yra neatsiejama nuo mūsų kariuomenės gyvenimo. Linkiu ir toliau puoselėti mūsų krašto istoriją, perduodant sukauptas žinias visuomenei“.
Editos Mikelionienės nuotr.