Vabalninkiečio A. Rinkūno bei kelių tarybos narių kvietimas politikams pasinaudoti įstatymo numatyta unikalia galimybe ir įteikti sau bei Lietuvai prieškalėdinę dovaną liko be atgarsio – Vabalninko miesto S. Nėries gatvės pavadinimas liko nepakeistas. Taip nusprendė raudonai paryškintų plakatų apsuptyje sėdėję politikai.
Siūlė bažnyčioje pakabinti portretą
Biržų rajono savivaldybės taryba nepritarė Vabalninko miesto S. Nėries gatvės pavadinimo keitimui. Balsuojant atmesti abu siūlyti gatvių pavadinimai – Panevėžio bei Vasario 16-osios akto signataro Alfonso Petrulio.
S. Nėries gatvės pavadinimo keitimui besipriešinančios vabalninkiečių grupės atstovė, buvusi pedagogė Dalia Janulytė Tarybos posėdyje citavo prezidento ir kultūros ministro mintis apie poetės genialumą. Bažnyčios choro giesmininkė žėrė kaltinimus klebonui Jonui Tamošiūnui, besirūpinančiam, kad gatvė būtų pervadinta Nepriklausomybės akto signataro kunigo Alfonso Petrulio vardu.
„Kunigą Alfonsą Petrulį reikėtų pagerbti bažnyčioje iškabinant portretą ir padarant prierašą, kad jis buvo signataras… Kad į bažnyčią atėję tikintieji žiūrėtų, garbintų tą žmogų, nes jo didžiausias indėlis yra bažnyčioje…“ – kalbėjo buvusi pedagogė. Anot jos ir pasirašiusių bendraminčių, gavės pavadinimo geriausia būtų nekeisti. O jeigu jau reikia įstatymo laikytis, tai grupė pasisako už Panevėžio gatvę. D. Janulytės atstovaujamos grupės supratimu, gatvės pavadinimo keitimas aktualiausias ne parapijai, ne klebonui, o gatvės gyventojams ir joje dirbantiems žmonėms.
„Mes, kaip gyventojai, nenorime pavardžių gatvės pavadinime. Jeigu netinka Salomėjos Nėries, paskui ateis laikas, netiks gal ir A. Petrulio pavadinimas“, – apokaliptiškai prognozavo buvusi mokytoja.
„Jeigu netinka laiko ir istorijos patvirtinta signataro pavardė, ar tai nereiškia, kad apskritai kvestionuojama Lietuvos nepriklausomybė?“ – po D. Janulytės kalbos klausė konservatorė Irutė Varzienė.
„Pagalvokime, kokioje šalyje mes gyvename – ar Lietuvoje, ar sovietų sąjungoje“, – į signataro nuopelnų kvestionavimą reagavo ir liberalas Justas Greviškis.
Gatvės pavadinimas – ne vabalninkiečių, o Lietuvos
Visai kitokiai nuomonei negu D. Janulytės atstovavo ir ją išsakė vabalninkietis Adolfas Rinkūnas. Jis dėkojo klebonui J. Tamošiūnui už iniciatyvą pagerbti žymųjį iš Vabalninko krašto kilusį signatarą, sukūrusį Lietuvos valstybę.
„Mes visi vabalninkiečiai ir aplinkiniai kaimai priklausome tai pačiai parapijai… Tai kaip dabar bažnyčios chore giedanti ponia Dalė (D. Janulytė) ir kitas posėdyje esantis garbus vabalninkietis (A. Garbauskas – red.) sako, kad jie rinko savo parašus, o parapija – savo… Kaip galima išskirti parapijos ir ne parapijos žmonių parašus? O gatvė yra ne Vabalninko, o Lietuvos. Ir negalime mes jos pavadinti signataro, gimusio ir augusio už 3 kilometrų nuo Vabalninko, vardu? Čiagi ne dabartinės S. Nėries gatvės gyventojų reikalas, o visos Lietuvos… Man keista, kad kai kuriems žmonėms kyla abejonių kažko laukti… Tikiuosi proto ir patriotiškumo“, – kvietė A. Rinkūnas politikus suteikti gatvei signataro A. Petrulio vardą.
Tam nepritarė Vabalninko S. Nėries gatvės gyventojų atstovu prisistatęs Biržų garbės pilietis Algirdas Garbauskas.
Kad sovietai negrįžtų
Į D. Janulytės ir jos išsakytas frazes apie galimai ateisiantį kitokį laiką, kai nebetiks A. Petrulio vardas, reagavo ir vicemerė Astra Korsakienė. Ne sykį vabalninkietės ir ją palaikančių gyventojų bei kai kurių politikų kartotas mintis vicemerė iššifravo be užuolankų: „O jeigu grįš buvusi santvarka ir ateis sovietai?“. Čia pat iš tribūnos A. Korsakienė atsakė: „Mes darysime viską, kad sovietai negrįžtų“.
Šiuo metu jokiai frakcijai nepriklausanti tarybos narė Simona Bindariūtė norėjo sužinoti, ar bus taip pat rūpinamasi ir kito iš Biržų krašto kilusio signataro Jokūbo Šerno įamžinimu. Meras Kęstutis Knizikevičius patikino, kad bus sprendžiamas ir signataro J. Šerno vardo suteikimo Biržų gatvei klausimas.
Chirurgas įžvelgia smulkmenas ir apsidraudžia
„Šviežesnės“ kartos atstovu pasivadinęs socialdemokratas chirurgas Nerijus Ubartas parodė, kur, jo manymu, slypi smulkmenos. Taip jis įvardijo S. Nėries „nuopelnus“ atiduodant Lietuvą į sovietų glėbį.
Anot jo, pasaulyje esanti tokia situacija, į kurią reikia realiai atsižvelgti.
„Reikia viską nuasmeninti – butą, namą, gatvę… Aš, pavyzdžiui, galėčiau ir svogūnų gatvėje gyventi. Nesuprantu, kodėl čia taip yra susprogdintas kažkoks burbulas. Pritariu kiekvienos gatvės nuasmeninimui, kad jeigu ateityje atsitiktų, kaip ir šiuo atveju, kad išlįs kažkokia smulkmena, kuri privers vėl keisti gatves, tai paprastas nuasmenintas gatvės pavadinimas visada yra gerai…“ – nuomonę, kodėl S. Nėries gatvei netiktų A. Petrulio vardas, grindė gydytojas.
Apie dviejų asmenybių gretinimą
„Man sunku suprasti, kad nuo nepriklausomybės atkūrimo praėjus daugiau nei 30 metų tos savo nepriklausomybės nei suprantam, nei įvertinam, nei gerbiam“, – kalbėjo socialdemokratė pedagogė Audronė Garšvaitė.
Buvusi istorijos mokytoja labai aiškiai dar kartą sudėliojo akcentus dėl posėdyje aptariamų nesugretinamų asmenybių – A. Petrulio nuopelnų valstybės kūrime ir S. Nėries prisidėjimo prie Lietuvos savanoriško atsidavimo Rusijai.
„Man tai labai skaudu kaip žmogui, dirbusiam mokytoju, tačiau taip nieko ir neišmokiusiam…“ – apie vabalninkiečių ir juos remiančiųjų nenorą gatvei suteikti signataro vardą kalbėjo A. Garšvaitė.
„Viename komitete buvo pasakyta, kad šį klausimą reikėtų palikti jaunajai kartai. Noriu pasakyti, kad mes jau esame galintys vertinti šiuos klausimus objektyviai“, – kalbėjo jauniausia tarybos narė S. Bindariūtė. Ji pasisakė už A. Petrulio vardo suteikimą gatvei.
Socialdemokrato „mini“ apklausa
„Didžiausia bėda, kad mes daugiausia laiko skiriame jau nebe Salomėjai Nėriai, o Alfonsui Petruliui“, – kalbėjo socialdemokratas Audrius Jukna, sykiu Vabalninke pamatęs, anot jo, pačią didžiausią sovietizmo apraišką – Pergalės gatvę. Anot politiko, jis jau padaręs S. Nėries gatvės gyventojų (posėdžio dalyvių?) mini apklausą ir žinantis, kad jie be problemų sutiktų, kad A. Petrulio vardas būtų suteiktas Pergalės gatvei.
„Gyventojų nuomonė yra svarbi“, – sakė A. Jukna, palaikęs S. Nėries gatvės pervadinimą į Panevėžio.
„Leiskim žmonėms patiems apsispręsti. Prie ko čia mes?!“ – ragino Tarybos senbuvis socialdemokratas gydytojas Dalius Jakubėnas.
Demokratijos išraiška
„Valstietis“ Audrys Šimas mano, kad kalta darbo grupė, tarybos nariams „numetusi“ du gatvių pavadinimų variantus ir privertusi politikus „spręsti žmonių likimus ir supriešinimus“. Anot politiko, darbo grupė turėjo aplankyti kiekvieną kiemą ir tarybai pateikti vieną siūlomą variantą.
„Dabar išeina, kad mes tie sprendėjai… Ir tie žmonės ant pasimetimo ir kryžkelės ribos“, – kalbėjo A. Šimas apie svyruojančią S. Nėries gatvės pavadinimo gynėjų nuomonę.
„Darbo grupė leidžia apsispręsti Tarybai, kuri atstovauja visiems gyventojams“, – kalbėjo konservatorė Irutė Varzienė. Ji atsižvelgimą į gyventojų grupių nuomones ir diskusijas pavadinusi tikra demokratijos išraiška. Konservatoriai nuosekliai laikėsi ir balsavo už signataro vardo suteikimą gatvei.
Sąrašus su asmens duomenimis „revizavo“ „atgimietė“
„Atgimietė“ Indra Drevinskaitė dėkojo merui už jai atsiųstus gyventojų, pasirašiusių, kad gatvė būtų pavadinta A. Petrulio vardu, sąrašus su parašais.
„Meras visgi antrąkart man atsiuntė sąrašus (juos buvo pametusi ar ištrynusi – red.) kaip komisijos narei…“ – kalbėjo „atgimietė“ Indra Drevinskaitė. Anot jos, pakartotinis peržiūrėjimas sąrašų, kuriuose yra gyventojų vardai, pavardės bei adresai, atvėręs jai akis.
„Aš pasidomėjau, kas sudaro parapiją“, – dėstė I. Drevinskaitė apie sąrašus su asmenų duomenimis ir, politikės nuovoka, žmonių „neatitikimą“ parapijoms.
„Galima pagalvoti, kad pakeitus gatvės pavadinimą Lietuva suklestės“. Tai „atgimiečio“ Kęstučio Isako, pasisakiusio prieš S. Nėries gatvės pavadinimo keitimą, kalbos citata.
Biržų rajono politikų valia S. Nėries gatvės pavadinimas liko nepakeistas. Nei A. Petrulio, nei Panevėžio gatvių pavadinimo variantai nesurinko balsų daugumos.