Kai sveikatos problemų turintis globos namų auklėtinis išsiunčiamas į savaitinį darželį, kyla abejonių, ar vaikus globojančioje įstaigoje yra viskas gerai.
Šalyje nebeliko didelių, po kelias dešimtis vaikų talpinančių institucinių globos įstaigų. Vietoj jų steigiami šeimyniniai globos namai, kuriuose gali gyventi daugiausia aštuoni vaikai.
Pertvarka įgyvendinama ir Biržų rajone. Kelios dešimtys Medeikiuose globotų vaikų apgyvendinti vaikų šeimynose ir pas nuolatinius globėjus.
Viešojoje įstaigoje „Vaiko užuovėja“ esančiuose šeimyniniuose vaikų globos namuose šiuo metu gyvena aštuoni vaikai. Šiai įstaigai statomi didžiules sumas kainuojantys namai.
Tačiau ar tikrai tokios pertvarkos užtenka, kad vaikai instituciniuose globos namuose jaustųsi gerai ir saugiai?
Iškėlė problemą
Kai kurie biržiečiai domisi, ar „Vaiko užuovėja“ pakankamai gerai globoja vaikus, ar čia dirba kompetentingi, sugebantys spręsti vaikų ir paauglių problemas žmonės. Juolab kad nedidelį kiekį vaikų prižiūri palyginus daug žmonių. Mat vis pasigirsta pranešimų, kad iš tos įstaigos paaugliai nuolat bėga. O ir darbuotojų kaita esanti didžiulė.
Paskutinis faktas, privertęs sunerimti žmones, buvo tas, kad šioje įstaigoje valstybės globojamas mažametis vaikas yra prižiūrimas savaitiniame vaikų darželyje.
„Jei šeimyniniai vaikų globos namai prilyginami šeimai, kurioje turi būti gyventi gera, tai ką reiškia toks atsikratymas vaiku? Ar tai, kad nuo savęs nusimetami rūpesčiai, ar tai, kad darbuotojai su juo tiesiog nesusitvarko? Tai ko tada verti tokie globos namai? Juolab kad vienam vaikui faktiškai tenka po vieną darbuotoją,“- samprotavo į redakciją kreipęsi gyventojai.
VšĮ „Vaiko užuovėja“ sekretorė – administratorė Sigita Rožėnienė informavo, kad įstaigoje yra 14 darbuotojų. Tai ūkio dalies vedėjas, buhalteris, direktorius, administratorius ir socialiniai darbuotojai bei jų padėjėjai.
Iš šio skaičiaus penki socialinio darbuotojo padėjėjai ir du socialiniai darbuotojai dirba šeimyniniuose vaikų globos namuose. Vadinasi, aštuonis vaikus prižūri septyni žmonės.
Kaip pavyzdys – mažiau finansuojamose vaikų šeimynose dirba daugiausia du žmonės – tėtis ir mama, kurie atlieka visas pareigas.
Tarnybos žino ir pritaria
Viešajai įstaigai „Vaiko užuovėja“ laikinai vadovauja Legailių globos namų direktorius Renaldas Simėnas. Jis patvirtino, kad vienas mažametis šeimyninių vaikų globos namų globotinis, turintis autizmo spektro sutrikimą, yra ugdomas savaitiniame vaikų darželyje.
„Jam ten visai patinka. Jo lygio vaikai, jį integruoja. Aplinka visai kitokia. Kaip mes bedarytume, tam vaikui yra sudėtinga. Dirbame, stengiamės. Jam tame darželyje nėra blogai“,- sakė R. Simėnas.
Direktorius sutiko, kad nėra gerai, kai vaikui aplinka nuolat keičiasi – penkias dienas jis būna savaitiniame vaikų darželyje, savaitgalį – globos namuose. Tačiau jis pabrėžė, kad tokį sprendimą priėmė ir savivaldybės Socialinės paramos skyrius, ir vaiko teisių tarnybos darbuotojai.
„Tarp paaugliukų jam globos namuose sudėtinga. Galvoju, kad jam geriau savo amžiaus grupėje. Tai vaikas su negalia, jam reikalingos specialios paslaugos. Viskas suderinta, daroma dėl vaiko gerovės, visos kontroliuojančios tarnybos žino ir tam pritaria,“ – kalbėjo R. Simėnas.
Įprasta praktika
Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius mano, kad globos įstaiga tvarkosi gerai. O sprendimas dėl vaikučio nukreipimo į savaitinį darželį suderintas su Vaiko teisių apsaugos skyriumi.
„Tai įprasta praktika. Kai veikė vaikų globos namai Medeikiuose, vaikai mokydavosi Pasvalio specialiojoje mokykloje. Čia lygiai tas pats“, – sakė K. Knizikevičius.
Pašnekovo įsitikinimu, vienam mažiukui tarp paauglių sunku augti. Jei jis būtų augęs čia nuo mažų dienų, gal būtų prisitaikęs. O dabar gyvena gal tik metus. Tad su šeima esą lyginti negalima.
Vaikui buvo ieškoma globėjų, siūlyta jį Biržuose esančioms dviem vaikų šeimynoms, bet niekas jo nepanoro pasiimti. Ieškoma globėjų visoje Lietuvoje, bet neatsiranda.
Pasak K. Knizikevičiaus, sudėtingiausia rasti globėjų paaugliams ir specialiųjų poreikių turintiems vaikams, koks yra šis berniukas.
Žinoma, kad tokių vaikų nesibaidoma užsienyje, tad ieškoma globėjų ten.
Kažkas globos namuose ne taip?
Biržų mokyklos – darželio „Vyturėlis“ direktorė Violeta Stancikienė sakė, kad savaitiniame darželyje yra pradinukai ir keli priešmokyklinukai. Dalis jų su specialiaisiais poreikiais.
Pasak direktorės, minėtas berniukas darželyje labai gerai jaučiasi, jis kaip tik blogiau jautėsi vaikų globos namuose. Vaikas nori gyventi įstaigos bendrabutyje, o iš vaikų globos namų po savaitgalių ir švenčių ateina visas sudirgęs.
„Vadinasi, globos namuose kažkas yra, kad vaikas ten nenori būti. Gelbėdami vaiką paėmėm“,- sakė V. Stancikienė. Tokį nutarimą, anot pašnekovės, priėmė visos institucijos.
„Iš kur visi ištraukė, kad tam vaikučiui yra nustatytas autizmo spektro sutrikimas? Jo intelektas normalus, jis tik turi elgesio ir emocijų sutrikimą. Vaikas per trumpą savo gyvenimą buvo mėtomas, natūraliai toks yra. Tai labai nuskriaustas vaikas“,- kalbėjo direktorė.
Ieško išeities
Už socialinę sritį atsakinga Biržų rajono mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė sakė negirdėjusi, kad šeimyniniuose vaikų globos namuose gyvenantis vaikas laiką leidžia savaitiniame darželyje. Ji žadėjo šią situaciją pasiaiškinti.
Vėliau ji sakė, kad vaikas yra su ypatingais poreikiais, rajone esančios vaikų šeimynos jo globoti nenori. Gali būti, kad jis bus siūlomas tarptautiniam įvaikinimui.
Vicemerė sakė suprantanti, kad nieko gero, kai globojamas vaikas gyvena savaitiniame darželyje. Tačiau „ieškome išeities, kad būtų kuo geriau vaikui“.
Ieško šeimos
„Vaiko teisių gynėjai atsakingai vertina kiekvieno vaiko situaciją, atsižvelgia į aplinkybių visumą ir rūpinasi, kad būtų užtikrinti geriausi vaiko interesai.
Jūsų minimuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose šiuo metu gyvena 8 vaikai – 7 paaugliai ir mažametis. Vaikučiui nustatyta nuolatinė globa, jam reikalingas ypatingas dėmesys ir rūpestis.
Atsižvelgiant į mažylio poreikius, amžių ir kitas aplinkybes, buvo nuspręsta, kad vaikučiui ugdytis tinkamiausios sąlygos specializuotoje ugdymo įstaigoje. Ten užtikrinama jo amžių ir raidą atitinkanti ugdymo programa, dirba kvalifikuoti pedagogai, vaikučiui sudarytos sąlygos bendrauti su bendraamžiais“, – teigė Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė.
Pasak jos, vaikui nieko negali būti geriau, kaip augti šeimoje.
„Mūsų žiniomis, Biržų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų Globos centro darbuotojai ieško šeimos, kuri vaikutį globotų ar įvaikintų – atvertų jam savo namų duris ir širdis“, – kalbėjo vaiko teisių saugotoja.