Dabartinės Seimo konservatorių, liberalų ir Laisvės partijų valdančiosios daugumos bei Vyriausybės politika tampa nelabai suprantama tiek akademinio pasaulio žmonėms, tiek paprastiems Lietuvos piliečiams. Nesuprantama, kodėl už įsivaizduojamą „vertybinę politiką“ turi mokėti mūsų valstybės žmonės. Mokėti didžiulius pinigus bei ilgiems metams nugrimzti į nežinomybę politikoje bei ekonomikoje. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) visada pirmiausia rūpėjo Lietuvos gyventojų gerovė: tiek materiali, tiek dvasinė. Jau tampa aišku, kad konfliktas su Kinija atneš didžiulius nuostolius, o pinigų srautai, plūstantys į Lenkiją, varo į neviltį mūsų prekybininkus, greit pigių lenkiškų prekių poveikį pajus ir gamybininkai. Paradoksas, bet Lietuvoje pradeda įsitvirtinti pigių prekių rusiškas tinklas, kurio įtaka mūsų vidaus prekybai gali būti itin neigiama. Tai rodo, jog Vyriausybė pasimetusi savo sprendimuose ir neturi rimtos strategijos, kaip elgtis dabartinėje situacijoje, ir tuo labiau, nėra numačiusi ateities perspektyvos.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) visada pirmiausia rūpėjo Lietuvos gyventojų gerovė: tiek materiali, tiek dvasinė.
Mūsų Biržų krašte taip pat „karaliauja“ konservatoriai ir liberalai. Tiesa, čia nėra Laisvės partijos, tad juos atstoja socdemai (jie turi daug panašumų su Laisvės partija dėl seksualinių mažumų, vienalyčių santuokų ir pan.) bei dalis respublikonų, nežinia kodėl prisijungusių prie valdančiosios kompanijos. Biržietiški konservatoriai ir liberalai stengiasi visokiais būdais įrodyti, kad jie dirba tik savivaldybės naudai, o ką jų „šefai“ veikia Vilniuje, jų neliečia. Būdami vienos ar kitos partijos nariai vietinių skyrių atstovai padeda vykdyti ir bendrąją valstybinę politiką. Matydami kone kasdien kylančias kainas, gaudami bauginančias sąskaitas už elektrą ir šilumą, turime žinoti, kad prie to prisideda ir mūsų vietiniai politikai.
Vilniaus gyventojai už šilumą moka kelis kartus daugiau negu ankstesniais metais todėl, kad naudoja itin pabrangusias dujas. Šilumos kaina sumažės atpigus dujoms. Biržuose, galima sakyti, padėtis tragiška – gyventojai moka beveik du kartus daugiau negu aplinkinių savivaldybių šilumos vartotojai. Prielaidų atpigimui kaip ir nėra, nes pigaus biokuro iš Baltarusijos nebebus.
Liberalų frakcijos atstovo Daliaus Drevinsko iniciatyva užsakyta studija dėl šilumos ūkio optimizavimo pasmerkta iš anksto ir be finansinių nuostolių nieko gero neduos. Mūsų, LVŽS, trumpo vadovavimo rajono reikalams laikotarpiu meras Vytas Jareckas buvo įpareigotas paruošti šilumos ūkio galimus pertvarkos variantus, derinant procesą su „Litesko“. Deja, viskas pavirto tik viešųjų ryšių akcija.
Biržų gyventojų gyvybinius poreikius palies dvi jau įsibėgėjančios reformos: sveikatos įstaigų reorganizacija ir mokyklų tinklo optimizavimas, populiariai vadinamas Tūkstantmečio mokyklų kūrimu. Nuo savivaldybės vadovų bei specialistų priklauso, ar Biržai gaus lėšų šioms reformoms. Vyriausybė yra numačiusi 800 mln. sveikatos įstaigoms bei 200 mln. mokykloms. Sumos įspūdingos, tačiau kiek jų ateis į Biržus – nežinia. Ar ir vėl eilinį kartą teks tenkintis „trupiniais“? Dauguma kaimiškų savivaldybių pasisako prieš šias reformas arba jų vykdymo formatą, tuo tarpu iš Biržų negirdėti jokių komentarų.
Daug kas priklauso nuo savivaldybei atstovaujančio Seimo nario veiklos, padedant įgyvendinti įvairius projektus, gaunant lėšų jiems vykdyti, palaikant ryšius su ministerijomis. Negaliu pasakyti, kad mano ir Viktoro Rinkevičiaus kadencijos metu bendravimas su tuometinės savivaldybės vadovais buvo idealus, jo praktiškai nebuvo, tačiau mes stengėmės, kiek leido mūsų įtakos ribos Seime ir Vyriausybėje, padėti Biržams. Ar aš ko nors nesuprantu, bet dabartinių vadovų požiūris į Seimo narį Valdemarą Valkiūną nesikeičia. Nėra jokio bendravimo, tą parodė ir ketvirtadienį vykusiame tarybos posėdyje.
Švietimo, medicinos įstaigų, „Biržų vandenų“, šilumos ūkio, autobusų parko finansinės problemos, sporto centro statyba, senojo pašto restauracija – labiausiai prašantys neatidėliotinų sprendimų klausimai, kuriems reikia skirti daugiausia dėmesio ir lėšų.
Jeigu „liūto“ dalis nueis viešosioms erdvėms su auksiniais tualetais, Biržai nugrims į dar didesnes problemas, kurių vis daugiau randasi ir kurios vis sunkiau sprendžiamos. Atsakomybę už pasekmes pirmiausia turės priimti liberalai su „konsersocdemiečiais“. Pagyvensim, pamatysim, kaip seksis reikalai Vilniuje ir Biržuose.
Audrys Šimas, LVŽS Biržų skyriaus pirmininkas