Nemaža dalis gyventojų, baimindamiesi dėl karo veiksmų Ukrainoje ir galimų branduolinių avarijų, ieško ir perka preparatus bei maisto papildus, sudėtyje turinčius jodo. Primename, kad kalio jodidas skirtas apsaugoti žmogaus skydliaukę branduolinės avarijos atveju nuo radioaktyviojo jodo. Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto ir su maistu patekusio radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos. Radioaktyvusis jodas pasklinda aplinkoje tik kilus branduolinėms avarijoms veikiančiose atominėse elektrinėse. Černobylio atominės elektrinės avarijos (1986 m.) metu aplinkoje pasklidęs radioaktyvusis jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos, todėl kalio jodido tablečių vartojimas neturi jokio pagrindo ir nereikalingas.
Kaip ir kada reikėtų vartoti kalio jodido tabletes?
Vartoti kalio jodido tabletes reiktų tik tuomet, jeigu įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje, aplinkoje pasklistų radioaktyvusis jodas ir būtų paskelbta atitinkama Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacija.
Kaip reikėtų elgtis įvykus branduolinei avarijai Ukrainos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje?
Įvykus branduolinei avarijai Ukrainos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje, gyventojai turėtų vadovautis oficialiais Vyriausybės institucijų nurodymais ir rekomendacijomis, kurios būtų skelbiamos per radiją, televiziją, internetinę žiniasklaidą, mobiliuosius telefonus ir kitomis ryšio priemonėmis. Įvykus branduolinei avarijai Ukrainos atominėse elektrinėse kalio jodido tablečių vartoti nereikia. Dėl esamų įvykių Ukrainoje kalio jodido tablečių vartoti nereikia.
Ar galima kalio jodido tabletes vartoti profilaktiškai, kai radiacinis fonas nėra padidėjęs?
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus, įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje.
Radiacinės saugos centro specialistai nuolat stebi radiacinį foną Lietuvoje, kuris yra nepakitęs, todėl gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti.
Ar vietoje kalio jodido tablečių galima vartoti kitos preparatus, kurie sudėtyje turi jodo?
Skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju netinkami vartoti jokie kiti jodo preparatai – spiritiniai jodo tirpalai ir/ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, taip pat maisto papildai su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos, o burnos gleivinės purškalai su jodu skirti gerklės ligoms gydyti.
Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu. Todėl jo vartoti, jei įvyktų branduolinė avarija, negalima. Sklandantis mitas – apie neva teigiamą maisto papildų, savo sudėtyje turinčių jodo, poveikį juos pavartojus iškart po branduolinės avarijos. Specialistai pabrėžia, kad tokių maisto papildų sudėtyje esantis jodo kiekis yra labai mažas, nėra aišku, kokių junginių pavidalu maisto papilduose esantis jodas yra, todėl nėra aiškus ir šiuose papilduose esančio jodo poveikis, pasiskirstymas organizme, nėra ir negali būti įrodytas poveikis blokuojant skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo pasisavinimo branduolinės avarijos metu. Todėl vartoti maisto papildų siekiant apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos metu taip pat negalima.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad mėginimai profilaktiškai vartoti kalio jodido tabletes arba griebtis pakaitalų gali pakenkti sveikatai.
Violeta Valiukienė, Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė