Pastaruoju metu šalyje įsibėgėja sovietinių paminklų šalinimo darbai. Jie greitu metu bus vykdomi ir Biržų rajone. Tačiau biržiečiai išgyvena, kad besirūpinant sovietinių stabų naikinimu nebaigtų išnykti istorinę bei dvasinę vertę turintis mūsų krašto paveldas.
Kryžius išskirtinis
Vabalninko seniūnijos Deikiškių kaimo kapinės yra veikiančios ir gausiai lankomos. Čia esančioje Šv. Elenos koplyčioje du kartus per metus aukojamos mišios.
Kapinėse, privačioje kapavietėje, stovi medinis kryžius. Ant jo pritvirtinta lentelė, kurioje nurodoma, kad čia ilsisi sutuoktiniai Veronika ir Tiburcijus Baronai bei jų dukra Ona.
Kryžius yra išskirtinis, atrodantis įspūdingai. Jis puoštas pjaustiniais – tulpių, lelijų motyvų ornamentais. Kryžmą puošia spinduliai su lelijų žiedais, jį užbaigia glorijos. Stiebo viduryje įstiklinta keturšonė koplytėlė, puošta angelų galvomis, gėlėmis, trimis mediniais ir vienu kalvio darbo kryžiumi.
Koplytėlėje yra keturios skulptūrėlės: šv. Roko, šv. Jono Nepomuko, šv. Antano ir nežinomo šventojo.
Kryžius buvo sukurtas 1932 metais, jo autorius – Dominykas Leparskis.
1940 metais kryžių, kad jo nesunaikintų sovietai, iš Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus kiemelio atvežė ir pastatė čia palaidotų žmonių žentas – generolas Vladas Nagevičius.
Laikui bėgant kryžius nyko. Toje pačioje kapavietės vietoje jis su autentiškais elementais atstatytas 1976 metais. Kryžių atkūrė Biržų krašto dievdirbys, tautodailininkas Antanas Vinciūnas iš Jagaudžių.
Informavo, ką galėjo
Šis kryžius yra Kultūros vertybių registre. Tačiau jis vis labiau pūva, svyra ir greitu metu gali nuvirsti, sudaužydamas šalia esančius paminklus.
Vabalninko seniūnijos seniūnas Laimutis Braždžionis kelis kartus raštu ir žodžiu apie šią problemą informavo Biržų savivaldybės administraciją. Jis pranešė, kad kryžius yra pasviręs ir greitu metu gali nugriūti. Seniūnas rajono vadovų prašė imtis priemonių pašalinti grėsmę ir rasti galimybių kryžių sutvarkyti.
L. Braždžionis sakė sulaukęs pasiūlymo tą kryžių kuo nors laikinai paremti. Tačiau to daryti neleidžiančios kultūros vertybių apsaugos taisyklės.
Seniūnas sakė sulaukęs prašymo paieškoti galimų kryžiaus sutvarkymo rangovų. Jis susitiko su kaimo bendruomenių pirmininkais, buvo konsultuotasi su tautodailininku Vidu Jatulevičiumi. Šis, pasak seniūno, kryžių apžiūrėjo ir pasakė, kad jį reikia iškelti, restauruoti ir pastatyti atgal.
Tai padaryti sudėtinga. Kapinių varteliai siauri, su technika į vidų įvažiuoti neišeina. Kryžių reikėtų iškelti pasamdžius brangiai kainuojantį kraną.
Su tokiomis problemomis energingam seniūnui dar būtų įmanoma susitvarkyti.
Tačiau su Kultūros vertybių registre esančiu statiniu gali dirbti tik atestuoti rangovai. Medžio restauracijos kaina aukšta.
Jei nenugrius – sudės visus pinigus
Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus kultūros paveldo apsaugos specialistas Dalius Mikelionis sakė, kad pas mus, reformatiškame krašte, senųjų medinių kryžių buvo statoma palyginti nedaug. Tad XIX ar XX amžiaus pradžios medinės autentikos faktiškai neturime.
Kultūros vertybių registre yra 12 rajone esančių kryžių. Dauguma jų metaliniai arba esantys bažnyčiose, koplytėlėse, virš kapinaičių arba šventorių vartų.
Dėl Deikiškių kapinėse esančio medinio kryžiaus problema žinoma jau keletą metų.
„Dabartinis Vabalninko seniūnas kreipėsi raštu, informuodamas, kad kryžius avarinės būklės, ir jį reikia remontuoti. Tačiau norint iki jo privažiuoti, tektų ardyti kapinaičių tvorą. Kryžiaus nukėlimas kranu, kiti darbai, o ypač medinio kryžiaus restauracija kainuotų didelius pinigus, nes darbus gali atlikti tik sertifikatą turintis ir su autentišku senuoju medžio paveldu galintis dirbti specialistas.
Savivaldybė kreipėsi į KVAD Vertinimo tarybą, kad būtų pakeistos Deikiškių kryžiaus vertingosios savybės, nes, mūsų manymu, jis, statytas 1976 metais, nėra toks vertingas, nors ir labai meniškai padarytas“,- teigė D. Mikelionis.
Pasak D. Mikelionio, praėjusiais metais iš paveldo sąrašų išbrauktas gerokai vertingesnis Kirkilų kaimo kapinių kryžius, kuris stovi nuo Smetonos laikų.
Pakeitus Deikiškių kryžiaus statusą jį suremontuoti ir atstatyti būtų paprasčiau ir pigiau.
Tačiau jei KVAD kryžiaus neišbrauks iš sąrašo ir jis nenuvirs, pasak D. Mikelionio, kryžių ateinančiais metais reikėtų restauruoti.
„Tuomet vienam kryžiui tektų išleisti visus vieneriems metams rajono kultūros vertybių remontui ir priežiūrai skirtus pinigus“, – sakė paminklosaugos specialistas.
Kapavietė prižiūrima
Gaižiūnų kaimo bendruomenės seniūnaitis Adolfas Jasinevičius sakė, kad privati kapavietė, kurioje stovi svyrantis kryžius, yra tvarkoma ir prižiūrima. Jis bando susisiekti su kitame rajone gyvenančiais čia palaidotų žmonių artimaisiais.
Tačiau, pasak A. Jasinevičiaus, kol šis kryžius įrašytas į paveldo sąrašą, prie jo negalima bet kam liestis.
Problema nebuvo žinoma
Ką apie šio Deikiškių kapinių kryžiaus sutvarkymą ir planus galvoja už kultūrą atsakinga Biržų rajono mero pavaduotoja Audrinė Garšvaitė?
„Aš tokį kaimą pirmą kartą išgirdau. Pakartokit paraidžiui“, – paklausta apie galimybes sutvarkyti Deikiškių kaimo kapinių kryžių paprašė A. Garšvaitė.
Vicemerė, iš korespondentės išgirdusi apie situaciją, pasakė, kad apie kryžių jai „niekas nieko nesakė“. Ir pažadėjo tuojau viską išsiaiškinti.
A. Garšvaitė, pakalbėjusi su D. Mikelioniu, sakė suprantanti, kad kryžius atstatytas sovietmečiu ir „nelabai unikalus“. Vicemerė tikisi, kad kryžius bus išbrauktas iš kultūros vertybių registro anksčiau, nei savaime nuvirs, nes tada „bus blogai“.
„Jei iš registro kryžiaus neišbrauks, ieškosim išeities“, – sakė ji.
Siūlo keisti saugojimo vietą
Kultūros vertybių apsaugos departamento Panevėžio – Utenos padalinio vadovas Arūnas Giraitis sako, kad prašymų išbraukti kryžius iš nekilnojamų kultūros vertybių registro nėra teikiama dažnai. Tiek įrašymo, tiek išbraukimo procesas yra gana ilga procedūra – šį klausimą svarsto komisija, vertinimo taryba, informacija viešinama.
„Jei kryžius vertingas, būtų galima jį perkelti į muziejų. Tuomet jis būtų saugomas. Tokia procedūra su vienu kryžiumi praėjusiais metais buvo atlikta Panevėžio rajone“, – teigia A. Giraitis.