Po birželio 1 dieną Biržuose vykusios akcijos susidarė įspūdis, kad kovotojais už vaikus besiskelbiantys organizatoriai į priešakines linijas „stato“ labiausiai pažeidžiamus ir valstybės globos bei rūpesčio reikalingus žmones.
Gynyba nuo valdžios patyčių?
Birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną – judėjimas „Šeimų sąjūdis“ kvietė žmones rinktis prie visų Lietuvos savivaldybių.
„Jie susibūrė tam, kad apgintų Lietuvos vaikus nuo valdžios patyčių – kaukių, testavimų, skiepijimų mokyklose, mokinių skaičiaus didinimo klasėse, genderizmo pamokų ir kitų, neigiamai jų vystymąsi bei raidą galinčių paveikti veiksnių“, – akciją, pavadintą „Noriu į mokyklą!“, viename aktyviai judėjimą „Šeimų sąjūdis“ palaikančioje šalies žiniasklaidos priemonėje apibūdino vienas iš akcijų organizatorių. Skelbiama, kad judėjimas skirtas priminti valdžiai, kad visų vaikų vieta yra mokykloje, nepriklausomai nuo to, ar tėvai sutinka profilaktiškai testuoti vaikus, ar ne.
Tai, kas vyko Biržuose, internetiniame portale komentuoja „Šeimų sąjūdžio“ koordinatorė Regina Cibienė, pateikiamos nuotraukos su dažnai visur rodomais ir lengvai atpažįstamais vaikučiais.
„Šiaurės rytų“ korespondentei koordinatorės pasiteiravus, ar galima fotografuoti renginyje dalyvaujančius vaikus, koordinatorė siūlė kreiptis į tėvus. Rajone gerai žinomos ir valstybės globojamos šeimynos motina pasakė, kad negalima. Korespondentei pastebėjus, kad tokiu atveju bus negerai, jeigu globojamų vaikų veidai eilinį kartą atsidurs interneto socialiniuose tinkluose, koordinatorė bandė įžvelgti grasinimą. Tada globojamų vaikų motina leido fotografuoti taip, kad „nesimatytų vaikų veidų“.
Tačiau internete viešinamose nuotraukose, kurias lydi ir R. Cibienės rajono valdžiai skirti komentarai, globojamų vaikų veidai neslepiami.
Pasigedo didesnio rajono valdžios dėmesio
Apie renginį Biržų savivaldybei pranešta gegužės 24 dieną. Administracijos direktoriui skirtame rašte „Šeimos sąjūdžio“ Rytų Lietuvos koordinatorė Vitolda Račkova pranešė apie taikų asmenų susirinkimą ir reikalavimų dėl vaikų grąžinimo į mokyklas įteikimo.
Į susitikimą su akcijos dalyviais kviestas meras ar kitas administracijos darbuotojas. Pranešta, kad renginyje bus iki 14 dalyvių (tokiu atveju susirinkimui nereikalingas leidimas – red.).
Apie vykusį renginį informaciją viešinusi biržietė R. Cibienė pranešė, kad prie savivaldybės buvo 17 suaugusiųjų ir pulkelis vaikų. Dalyvių dauguma – ne sykį dėl įvairios socialinės pagalbos į valstybės ir savivaldybės institucijas besikreipiantys žmonės.
Akciją stebėjo savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, policijos pareigūnai. Koordinatorė R. Cibienė pasigedo mero.
„Ar iš valdžios nieko nebus?“ – tokį R.Cibienės klausimą išgirdo su šeimos gynėjais susitikti atėjusi už švietimo sritį atsakinga mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė. Ji paaiškino, kad meras dalyvauja kitame Vaikų gynimo dienai skirtame renginyje. Kartu su vicemere atėjo ir savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius.
Antrąjį pagal svarbą rajono žmogų ir strateginio skyriaus vedėją renginio aktyvistė (šios kultūros įstaigoje dirbančios moters sakė nepažinę nė vienas iš valdžios atstovų – red.) vaišino šilauogėmis.
Jas piketuotojai valdžios žmonėms siūlė paprastai – siūlė semti saujomis iš polietileninio maišelio. Savivaldybės atstovai tą ir darė. Paskui priėmė piketuotojų dovanas – šeimynos globotinių ir jų motinos pieštus paveikslus, suvenyrus.
Vedėjas E. Januševičius domėjosi kreidutėmis piešiančiais vaikais, kalbėjosi su akcijos dalyvių užnugaryje stovinčiu buvusiu savivaldybės administracijos direktoriumi Vidu Eiduku.
Vokas su reikalavimais ir realybė
Valdžios pokalbius su renginio aktyvistais, koordinatoriais bei kuratoriais vainikavo voko įteikimas. Jo ilgas turinys apie skiepijimą, testavimą ir kitus dėl pandemijos priimtus sprendimus skaitytas garsiai.
Pasak vicemerės A.Garšvaitės, iš teksto esmės buvo galima suprasti, kad vykdydami pareigas valstybės tarnautojai prilygtų kriminaliniams nusikaltėliams. Voką ji perdavusi merui.
Pasak mero Vyto Jarecko, tai jam, administracijos direktoriui ir rajono švietimo įstaigų vadovams skirtas REIKALAVIMAS „nedelsiant nutraukti antikonstitucinių sprendimų vykdymą“. Kone 4 lapų ilgio, iš skaitančiųjų specialių žinių ir išmanymo reikalaujantis raštas, kuriame yra Šeimų Sąjūdžio organizacinio komiteto lyderių pavardės bei koordinatorės R. Cibienės parašas, savivaldybėje oficialiai įregistruotas.
Rašto turinio apibendrinimas – iš administracijos direktoriaus, mokyklų vadovų ir mokytojų reikalaujama „nedelsiant nutraukti vaikų fizinę ir psichinę sveikatą žalojančių, o tuo pačiu ir valstybės pamatus griaunančių Vyriausybės nutarimų ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo funkcijas vykdančio sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio sprendimų vykdymą“.
Pasak mero, jis yra už valstybės taikomas priemones pandemijos metu ir už skiepus, dėl kurių žmonės turi teisę spręsti patys. Savivaldybė – institucija, turinti užtikrinti valstybės politikos vykdymą.
„Mes privalome vadovautis teisės aktais. Jau esu viešai pasisakęs, kad esu už skiepijimą ir testavimą. Kas bus rugsėjį, prognozuoti negalima – viskas priklausys nuo pandeminės situacijos. O jos diktuojamos realybės ir su tuo susijusių Vyriausybės sprendimų ignoruoti negalima“, – sakė savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius. Anot jo, kiek gali kainuoti neatsargus žingsnis, rodo naujausias pavyzdys iš Jonavos. Renginyje dalyvavus vienam sergančiajam izoliacijoje prieš pat egzaminus atsidūrė 70 abiturientų.
„Biržų rajone mes netestavome ikimokyklinukų ir pradinukų, tačiau būtent tokio amžiaus vaikai ir sirgo bei galėjo platinti infekciją “, – sakė E. Januševičius. Jo manymu, akcija pavėluota, nes nuo birželio 1 dienos kol kas nutrauktas ugdymo įstaigas lankančių moksleivių testavimas.
Šeimų sąjūdžio Rytų Lietuvos koordinatorė V. Račkova ŠR teigė, kad klausimas aktualus.
Anot jos turimų žinių, „ ruošiamos įvairios hibridinio mokymo formos, kurios gali išaugti į nežinia ką“. Todėl apie rugsėjį esą kalbėti reikia jau dabar, kad vaikai nebūtų diskriminuojami ir visi galėtų grįžti į mokyklas.