Tinkamas vėdinimas užtikrina, kad oras patalpose būtų šviežias ir sveikas. Namai turi kvėpuoti: šviežias oras turėtų patekti į vidų, o nešvarus išeiti lauk. Patalpų ore gali susikaupti daug drėgmės, nemalonių kvapų, dujų, dulkių ir kitų teršalų. Ypač svarbu vėdinti būstą vasarą – kokie yra efektyviausi būdai tai daryti?
Strategiškai panaudokite langus
Dažnai vyrauja klaidinga nuomonė, kad langai nepadeda vėdinti patalpų. Tačiau yra tam tikrų taktikų, kaip veiksmingai jais pasinaudoti. Tereikia atitinkamai naudoti langus ir oro kondicionierių. Taip ne tik geriau subalansuosite vėdinimo sistemą, bet ir ekonomiškiau atvėsinsite namus. Vienas iš paprasčiausių būdų palaikyti oro srautą – atidaryti langą kambaryje, kuriame oro kondicionierius veikia ne taip dažnai.
Kita langams taikoma strategija vadinama „kamino efektu“. Jei namas yra dviejų ar daugiau aukštų, atverkite vieną langą apatiniame aukšte, o kitą – aukštesniame aukšte panašioje vietoje. Taip vėsus oras pateks į apatinį aukštą ir išstums šiltesnį orą atgal į lauką pro viršutinį aukštą. Nors tai nepakeičia oro kondicionieriaus, bet padeda įrenginiui veikti efektyviau. Tai netgi gali tapti neblogu kondicionieriaus pakaitalu vėsesnį vakarą.
Nepamirškite ir užuolaidų ar žaliuzių – jos apsaugo nuo tiesioginių saulės spindulių. Turėkite omenyje, kad kai kurios langų uždangos veiksmingiau nei kitos apsaugo nuo saulės šilumos.
ŠVOK sistema
Jei jūsų namuose įrengtas ŠVOK oro kondicionierius, svarbu, kad sistemai būtų kuo lengviau vėsinti namus ir ji nedirbtų sunkiau ar ilgiau nei reikia. ŠVOK sistemos yra labai efektyvios vėdinant būstą, nes jos įleidžia šviežią lauko orą ir automatiškai išleidžia užsistovėjusį orą. Kai kurie oro kondicionieriai papildomai dar šalina drėgmę iš namų.
Patarimai, kaip tikslingai naudoti oro kondicionierių karštą vasarą:
• Įsitikinkite, kad išoriniame įrenginio bloke nėra nešvarumų ir šiukšlių – kitaip jis neveiks efektyviai.
• Uždarykite rūsyje esančias ventiliacijos angas – šaltas oras leidžiasi žemyn, todėl nėra reikalo tiekti papildomos vėsos į rūsį.
• Užtikrinkite, kad oro įleidimo ar išleidimo angose nebūtų dulkių ir kad jų neužstotų baldai.
Atsinaujinantis energijos šaltinis – šilumos siurbliai
Šilumos siurbliai, atsižvelgiant į jų tipą, dažniausiai montuojami naujos statybos pastatuose. Tačiau tai – atsinaujinantis energijos šaltinis, kurį galima įrengti ir renovuojant seną būstą.
Šios kategorijos prekės yra kelių tipų: oras-oras, oras-vanduo ir geoterminiai įrenginiai gruntas-vanduo arba vanduo-vanduo. Visi jie atlieka namų šildymo funkciją, o dauguma modelių gali ir vėsinti namus. Taip pat visi, išskyrus oras-oras sistemą, tiekia ir karštą vandenį.
Renkantis įrenginį, privalu atsižvelgti į vidutinį metinį įrenginio efektyvumą SCOP, energijos klasę ir keliamo triukšmo lygį (dB). Dažniausiai pasitaikančios klaidos, įsigyjant šilumos siurblius, yra netinkamas siurblio parametrų parinkimas (per didelės ar per mažos galios) ir neteisingas sumontavimas.
Ventiliacinės angos įrengimas
Svarbu, kad ventiliacinė anga būtų įrengiama kuo arčiau lubų. Aukščiausiose kambarių vietose labiausiai susikaupia drėgmė bei šiluma. Dar patariama, kad prieš angą būtų oro patekimo kanalas – tai gali būti ir durys su specialia anga arba platesniu plyšiu apačioje. Taip garantuojama kryžminė ventiliacija – oras cirkuliuoja visuose lygmenyse ir pasiskirsto po visą erdvę.
Investuokite į oro sausintuvą
Kartais oro kondicionavimo sistema nepašalina pakankamai drėgmės, ypač karštuoju metų laiku. Tokiu atveju geriausia drėgmės lygį namuose kontroliuoti naudojant oro sausintuvą. Jis apsaugo nuo dulkių erkučių ir pelėsių kaupimosi patalpose, kuriose yra ribota ventiliacija. Be to, šis įrenginys padeda atsikratyti nemalonių kvapų, kuriuos sukelia bakterijos ar kitos kenksmingos dalelės.
Subalansuota vėdinimo sistema
Subalansuotos viso namo vėdinimo sistemos maždaug vienodais kiekiais ištraukia užsistovėjusį patalpų orą ir tiekia šviežią lauko orą. Taip vidaus erdvių slėgis išlieka palyginti pastovus.
Dažnai į subalansuotą sistemą įtraukiamas šilumos atgavimo ventiliatorius (HRV) arba energijos atstatymo ventiliatorius (ERV), kurie pagerina efektyvumą ir slėgio balansą. HRV perduoda tik juntamąją šilumą, o ERV perduoda ir oro drėgmę. Tačiau dėl santykinai didelio ERV ir HRV sunaudojamos elektros energijos kiekio šie įrenginiai paprastai yra prabangus pasirinkimas.
Teigiamas augalų poveikis
Vėdinimo sistemos nuolat filtruoja orą, iš jo pašalindamos kai kurias stambias daleles, pavyzdžiui, žiedadulkes. Tačiau ne paslaptis, kad kambariniai augalai taip pat gali apsaugoti nuo daugelio ore esančių teršalų. Neretai oras, patekęs į vidų ir prafiltruotas vėdinimo sistemos, vis dar gali pasižymėti įvairiais teršalais.
Du svarbiausi iš jų – lakieji organiniai junginiai (LOJ) ir anglies dioksidas. Kai kuriuose pastatuose galima aptikti net iki 900 skirtingų junginių. Dažniausiai aptinkami benzenas, etilbenzenas, toluenas ir ksilenas.
Kambariniai augalai padeda suskaidyti šimtus lakiųjų organinių junginių, aptinkamų šiuolaikiniuose pastatuose. Žmonės, kuriuos pernelyg dažnai veikia šie junginiai, patiria ūmų diskomfortą ir neigiamą poveikį sveikatai. Tipiški simptomai – mieguistumas, dirglumas, sunkumas susikaupti, nuovargis ir pykinimas.