Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ bendruomenė atvira iš Ukrainos atvykstantiems vaikams.
Paaiškėjus, kad Biržų rajono švietimo įstaigų bus prašoma teikti ugdymo paslaugas atvykstantiems iš Ukrainos karo zonos vaikams, lopšelio-darželio „Drugelis“ vadovai ir pedagogai iš karto apsisprendė juos priimti, o direktorius Andrius Taura apie tai informavo rajono švietimo lyderius. Tokį sprendimą priėmėme dar ir todėl, kad įstaiga jau turėjo patirties ugdyti vaikus, atvykusius iš užsienio šalių. Prieš trejus metus ankstyvojo ugdymo grupę lankė mažoji Kateryna, kurios tėveliai, atvykę iš Donecko srities, kūrėsi Biržuose, tačiau vėliau vėl išvyko į gimtąją šalį. Šiais metais, prasidėjus karui, jau paaugusi Kateryna su mama grįžo į Biržus (tėvelis liko Ukrainoje ginti šalies) ir toliau lanko „Drugelį“.
Šiuo metu darželyje ugdomi septyni ukrainiečių vaikai: šešios mergaitės ir vienas berniukas.
Esame susitelkę ir visi kartu sprendžiame atvykusių ukrainiečių adaptacijos klausimus. Vieniems mažiesiems darželinukams adaptacija jau praėjo, jie drąsiai jaučiasi, bendrauja su grupės draugais, įsitraukia į mokytojų siūlomas veiklas ir patys siūlo idėjas.
Kaip susikalba? Vaikams tai nesudaro sunkumų. 4-6 metų amžiaus vaikų grupėse yra vaikų, kurie moka rusų kalbos žodžių (juos įsimena žiūrėdami animacinius filmukus), tad jie tampa savotiškais mentoriais, padėjėjais atvykusiems draugams. Atsižvelgus į tėvelių pageidavimus, stengiamės, jog tą pačią grupę lankytų ne vienas, o keli ukrainiečiai, nes jiems smagiau, lengviau priprasti.
Penkiametės Polina ir Adelina darželyje jaučiasi kaip namie, mėgsta piešti, kartu su kitais vaikais šoka, muzikuoja, dalyvauja išvykose mieste. Kateryna draugauja su Sofija ir neseniai pradėjusiu lankyti darželį Artiomu.
Tačiau yra vaikų, atvykusių iš Charkivo srities, kur vyko intensyvūs karo veiksmai. Jiems dar sunku priprasti, atsiskirti su mama, nes bijo ją prarasti. O išgirstas triukšmas, garsai, primenantys lėktuvo skrydį, šaudymą kelia neigiamas emocijas. Suprantame, jog šiems vaikams reikia laiko, kad pradėtų jaustis saugūs čia, mūsų mieste, darželyje.
Dėkojame Biržų rajono savivaldybės tarybai už priimtą sprendimą padidinti darbuotojų etatų skaičių „Drugelyje“. Todėl jau gegužės mėnesį darželyje mokytojo padėjėjos pareigas pradėjo eiti Natalija Zhydchenko iš Balaklijos miesto (Charkivo regionas), kuriame prieš karą gyveno apie 30 tūkst. gyventojų. Šis miestas yra nutolęs apie 30 kilometrų nuo Iziumo. Visoje minėtoje teritorijoje vyko intensyvūs karo veiksmai, o šiuo metu ten šeimininkauja okupantai.
Natalija, Charkivo universitete baigusi ukrainiečių ir vokiečių kalbos ir literatūros studijas, savo gimtojoje šalyje dirbo mokykloje (šalia buvo ir darželis), mokė 5-10 klasių mokinius ukrainiečių kalbos. Natalija sako, kad atvykus į Biržus buvo nelengva, tačiau dabar jau priprato, be to, visur jaučianti pagalbą. Ją maloniai nustebino darželyje matomos Ukrainos vėliavėlės, visų dėmesys. Prisimena, jog kai dirbo su mokiniais, visuomet norėjo sužinoti, kaip ugdyti darželinukus, kad jiems būtų įdomu, o dabar gali tai patirti pati.
Paklausus, ar skiriasi lietuvaičių ir ukrainiečių vaikų ugdymas, Natalija vardija, kad labai didelio skirtumo nematanti. „Drugelį“ lankantys vaikai jai atrodo draugiški, visur dalyvaujantys. „Nusišypsom, apsikabinam ir man vaikai kaip savi“, – sako Natalija. Tačiau ji mano, kad vaikams lopšelyje-darželyje yra sukurtos labai geros ugdymosi sąlygos, daug šiuolaikiškų ugdymo priemonių, organizuojamų motyvuojančių, įtraukių veiklų, atliepiami vaikų poreikiai, todėl ugdymo kokybė aukšta.
Mokytojai grupėse turi išmaniuosius įrenginius, nešiojamuosius kompiuterius, pildo elektroninį dienyną. Ukrainoje prieš karą dar to nebuvo, tačiau šalis jau ėjo vakarietišku keliu.
Atsakinga, maloni, mokanti bendrauti su vaikais, darbuotojais, padedanti spręsti kylančius klausimus Natalija greičiau nei per mėnesį tapo visiems sava. Darželio bendruomenė atvira bei pasirengusi padėti ukrainiečiams.
Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramunė Čigienė