Kultūra amžiams. Taip turbūt reikėtų suprasti Biržų miesto prieigose, Pasvalio bei Respublikos gatvėse, vis dar kabančius plakatus, kviečiančius aplankyti Pačeriaukštę, 2023 metų mažąją Lietuvos kultūros sostinę. Anot į redakciją skambinusios moters, jai toks skelbimas atrodo keistas, nes dabar jau kiti metai, projektas seniai baigėsi, tai kokia prasmė garsinti kažkokius buvusius dalykus.
Kultūros sostinė – amžiams
Pačeriaukštės kaimo bendruomenės pirmininkė Edita Čepokienė, pagrindinė šio projekto organizatorė, tikina, kad Pačeriaukštė visuomet liks kultūros sostine. „Projektas baigėsi, mes atsiskaitėme ir bendruomenei, ir valstybinėms institucijoms, iš kurių gavome finansavimą. Tačiau Pačeriaukštė visiems laikams liko mažąja 2023 metų kultūros sostine ir plakate apie tai kalbama. To titulo iš mūsų niekas neatims. Jei nebūtų nurodytos datos, tai tada atrodytų, jog mes ir dabar kultūros sostinė. Vabalninke stovi didelis medinis drožinėtas žymuo, skelbiantis, kad čia buvo 2017 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė. Turiu pasakyti, kad tuos plakatus derino ne bendruomenė ir mes nesame su jais susiję. Tačiau džiaugiuosi, kad jie yra ir džiugina širdis matant. Ir šiais metais turėjome svečiuose ne vieną bendruomenę, kurios klausinėjo, kaip mums sekėsi būti mažąja kultūros sostine, mes dalinamės savo gerąja patirtimi, norime padėti ir įkvėpti kitas bendruomenes, nes iš tiesų tai sunkus ir atsakingas projektas“, – kalbėjo Edita Čepokienė.
Rebusas – kas yra šeimininkas?
Įdomu, kas šiuos plakatus pagamino ir pakabino, jei, anot E. Čepokienės, bendruomenė čia nedalyvavo.
Kadangi virš jau minėto kvietimo į Pačeriaukštę tame pačiame stende kabo į Biržus kviečiantis Biržų turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) plakatas, gal ranką čia pridėjo ši įstaiga? Tačiau Biržų TVIC direktorė Raminta Indriulėnienė užtikrino, jog jos vadovaujama įstaiga čia niekuo dėta. Anot direktorės, apie tai, kas kultūros sostinės plakato autorius ir savininkas, reikėtų klausti Biržų miesto seniūnijos, kuri šiuos stendus prižiūri.
Tačiau Biržų miesto seniūnė Kristina Undzėnienė plakatų sakė nekabinusi, lyg ir prisimenanti buvus kažkokius svarstymus ta tema, bet tai buvę seniai. Kas Pačeriaukštės kermošiaus gaidelio paveikslus pakabino, seniūnė atsakyti negalinti. Kita vertus, stendas Pasvalio gatvėje priklauso Širvėnos seniūnijai, tai jie ir turi žinoti, kas ten ką kabina.
Tačiau ir Širvėnos seniūnija kratėsi nuosavybės. Anot seniūno Sauliaus Eigirdo, leidimus ir suderinimus reklamai duoda Biržų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius, seniūnija į šiuos reikalus visiškai nesikiša.
Loreta Munikienė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja, atkreipė dėmesį, jog tai yra socialinė, ne komercinė reklama, ir leidimo jai nereikia. Todėl, anot vedėjos, su skyriumi turėjo būti derintas tik reklamos vaizdas.
O atsakymas, kas padarė ir pakabino plakatus, buvo visą laiką greta.
Paskambinus Pačeriaukštės seniūnui Aurimui Frankus, jis su pasididžiavimu prisipažino, jog plakatus užsakė seniūnija, ir labai džiaugiasi, kad jie iki šiol kabo. „Mažosios kultūros sostinės titulo iš mūsų niekas neatims, todėl ir kviečiame žmones atvažiuoti, pasižiūrėti, susipažinti. Turime, ką parodyti, – ir senovinės technikos muziejų, ir malūną, ir daug kitų dalykų. Toks marketinginis sprendimas tie plakatai. Ir jei teks juos nuimti, tai jau turime sugalvoję, kur juos padėsime ir kaip savo seniūniją garsinsime“, – energingai aiškino seniūnas.
Taigi, perfrazavus vieną žinomą politiką, kultūra – jėga!