Muziejuje pristatyta keramikos paroda „Augalas – angelas“. Dailės mokytojos Jūratės Pranciliauskienės mokiniai sukūrė įstabų fantazijos pasaulį. Tame pasaulyje užtenka visko – spalvų, netikėtų siužetų, filosofinių pavadinimų, užkoduotų prasmių. Pristatymo renginyje mokytoja Jūratė kalbėjo apie kūrybos užgimimą, diskusijas dėl idėjos: kas yra angelas? Svarbiausia, kad jis saugo. Visada? Angelas yra visur? Niekas niekada nematė angelo, bet žino, kad jis geras.
Tokia gera idėja angelus – augalus lipdyti su tėveliais. Pasak mokytojos, vaikai mokė tėvelius, nes mokiniai jau pažengę keramikai, o tėveliai buvo naujokai. Žiūrėdamas į kompozicijas, gali graudintis įsivaizduodamas, kaip pynėsi tėvelio ir dukros rankos. Ir tai yra gražu. Abu prisimins ilgam.
Parodos pristatyme užkalbinti jaunieji menininkai pateikė savo stebinančius komentarus. Augustės „Žemės gėlė“, aišku, nepaprasta, ir ten visai ne žemės kauburys, o žmogaus smegenys. Ir ta gėlė – iš žmogaus smegenų, galvos ir galvojimo, fantazijos išaugusi.
Odeta savo „Nepaprastą kaktusą“ lipdžiusi kartu su tėveliu, ji paaiškino neišmanėliams suaugusiems, kad jos kaktusas kitoks, nes vietoj spyglių apaugęs gėlių žiedais. Jis neduria, jį galima priglausti. Beje, labai subtilus darbelis, dera idėja, spalva ir forma. Dar labai patiko Viltės „Fantazijų pieva“, gaila, kad autorės nebuvo, bet tos boružės jos pievoje tikrai neša laimę.
Elijos taksas viską saugo, nors jis ne augalas ir ne angelas, bet jam labai reikėjo čia būti.
Įspūdingi ir kolektyviniai kūriniai – vertikalios kompozicijos „Meilės kalbos“: iš atskirų darbų mokytoja sukūrė augantį meilės stebuklą. Ko gero, tai ir yra apibendrinanti mintis – kurdami kartu jie kai ką svarbaus suprato. Nors galbūt iki šiol to dar nežino.
Kitoje salėje – Jūratės Pranciliauskienės angelai skelbia Dievo rūpestį ir meilę pasauliui. Trapumas ir stiprybė kartu, tik nuo žmogaus priklauso – suduš ar atlaikys, saugodami žmogų.
Tai tik keletas minčių. Tikrai verta aplankyti parodą, kuri nustebina, nors nesitikėjai. Ir tai yra dviejų keramikos būrelių – Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos ir NVŠ „Molio fantazijos“ – mokinių darbai. Juos moko Jūratė Pranciliauskienė. Manau, kad moko puikiai.
Irutė Varzienė, Biržų krašto muziejus „Sėla“