Biržų rajone dirbanti antstolė Irena Bakšienė yra susidūrusi su daugybe įvairiausių situacijų. Pasitaiko, kad antstolis kartais informacijos apie žmogaus pajamas surenka daugiau ir greičiau nei jis pats.
Kokia situacija dėl skolų yra Biržų rajone? Ar daugėja skolininkų kylant kainoms?
– Kiek šiuo metu Biržų rajone yra skolininkų? Koks bendras skolų dydis?
– Šiuo metu Biržuose yra 4538 vykdomosios bylos, bendra išieškoma skolų suma sudaro 4 389 000,00 Eur.
– Kokias skolas išieškoti paprasčiausia?
– Lengviausia išieškoti, kai skolininkas bendradarbiauja su antstoliu ir geranoriškai pats siekia pagal galimybes susimokėti skolas. Nebūtinai tai būna greičiausias būdas, tačiau skolininkas patiria mažiau vykdymo išlaidų.
– Ar turite skolininkų rekordininkų? Už ką susidariusios jų skolos ir kokio jos dydžio?
– Skolininkai rekordininkai dažniausia būna administracinės teisės pažeidėjai – gavę baudas už kelių eismo taisyklių pažeidimus, vairavimą esant neblaiviam, greičio viršijimą. Tokių bylų dauguma.
Vienas biržietis dėl baudų išieškojimo iš viso yra turėjęs 70 bylų. Nemažai tokių skolininkų dėl baudų išieškojimo turi nuo 20 iki 40 vykdomųjų bylų.
– Esate sakiusi, kad daug skolininkų nenori geranoriškai dengti skolų. Kaip su tokiais tariatės?
– Skolininkas, nesiekdamas bendradarbiauti ir kiek įmanoma veiksmingiau įvykdyti vykdomąjį dokumentą, savo veiksmais apsunkina savo padėtį ir pats patiria daugiau nuostolių bei nepatogumų. Tai ir turto areštai, ir banko sąskaitų areštai.
Nurašius pinigines lėšas, skolininkas privalo teikti antstolei banko išrašą. Dauguma skolininkų galvoja, kad antstolis „mato“ skolininkų sąskaitas, tačiau taip nėra.
Piniginės lėšos į antstolio sąskaitą nurašomos, tačiau antstolis neturi duomenų, kokia tų lėšų kilmė. Todėl praėjus 14 dienų terminui, jeigu skolininkas nepateikia dokumentų, įrodančių, kad tai lėšos, į kurias negali būti nukreipiamas išieškojimas, antstolis pinigines lėšas paskirsto ir išmoka išieškotojams.
– Ar daug žmonių slepia savo turtą ir kokiu būdu?
– Vykdymo procese skolininkui keliama pareiga būti aktyviam ir pačiam domėtis vykdymo eiga bei sąžiningai naudotis įstatymo suteiktomis teisėmis bei pareigomis.
Nėra prasmės sudaryti sandorius dėl turto perleidimo ir slėpti turtą, nes ateityje tokie sandoriai gali būti nuginčyti, o skolininkas patirs papildomų išlaidų.
– Ar daug jūsų klientų skundžia jūsų nutarimus? Dėl ko jie dažniausiai tai daro?
– Skundų gauname labai mažai, o ir tie patys yra teikiami dažniausiai dėl vykdymo proceso vilkinimo.
Per paskutinius dvejus metus nebuvo nė vieno skundo, kurį teismas patenkintų. Teismas antstolio veiksmus pripažino teisėtais ir pagrįstais.
Kartais skolininkai, tik gavę laišką iš antstolio, teikia skundą, net nenurodydami, ką skundžia.
Visais atvejais patarčiau susisiekti su antstoliu, vykdančiu išieškojimą, nes tai, kad antstolis areštavo turtą ar pinigines lėšas banko sąskaitoje, tai nereiškia, kad jis atliko neteisėtą veiksmą. Tiesiog su antstoliu reikia išsiaiškinti situaciją, galbūt reikalinga pateikti papildomus dokumentus ar kitą informaciją.
Visi vykdymo proceso dalyviai turi bendradarbiauti ir siekti greitesnio, ekonomiškesnio teismo sprendimo įvykdymo.
– Ar didelis procentas skolininkų skolų naštos atsikrato paskelbę bankrotą? Ar visais atvejais teismas leidžia bankrutuoti?
– Bankrutuoja labai maža skolininkų dalis, iš kurių vykdomi išieškojimai, pernai bankrutavo trys fiziniai asmenys ir penki juridiniai asmenys. Visais atvejais, ar iškelti bankroto bylą, sprendžia teismas.
– Ar skolininkų daugėjimas priklauso nuo kylančių kainų ir infliacijos? Tarkim, pastaruoju metu, pradėjus augti paslaugų ir maisto produktų kainoms?
– Kol kas vykdomųjų dokumentų dėl skolų išieškojimo padidėjimo nėra, situacija išlieka panaši kaip per paskutinius trejus metus.
– Ar per savo darbo praktiką esate turėjusi bylų, kurios buvo kuo nors išskirtinės ar neįprastos?
– Kiekvienas skolininkas yra skirtingas, todėl ir situacijų būna įvairių. Išskirtinės ir sunkiausios bylos yra dėl bendravimo su vaikais.
– Ar yra tekę pabaigti, atrodo, visai beviltiškas bylas? Kaip tai pavyko?
– Būna, skolininkai atvyksta iš užsienio ir nori pilnai atsiskaityti. Tokių atvejų pastaruoju metu yra nemažai.
Dažniausiai skolos ne tik niekur nedingsta, bet ir didėja dėl priskaičiuojamų palūkanų.
Mes visada tikimės, kad skolą pavyks išieškoti.
Noriu priminti, kad informaciją apie tai, ar kokios nors skolos išieškojimą vykdo antstoliai, galima sužinoti prisijungus prie Antstolių informacinės sistemos Vykdomosios bylos portalo adresu: www.antstoliai.lt (nemokamai) savo tapatybę patvirtinę elektroniniu parašu, mobiliuoju parašu ar per elektroninės bankininkystės sistemas.
– Dėkoju už pokalbį.