Spalio 2 dieną minėsime policijos pareigūnų profesinę šventę – Angelų sargų dieną. Šie metai Biržų pareigūnams buvo ypatingi – jų komanda buvo pripažinta geriausia šalyje. Ta proga kalbamės su Biržų policijos komisariato vadovu Deividu Valtariu.
– Biržiečiai gali būti ramūs žinodami, kad juos saugo geriausi šalies policijos pareigūnai. Neseniai tokį apdovanojimą konkurse pelnė Panevėžio apskričiai atstovavusi Biržų komanda. Ką Jums reiškia šis laimėtas titulas?
– Šis konkursas policijoje laikomas prestižiniu – pelnyti jame pirmąją vietą yra garbė ir įvertinimas. Tokiu formatu kaip šiuo metu konkursas organizuojamas nuo 2017 metų, 2021-aisiais dėl su nelegalia migracija susijusių iššūkių konkursas neįvyko. Iki šiol Panevėžio apskričiai atstovaujantiems pareigūnams šiame konkurse nėra pavykę laimėti prizinių vietų, todėl ši pergalė – ne tik mūsų, biržiečių pareigūnų, tačiau ir visos Panevėžio apskrities policijos pareigūnų įvertinimas. Tai ir jaudina, ir įpareigoja.
– Angelų sargų dienos proga Jums įteiktas antrojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklas. Apdovanojimai įteikti ir kitiems Jūsų vadovaujamo komisariato pareigūnams. Gal galite juos išvardinti?
– Šventės išvakarėse įvertinimų sulaukė nemažai Biržų rajono policijos komisariato pareigūnų: trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklais ,,Už nuopelnus“ apdovanoti Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Vita Andžienė ir Reagavimo skyriaus vyresnysis tyrėjas Robertas Kiburys.
Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklais „Už nepriekaištingą tarnybą“ apdovanotos Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Jolita Balčiūnienė ir Reagavimo skyriaus tyrėja Deimantė Čirvidienė, Biržų rajono savivaldybės mero padėkos įteiktos Veiklos skyriaus vyriausiajam tyrėjui Mindaugui Balčiūnui ir tyrėjai Astai Petronytei.
– Apibūdinkite, kokiomis savybėmis pasižymi apdovanoti pareigūnai ir kurios iš jų Jums labiausiai imponuoja?
– Sunku išskirti savybes, kuriomis pasižymi būtent šia proga apdovanoti ar paskatinti pareigūnai. Ko gero, reikėtų kalbėti apie bendras visiems pareigūnams svarbias ir būtinas savybes. Pirmiausia – tai psichologinės ir bendražmogiškosios vertybės, tokios kaip motyvacija, kruopštumas, gebėjimas užmegzti ir palaikyti kontaktą, sąžiningumas, mandagumas, atsakomybė. Labai svarbi ir profesinė kompetencija – žinios, gebėjimai ir įgūdžiai, atsakingumas, iniciatyvumas, noras padėti klientams.
– Jūs pats turite gerą humoro jausmą. Ar jis padeda tarnyboje?
– Nemėgstu anekdotų ar kvailų juokelių. Man humoro jausmas labiau asocijuojasi su gebėjimu pastebėti komiškų ar paradoksalių dalykų, net ir mūsų veikloje. Tai tarsi tam tikra streso mažinimo priemonė.
– Policijos darbą koreguoja geopolitinė situacija. Kokių papildomų pareigų atsirado Jūsų tarnyboje, prasidėjus karui Ukrainoje?
– Šiuo metu karas Ukrainoje mūsų darbo per daug nekoreguoja. Prasidėjus pirmiesiems karo pabėgėlių srautams, lankėme mūsų rajone apsigyvenusius ukrainiečius, teikėme jiems reikalingą informaciją, rinkome tam tikrą informaciją apie juos, prevenciškai kalbėjomės apie galimą prekybą žmonėmis, kitus pavojus. Pastebėjome, kad jie iš savo šalies atsivežę nekokią patirtį apie bendravimą su pareigūnais ir jų veiklą. Šiuo metu didesnį dėmesį skiriame Rusijoje ir Baltarusijoje registruotoms transporto priemonėms – stabdome ir tikriname jas ir jomis vykstančius asmenis, domimės jų buvimo Lietuvoje teisėtumu ir atvykimo tikslais. Kol kas policija nevykdo jokių ypatingų, su karu susijusių užduočių.
– Šventines nuotaikas paprastai temdo ir buitiniai rūpesčiai. Ar Jus, kaip komisariato vadovą, neramina artėjantis šildymo sezonas ir išaugusios sąskaitos už elektrą? Ar yra numatyti kokie nors sprendimai?
-Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, kaip įstaiga, žingsnius savo energetinei nepriklausomybei daro jau seniai. Šiuo metu turime įsirengę dvi saulės elektrines, kiekviena po 50 kw galingumo – viena elektrinė įrengta ant apskrities vyriausiojo policijos komisariato stogo Panevėžyje, kita – ant policijos pastato Rokiškyje. Tai leidžia šiek tiek sumažinti bendras išlaidas elektrai. Esame pasirašę subsidijų sutartis dėl trijų nutolusių saulės elektrinių, kiekvienos po 30 kw galingumo – šios elektrinės būtų priskirtos Biržų, Pasvalio ir Kupiškio policijos komisariatams. Deja, tačiau dėl situacijos rinkoje ir nepaprastai išaugusios saulės parkų paklausos ir nepakankamos pasiūlos šiuo metu tiesiog nėra galimybės įsigyti šias nutolusias elektrines.
Už Biržų policijos pastato šildymą sąskaitos praėjusį sezoną siekė daugiau nei 3000 eur per mėnesį. Suprantame, kad šį šildymo sezoną jos bus gerokai didesnės.
– Biržų policijos pareigūnų neteko matyti tarp tų, kurie prie Vyriausybės protestuoja dėl mažų atlyginimų. Kaip manote, kodėl?
– Atsakymas labai paprastas – tokiuose renginiuose dažniausiai matome profesinių sąjungų aktyvistus, dažniausiai atstovaujančius pareigūnams didžiuosiuose miestuose.
– Policija daug dėmesio skiria saugiam eismui ir vairuotojų girtumo kontrolei. Ar Biržai šiuo požiūriu kuo nors išsiskiria iš kitų rajonų?
– Šiuo požiūriu apskrities mastu Biržų rajonas tikrai neišsiskiria. Neblaivumo kontrolei skiriame tikrai didelį dėmesį, tačiau neblaivių vairuotojų pas mus nustatoma panašiai arba netgi šiek tiek mažiau negu kaimyniniame Rokiškio rajone, labai panašūs tokių pažeidimų skaičiai Pasvalio ir Kupiškio rajonuose. Pavyzdžiui, rugsėjo 26 d. ryte Rinkuškių – P. Kalpoko g. sankryžoje patikrinus beveik 400 vairuotojų blaivumą, nenustatyta nė vieno neblaivaus vairuotojo, vieno iš jų kraujyje rasta alkoholio pėdsakų, tačiau norma neviršijo leidžiamos. Tai vertiname kaip gerą rezultatą. Beje, mūsų rajone nustatoma mažiau nei aplinkiniuose rajonuose vairuotojų, kurie vairuoja būdami apsvaigę per 1,5 promilės, kuomet jau traukiami baudžiamojon atsakomybėn.
– Kokios didžiausios visuomenės problemos, policijos požiūriu, veši Biržų rajone? Kaip jos turėtų būti sprendžiamos?
– Turbūt nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad didžiausios problemos – gausus alkoholio vartojimas ir smurtas artimoje aplinkoje. Ir šios tendencijos nesikeičia jau daug metų. Deja, bet efektyvių ir universalių šių socialinių problemų mažinimo priemonių nėra daug, o jų sprendimas be pačių žmonių noro dažnai tiesiog neįmanomas.
– Pareigūnas dažnai būna ne tik baudėjas, bet ir psichologas bei socialinis darbuotojas. Ar dažnai Jūsų darbuotojams tenka spręsti kylančias tarp žmonių problemas, kurios nesusijusios su teisėsauga? Gal galite pateikti pavyzdžių?
– Sulaukiame nemažai iškvietimų, kuomet kaimynai pykstasi dėl sklypų ribų, dėl nesilaikymo atstumų statomų tvorų ar pastatų, neprižiūrimų ar beglobių gyvūnų. Netgi labai dažnai žmonės kreipiasi dėl civilinių turtinių santykių, tokių kaip negrąžinamos skolos, su palikimo priėmimu susiję reikalai. Labai nemalonios, problemiškos ir netgi dramatiškos situacijos, kuomet tenka reaguoti į pranešimus dėl besiskiriančių sutuoktinių turto dalybų, vaikų padalinimo ar buvimo su vienu iš tėvų tvarkos nustatymo. Tokie nesutarimai turėtų būti sprendžiami teismuose Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.
– Biržai – alaus kraštas. Deja, čia nustatoma ir narkotikus vartojančių asmenų. Kokios svaiginimosi priemonės rajone dažniausios ir kaip pavyksta su šiomis bėdomis kovoti?
– Turbūt dar negreitai kuri nors kita svaiginimosi priemonė mūsų krašte nurungs alkoholį. Ir ne naminį, kurį galėtume priskirti paveldui, o tiesiog ,,bambalinį“, stiprų ir pakankamai pigų. Narkotinių medžiagų vartojimo atvejų nenustatome labai daug, tai susiję ir su tuo, kad tiesiog nėra tokių efektyvių ir greitų priemonių kaip alkoholio kiekio matuokliai. Per metus nustatome apie 15-20 atvejų, kuomet asmenys disponuoja įvairiomis narkotinėmis medžiagomis. Dažniausiai tai marihuana ir įvairūs jos mišiniai, liaudies vadinami ,,žole“, tačiau randame ir įvairių sintetinių narkotinių medžiagų tablečių ar miltelių pavidalu.
– Ar Jūs asmeniškai esate patenkintas pasirinkęs policijos pareigūno profesiją? Kas paskatino ją rinktis? Kaip į Jūsų sudėtingą darbą reaguoja šeima?
– Nuo paauglystės žinojau, kad būsiu pareigūnas – arba policijoje, arba kariuomenėje. Taip jau susiklostė, kad po vidurinės įstojau į tuometinį Lietuvos teisės universitetą ir savo pasirinkimu niekada neabejojau. Šeima mane visada palaiko ir didžiuojasi tuo, ką darau, už ką esu labai dėkingas žmonai ir vaikams.