Centralizacijos belaukiančios greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbuotojai tikisi sulaukti gerų pokyčių. Apie tai ŠR kalbėjosi su Biržų savivaldybės poliklinikos greitosios medicinos pagalbos skyriaus profesinei sąjungai „Solidarumas“ vadovaujančia slaugytoja Valda Kiburiene.
Palaikė kolegas, susipažino su kaimyninėje šalyje įvykdyta „centralizacija“
Grupė Biržų rajono savivaldybės poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMP) darbuotojų praėjusią savaitę lankėsi Latvijos sostinėje.
Kartu su Lietuvos GMP profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovais biržiečiai palaikė Rygoje mitinguojančius Latvijos medikus. Jie dėl šalies vyriausybės nenoro padidinti medikams atlyginimus pradėjo dviejų dienų įspėjamąjį streiką.
Po mitingo biržiečiai kartu su Lietuvos GMP profesinės sąjungos vadovais Latvijos profesinių sąjungų rūmuose aptarė dar 2009 metais šioje šalyje įvykdytą GMP stočių centralizavimą.
Kitą dieną vyko susitikimas su vienos Latvijos GMP stoties darbuotojais.
Panaikinta atskirtis
2009 metais Latvijoje visos GMP stotys buvo sujungtos į vieną įmonę. Ši pertvarka suvienodino visų GMP darbuotojų atlyginimus, nepriklausomai nuo to, kurioje šalies dalyje jie dirba. Suvienodinti ir GMP automobiliai bei jų įranga, pagreitintas brigadų atvykimas pas pacientus.
„Pas juos viskas identiška – visi greitosios pagalbos automobiliai aprūpinti vienoda įranga. Jie gali drąsiai lipti į bet kurį automobilį, kurių aprūpinimas vienodas, nesvarbu, kuriame regione ar mieste tenka dirbti“, – įspūdžiais dalijosi Biržų poliklinikos GMP slaugytoja Valda Kiburienė.
Pasak Latvijoje viešėjusių biržiečių, centralizavimu ypač džiaugėsi regionų GMP darbuotojai, nes jų atlyginimai pakilo iki didžiuosiuose miestuose dirbančių kolegų lygio. Pagerėjo jų GMP automobilių ir įrangos kokybė.
To, pasak V. Kiburienės, tikimasi ir Lietuvoje. Dabar gi mūsų šalies miestuose ir regionuose GMP darbuotojų atlyginimai labai skiriasi.
Geresni atlyginimai, automobiliai, įranga
Latvijoje GMP medikų automobiliai yra žymiai kokybiškesni.
„Pas juos kaimuose visi automobiliai yra keturiais varomais ratais. O mes tokį turime tik vieną iš trijų, todėl dažnai klimpstame sunkiai išvažiuojamose vietovėse“, – sako slaugytoja.
Skiriasi ir įranga. Penkerius metus GMP dirbanti medikė kalba, kad rajono greitosios pagalbos automobiliuose dar daug ko trūksta.
Jauna 27 metų slaugytoja sako, kad Biržuose GMP turi tik vienintelį neseniai atnaujintą defibriliatorių. Labai trūksta dirbtinio plaučių ventiliavimo aparato.
Pastebėjus, kad Biržų „greitosios“ gerokai geriau aprūpintos negu kaimyniniame Pasvalyje, medikė to nei patvirtino, nei paneigė – nuo komentarų susilaikė. V. Kiburienė ir dvi jaunos kolegės dirba ne tik Biržuose. Šeimas turinčios medikės nori užsidirbti papildomai.
Pasak V. Kiburienės, Latvijoje GMP kolegos uždirba apie 1800 Eur „į rankas“, o vairuotojai – apie 1000-1200 Eur. Be to, Latvijoje dažnai dirba 3 žmonių brigados. Pas mus brigadą sudaro 2 žmonės – slaugytoja ir vairuotojas.
Pasak V. Kiburienės, apie 7 paras per mėnesį budintis medikas už etatą negauna tūkstančio eurų, todėl daugelis GMP darbuotojų biržiečių bando „prisidurti“ prie atlyginimo kitais darbais.
Pasak V. Kiburienės, sykiu darbas kitose GMP naudingas ne tik dėl didesnio atlyginimo, bet ir dėl patirčių.
Galimybė anksčiau išeiti į pensiją
GMP darbuotojams reikia geros fizinės formos, nes nuolat tenka nešioti ligonius ir daug sveriančią gyvybę gelbėjimo įrangą. Todėl lietuvius domino ankstesnio išėjimo į pensiją galimybės, kurios yra suteiktos Latvijos kolegoms.
Sulaukęs 55 metų Latvijos GMP darbuotojas turi teisę išeiti į pensiją, jei šioje tarnyboje yra dirbęs ne mažiau kaip 20 metų. Tačiau būtina sąlyga, kad paskutinius penkerius metus jis būtų dirbęs GMP stotyje.
Jei nori, darbuotojas gali dirbti GMP stotyje iki 65 metų amžiaus, bet tokiu atveju pensijos negaus. Tačiau, jeigu jis įsidarbintų kitur, jam būtų mokama ir pensija, ir darbo užmokestis. Todėl dalis GMP darbuotojų gaudami pensiją toliau dirba jau kitose medicinos įstaigose, nes darbuotojų ten nuolatos trūksta.
Dispečerinė tarnyba ne tik siunčia medikus, bet ir konsultuoja
Įdomu tai, kad Latvijoje veiksmingai kovojama su nereikalingais iškvietimais, kurie trukdo laiku suteikti pagalbą tiems pacientams, kuriems jos tikrai reikia. Latvijoje už nebūtiną GMP iškvietimą pacientas privalo sumokėti apie 70 eurų mokestį.
GMP dispečerinėje stotyje, kuri priima pagalbos skambučius, nuolatos dirba medikas, kuris konsultuoja pacientus ir nustato, ar jam tikrai būtina skubi medicinos pagalba. Tokiu būdu per parą visoje Latvijoje išvengiama apie 500-700 nereikalingų GMP iškvietimų, o per parą GMP brigados vidutiniškai atvyksta pas 900 pacientų.
Centralizavimas padėjo suvienodinti darbo krūvius GMP darbuotojams. Jei Lietuvoje GMP brigadų trūksta regionuose, tai Latvijoje jų daugiausiai reikia Rygoje.
Lietuvoje dispečerinės tarnybos pacientų nekonsultuoja. „Kuo pacientas skundžiasi, kaip jaučiasi, būna paskutinis klausimas, užduotas „greitąją“ kviečiančiam žmogui. Mūsų dispečerinė brigadas siunčia pagal visus iškvietimus. Todėl kartais būna labai apmaudu, patyrus, dėl ko žmogus išsikvietė medikus“, – sako GMP slaugytoja V. Kiburienė. Anot jos, žmonėms GMP labai dažnai tenka laukti, nes nespėjama pas visus važiuoti.
„Vėlavimai yra labai dideli. Jeigu iškvietimas neskubus, tai nuvažiuojame kartais ir po pusantros valandos“, – pasakoja medikė. GMP automobiliai veža vaikus į Panevėžį, į apskrities centrą tenka vežti ir gimdyves, nekalbant jau apie traumas patyrusius žmones.
Kartais biržiečiams padeda kitų rajonų „greitosios“ arba Krinčine budinti klasterinė brigada.
Itin gera naujiena medikė V. Kiburienė vadina savivaldybės gydytojo Kęstučio Knizikevičiaus paviešintą žinią, kad pertvarkant „greitųjų“ darbą Biržų rajone bus nebe du, o trys budintys GMP postai. Vienas iš jų – Vabalninke.
„Tada mes jau spėtume suktis“, – sako GMP medikė.
Latvijos GMP darbuotojai džiaugėsi, kad po centralizavimo pagerėjo GMP brigadų aprūpinimas vaistais ir įranga. Dabar vaistų sandėliai ir gyvybę gelbėjančią įrangą keičiantys centrai Latvijoje yra išdėstyti taip, kad brigada gali patogiai ir greitai darbo metu pasipildyti tuo, ką išnaudojo, negrįždama į savo GMP stotį.
Dėl centralizavimo, kuris pagerino darbo organizavimą, Latvijos GMP darbuotojams tenka dirbti daug mažiau viršvalandžių nei kolegoms Lietuvoje.
Pertvarkos nebijo, informacijos užtenka
Biržų GMP yra 22 darbuotojai, visi jie profesinės sąjungos nariai. Pasak GMP profesinei sąjungai vadovaujančios V. Kiburienės, baimės dėl centralizavimo skyrius nejaučia. Juolab kad tikimasi gerų permainų.
Nerimo daugiau gal junta vairuotojai, nes nuo 2024 metų GMP galės dirbti tik paramedikai. Jais tapę kol kas yra tik 6 biržiečiai vairuotojai. Iš viso GMP tarnyboje yra 12 vairuotojų.
Vykstant įvairioms reorganizacijoms paprastai skundžiamasi informacijos trūkumu. Biržiečiai GMP darbuotojai žinių gauna iš profesinės sąjungos „Solidarumas“, kuriai priklauso.
Kelionė į Latviją nuramino tuos, kurie abejojo, ar „Solidarumo“ siūlymai Latvijos pavyzdžiu centralizuoti GMP stočių darbą bus naudingi darbuotojams, pacientams ir valstybei.
Į Latviją važiavo 7 GMP darbuotojai biržiečiai. Tarp jų – administratorė Zita Burbulienė, slaugytojos V. Kiburienė, Roma Aleksandravičienė ir vairuotojai.