Suremontuotos gydymo įstaigų patalpos paprastai neša džiaugsmą ir pacientams, ir jose dirbantiems medikams. Tačiau Biržų ligoninėje vykstantys remontai visuomenei kelia kai kurių klausimų. Pavyzdžiui, kodėl pirmiau remontuojama laboratorija, o ne procedūrų kabinetai. Ligoninės vadovas aiškina, kad diagnostinės laboratorijos skyriuje remontas buvo atliktas dėl prakiurusių vamzdžių.
Ministrui rodė gražiąją ligoninės pusę
Biržiečiai įdėmiai stebėjo sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio apsilankymą ligoninėje. Jie atkreipė dėmesį, kad ministras, lydimas rajono mero bei gydymo įstaigų vadovų, apžiūrėjo ligoninės patalpas, kurias svečiui tikrai ne gėda rodyti.
Ministras lankėsi neseniai įsteigtame Geriatrijos skyriuje. Taip pat ir ligoninės dalyje, kur atnaujintose patalpose įkurdintas naujas kompiuterinis tomografas.
Ministro pabuvota ir ligoninės pirmajame aukšte esančioje diagnostikos laboratorijoje. Čia jis buvo supažindintas su laboratorijos vadove Nijole Indrašiene, įdėmiai stebėjo kraujo tyrimams skirtą aparatą.
Tiesa, panašu, kad ministras nebuvo pakviestas apsilankyti ten, kur dar nuo sovietmečio patalpos apšiurusios ir reikalauja remonto.
Savivaldybės tinklalapyje filmuotą medžiagą stebėjusieji atkreipė dėmesį, kad ligoninės laboratorijos patalpos suremontuotos, o jose stovi nauji baldai.
Tą patį vėliau patvirtino ir Biržų ligoninės darbuotojai – vienose laboratorijos patalpose kiek seniau, kitur visai neseniai buvo baigtas remontas, patalpos pasipuošė naujais baldais.
Remonto reikia pirmiausia pacientams
„Būtų labai įdomu sužinoti, kokie Biržų ligoninės administracijos prioritetai? Kas svarbiau – ar kokioje patalpoje stovės kraujo tyrimams skirtas aparatas, ar sutvarkyta aplinka ten, kur gydomi ligoniai?“ – kalbėjo Biržų ligoninėje dažnai besilankantys pacientai.
Jie svarstė, kas lemia remontų būtinybę ir darbų atlikimo pirmumą. Gal remontuojamos patalpos pagal tai, kaip ligoninės vadovas sutaria su ten dirbančiais specialistais?
Biržų ligoninėje dirbantys medikai kalbėjo apie, jų nuomone, labiausiai remonto reikalaujančias patalpas. Tokios yra antrajame vidaus ligų skyriuje, penktajame pastato aukšte, bei Chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos (su LOR lovomis) skyriuje.
„Pirmiausia, manome, turėtų būti tvarkomos tos patalpos, kurios turi tiesioginį sąlytį su pacientu, nes būtent ligoniams ši įstaiga ir skirta. Tarkim, procedūrų kabinetai ar kita. O tokia vieta kaip laboratorija ir taip nebuvo apleista, dirbti buvo galima“, – svarstė situaciją žinantys biržiečiai.
„Visur tvarko, remontuoja, o mūsų antrasis vidaus ligų skyrius visuomet pamirštas. Ypač skaudu po to, kai pirmajame vidaus ligų skyriuje buvo padarytas remontas. O pas mus įeini – viskas apšiurę, apskurę, tikras tarybinis variantas. Darbuotojai net poilsio kambariuko neturi“, – kalbėjo antrajame vidaus ligų skyriuje dirbanti moteris.
Klausimai direktoriui
Prioritetus Biržų ligoninėje, žinoma, geriausiai paaiškintų šios įstaigos direktorius. Šis pastaruoju metu su žiniasklaida bendrauja tik raštu. Tad ligoninės direktoriui Petrui Bimbai buvo nusiųsti klausimai apie situaciją Biržų ligoninėje.
Įstaigos vadovo buvo klausiama, kokie ligoninės patalpų remontai buvo atliekami šiais metais. Kiek jie kainavo?
Kiek suremontuota klinikinės diagnostikos laboratorijos, kuriai vadovauja N. Indrašienė, patalpų? Kokia šio konkretaus remonto vertė?
Kiek kainavo įsigyti naujus baldus šiai laboratorijai? Iš kur jie įsigyti?
Direktoriaus buvo klausiama, kur, jo manymu, reikėtų labiausiai atlikti remontą Biržų ligoninėje.
Teirautasi, kada planuojama remontuoti Biržų ligoninės antrojo vidaus ligų (5 aukštas) bei chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyrių.
P. Bimba: „Diagnostinės laboratorijos skyriuje remontas kainavo 1343 Eur, medicininių baldų
pakeitimas – 2750 Eur“ Biržų ligoninės direktorius Petras Bimba atsiuntė tokį atsakymą: „VšĮ Biržų ligoninė pastatyta prieš pusšimtį metų. Suremontuoti priėmimo ir skubios pagalbos, operacinės, reanimacijos-intensyvios terapijos, I vidaus ligų, slaugos ir palaikomojo gydymo skyriai. Likusiems reikalingas kapitalinis remontas, nes juose praktiškai susidėvėjusi visa vidaus įranga (vamzdynai, sanitariniai mazgai ir t. t.)
Dėl vykstančių avarinių situacijų šiose patalpose jas tenka remontuoti skubos tvarka, kad atitiktų Sveikatos apsaugos ministerijos priimtas higienos normas. Tausojant savivaldybės lėšas patalpos dažniausia remontuojamos savo lėšomis. Šiemet jų remontui jau išleidome apie 18 000 Eur.
Šiais metais buvo tvarkomos šių skyrių patalpos: priėmimo ir skubios pagalbos – 2, konsultacijų poliklinikoje – 2, priėmimo skyriaus izoliaciniame padalinyje – 3.
Jus dominančiame diagnostinės laboratorijos skyriuje (kur stovi brangi aparatūra) dėl trūkusio vamzdyno užlietų sienų ir lubų buvo sutvarkytas vienas kabinetas. Jo remontas kainavo 1343 Eur, medicininių baldų pakeitimas – 2750 Eur.
Ateityje yra numatyta renovuoti didesnę dalį II vidaus, chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyrių patalpų bei kitus skyrius (konsultacijų poliklinikos, VRSART, fizinės medicinos ir reabilitacijos) vykdant Biržų rajono savivaldybės administracijos projektą „Biržų rajono sveikatos centro sudėtyje teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūros modernizavimas“. Po projekto suremontuotose II vidaus ligų ir chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyrių patalpose bus įsteigti dienos stacionaro ir dienos chirurgijos skyriai. Šiuo metu šis preliminarus investicinis projektas yra pateiktas vertinti VšĮ CPVA“.
Prakiuro vamzdžiai
Biržų ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymui, gydytoja Vitalija Jukonienė nesiėmė spręsti, kur ligoninėje labiausiai reikėtų remonto.
„Nedrįstu tokiomis temomis diskutuoti. Mano nuomonė gali nesutapti su kitų kolegų nuomone“, – sakė ji.
Gydytoja sakė, kad remontas pastaruoju metu tikrai buvo atliktas viename laboratorijos kambaryje.
„Lubose buvo seni vamzdžiai, prakiuro, tekėjo srutos darbuotojams ant galvos“, – savo žiniomis dalijosi medikė.
Apie naujus čia pastatytus baldus V. Jukonienė sakė nieko nežinanti – tik tiek, kad mačiusi, jog senieji baldai buvo išnešti į koridorių.
Įstaigos vadovo atsakomybė
Už sveikatos priežiūrą atsakingas Biržų rajono meras Kęstutis Knizikevičius praėjusią savaitę atostogavo.
Jį pavadavusi vicemerė Astra Korsakienė prisiminė lydėjusi ministrą ir mačiusi suremontuotas ligoninės laboratorijos patalpas.
A. Korsakienė sakė, kad įstaigos remontas yra jos vadovo atsakomybė: „Jis numato ir veiklos strategiją, ir perspektyvas. Jis planuoja ir mato, kiek įstaiga finansų turi“.
Vicemerė sutinka, kad piliečiai turi teisę žinoti apie rajone esančių įstaigų veiklą. Tačiau ji pati ko nors komentuoti apie įstaigų darbuotojų asmeninius santykius ar privilegijas nenorėtų – „būtų neetiška“.