Savivaldybė ir Biržų ligoninė tęsia ankstesnių kadencijų pradėtus darbus, deda, dėjo ir dės visas pastangas išsaugoti Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių.
Minėtas skyrius – prieš kelis metus modernizuotas, o 2023 metais nupirktas kompiuterinis tomografas. Jau ketvirti metai į Biržų ligoninę atėjusiems dirbti medikams skiriamos kompensacijos pagal Trūkstamų specialistų pritraukimo programą.
Šie svarbūs darbai nebūtų padaryti, jei nebūtų tęstinumo tarp valdžių daromų sprendimų: 2022 m. rugsėjo mėnesį Taryba patvirtino Sveikatos priežiūros įstaigų finansavimo Biržų rajono savivaldybėje tvarkos aprašą, kuriuo nustatyta, kad Savivaldybei pavaldžioms biudžetinėms ir viešosioms sveikatos priežiūros įstaigoms kiekvienais metais biudžete būtų numatoma ne mažiau kaip 1 proc. savivaldybės biudžeto lėšų įstaigų veiklos poreikių, gyventojams teikiamų paslaugų prieinamumo ir kokybės užtikrinimui. Pagal šią priemonę 2023 m. biudžete buvo numatyti 250 tūkst. Eur, o 2024 m. suplanuoti 290 tūkst. Eur. Šie sprendimai svarbūs siekiant išlaikyti esamame lygmenyje teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas.
Kriterijai, kuriuos atitikus išlaikome skyrių, aprašyti sveikatos apsaugos ministro išleistame įsakyme. Vienas iš esminių keliamų reikalavimų – darbo našumas. Siektinas rodiklis 1100 operacijų per metus, o mūsų rezultatai – 1467 per 2023 metus. Manau, statistika rodo, kad priimami sprendimai veikia.
Kitas svarbus rodiklis – „auksinės valandos“ principas – ligonis greičiau nei per 1 valandą turi pasiekti asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir gauti skubią pagalbą. Mūsų rajone yra tokių vietų, kur gyvenantiesiems prireikus skubios medicinos pagalbos pasiekti Panevėžio, Rokiškio ar Pasvalio ligonines ir gauti paslaugas per 1 valandą nėra įmanoma, todėl Biržų ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius privalo išlikti.
Negalime sumažinti kartelės darbo našumui, investicijų pajėgumo ligoninės infrastruktūrai ir žmogiškiesiems ištekliams, nes kitu atveju neatitikdami kriterijų prarasime licenciją ir būsime priversti uždaryti Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių. Negalime to leisti.
Pabaigai, iš biržiečių išgirstu, jog sveikatos reformos sprendimams galimai įtakos turėjo gretimo rajono Seimo narys Antanas Matulas. Ilgametis politikas savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodo, kad jo žmona yra VšĮ Pasvalio ligoninės direktorė, o pats yra Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas.
Atsižvelgdamas į tai, siūlau gerbiamam Seimo nariui kartais susilaikyti nuo komentarų, galinčių patvirtinti biržiečių įtarimus, kad nepalankūs sprendimai Biržų ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriui priimami Pasvalio ligoninės gerovės sąskaita. Svarbu nepamiršti, jog valstybės politikams privalu vengti net numanomų, nekalbant apie akivaizdžius, viešųjų ir privačių interesų konfliktų.
Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse labai aiškiai apibrėžiama sąvoka „privatūs interesai“ – valstybės politiko, kandidato į valstybės politikus ir (ar) jiems artimų asmenų turtinis ar neturtinis suinteresuotumas, galintis turėti įtakos valstybės politiko priimamiems sprendimams ir (ar) politinei veiklai.
Kęstutis Knizikevičius, Biržų rajono savivaldybės meras