Praėjusią savaitę Vabalninko kapinėse šeimos kapavietėje buvo palaidota šio miestelio gyventoja. Ji laidota kaip vienišas asmuo.
Didelę negalią turinti moteris gyveno savivaldybės socialiniame būste nuolat lankoma Biržų socialinių paslaugų centro socialinės darbuotojos. Ši, pamačiusi, jog prižiūrima moteris turi bėdų su sveikata, iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Neįgalioji buvo išvežta gydyti į Biržų ligoninę, kur po kiek laiko mirė.
Moterį lankiusio socialinių paslaugų centro vadovai rūpinosi, kad Vabalninko seniūnija ieškotų velionės artimųjų. Tačiau išėjo taip, kad ji palaidota viena.
Vieniems kyla klausimų, kiti nieko nežino
Paaiškėjo, kad seniūnijos darbuotojai susisiekė su įkalinimo įstaigoje esančiu velionės sūnumi. Pasak seniūnijos darbuotojų, jis nepanoro dalyvauti motinos laidotuvėse.
Buvo žinoma, jog vabalninkietė turi dukrą, kuri gyvena Latvijoje. Moteris ją prižiūrinčiai globėjai pasakodavo, kad ji su dukra susiskambinanti, ši buvo ją aplankiusi.
Seniūnijos darbuotojai tikino, kad mirusios moters dukros nepavyko rasti.
Vabalninko seniūnijos seniūno pakalbinti nepavyko – jis turėjo nedarbingumo pažymėjimą.
Socialinė darbuotoja Laura Navalinskienė tikino nieko apie laidotuves ir velionės turtą nežinanti, o seniūno pavaduotoja Zena Švainauskienė baiminosi, kad jie nebūtų apkaltinti mirusiosios pinigų vagyste.
Vabalninko seniūnijos Ūkio reikalų specialistas Vitalijus Remeika apgailestavo, kad nėra žinoma tvarka, kaip reikia elgtis mirus vienišam asmeniui. Jis su moterį prižiūrėjusia lankomosios priežiūros darbuotoja rūpinosi, kad būtų aptvarkytas mirusiosios butas, kad būtų sumokėta už elektrą ir ryšio paslaugas.
Ateityje šis butas bus iškraustytas ir išnuomotas kitiems. Tačiau kada tai daryti – ar tuoj pat, ar sulaukus trijų mėnesių termino, V. Remeika nežinojo. Taip pat neįsivaizdavo, kur padėti velionės daiktus – juos saugoti ar ne.
Moteris už savo pinigus buvo nusipirkusi funkcinę lovą. Ši lova buvo padovanota kitiems neįgaliems žmonėms.
Abejoja, ar aprašas reikalingas
V. Remeika svarstė, kad Savivaldybė galbūt galėtų padaryti tvarkos aprašą, pagal kurį būtų nurodyta, kaip pasielgti su mirusio vienišo asmens daiktais bei kaip apmokėti jų skolas.
Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Simona Gudienė sakė, kad iki šiol nė viena seniūnija, išskyrus Vabalninko, tokio klausimo nebuvo iškėlusi.
„Yra sudaryta sutartis su laidojimo įmone, kuri pasirūpina laidotuvėmis. Seniūnijose dirba socialiniai darbuotojai, kurie kiekvienu atveju priima būtinus sprendimus. O jeigu kyla klausimų, reikėtų kreiptis į Savivaldybės administraciją ir bus bendromis jėgomis ieškoma sprendimo“, – sakė S. Gudienė. Ji teigė mananti, kad vienišus asmenis palaidoti be specialaus tvarkos aprašo nėra problema.
Savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo vyriausioji specialistė Aldona Jurkštaitė sakė, kad pastaruoju metu rajone laidojama vis daugiau vienišų asmenų.
Pašnekovė sakė, kad, jei būna mirusiųjų artimųjų, laukiama, kol jie iškraustys butus, kuriuose velioniai gyveno. Jei tokių nėra, perkama paslauga ir sukauptas mirusiojo turtas išvežamas į sąvartyną.
A. Jurkštaitė mano, kad specialiai patvirtinti laidojimo ir buto bei mirusiojo daiktų sutvarkymo tvarkos nereikia, nes klausimai sprendžiami ir laidojant mirusįjį, ir išgabenant turtą.
„Vabalninko seniūnija į mane dėl šio socialinio būsto dar nesikreipė“, – sakė A. Jurkštaitė.