Žaliais kryžiais, juodais kaspinais ir nusimautais batais protestą prieš kritusias pieno supirkimo kainas reiškiančius ūkininkus „įkaitino“ ir žemės ūkio ministro frazė, kad smulkieji ūkiai – savivaldybės rūpestis.
Biržiečiu pasivadino apsišaukėlis?
Rokiškyje dėl pieno supirkimo kainų pirmadienį protestavusius Aukštaitijos ūkininkus papiktino žemės ūkio ministro viešai ištransliuota mintis. Žemdirbiai suprato, kad atsakomybę dėl smulkių ūkių rėmimo ministras norėtų perkelti savivaldybėms.
Kaip praneša protesto metu prie UAB „Rokiškio sūris“ dirbę spaudos atstovai, po klausimo ūkininkų miniai, ar čia yra Rokiškio rajono ūkininkų, nepakilo nė viena ranka. Gali būti, kad rokiškėnai nedrįso viešai prisipažinti, kad palaiko kolegas.
Minėtos akcijos Rokiškyje vienu iš iniciatorių prisistatė Biržų rajono ūkininkas Ignas Matuzevičius. Jis korespondentams sakęs, kad šis protestas nukreiptas į situaciją, kai žymiai kritus pieno supirkimo kainai žemdirbiai nebegalintys išlaikyti pieno ūkių.
„Kadangi esame Aukštaitijos ūkininkai, tai renkamės čia, o kitos ūkininkų grupės šiandien renkasi prie kitų perdirbėjų ir prekybininkų ofisų. Visus atsakingus asmenis kviesime į derybas dėl pieno kainų“, – protesto akcijos dieną I. Matuzevičius kalbėjo laikraščiui „Rokiškio Sirena“.
„Šiaurės rytams“ minėto akcijos iniciatoriumi prisistačiusio ūkininko išklausyti nepavyko. Nei Biržų rajono ūkininkų sąjungos vadovas, nei savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja teigė tokio ūkininko nežinantys.
Apie 2 valandas trukusiame protesto renginyje biržiečių buvo, tačiau kuris iš jų kalbėjo kita pavarde, neaišku. O gal biržiečių vardu dengėsi kitas protestuotojas?
„Neturime ministro“
Antradienį „Šiaurės rytų“ kalbintas Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius teigė, kad žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko viešai ištarta frazė, kad smulkūs pieno ūkiai – savivaldybės rūpestis, jo nenustebino.
„Tai dar kartą pasitvirtino, kad ministro mes neturime. Žemės ūkio ministerija skatina lobizmą, palaiko tik „gigantus“ – perdirbėjus ir prekybininkus“, – kalbėjo T. Micikevičius. Pasak ūkininkų sąjungos vadovo, ministerija visai nematanti ar nenorinti matyti smulkių ūkių, kurių savininkai ir jų šeimos itin sunkiai dirba, kad galėtų išsilaikyti rinkoje. O savivaldybės Žemės ūkio skyriaus pateikti skaičiai akivaizdžiai rodantys, kokius nuostolius patirs rajono pieno ūkiai, kurių remti savivaldybė tikrai nebus pajėgi.
„Manau, kad šioje situacijoje atsakomybė turėtų panašiomis dalimis tekti visiems pieno rinkos dalyviams. Tarkim, jeigu litras pieno kainuotų 1.50 euro, tai perdirbėjams, prekybininkams ir ūkininkams turėtų tekti po 50 centų“, – mano Biržų ūkininkų sąjungos vadovas. Dabar smulkiesiems pieno ūkiams perdirbėjų mokama pieno supirkimo kaina nukritusi iki 27 centų už kilogramą žaliavinio pieno. Ji nukritusi kone dvigubai.
Net 80 proc. pieno ūkių – smulkūs
Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus duomenimis, rajone yra 483 ūkiai, kuriuose yra ne daugiau kaip 50 karvių. Tokiuose smulkiuose ūkiuose iš viso laikoma 2919 karvių.
Biržų rajone iš viso registruoti 504 pieno ūkio laikytojai. Šiuose ūkiuose yra 5358 pieninių karvių.
Jeigu stambiais pieno ūkiais laikomi tie, kuriuose yra daugiau nei 150 galvijų, Biržų rajone tokių yra tik keli. Tai Kirdonių žemės ūkio bendrovė, Gitos Vaitaitienės ūkis, ŽŪB „Agaro riešutas“, Vaidutės Stankevičienės ir Vytauto Stankevičiaus ūkiai.
Rajone yra 235 ūkiai, kuriuose laikoma po 1 ar 2 karves. Nuo 51 iki 100 karvių laikytojų Biržų rajone yra 14, jų ūkiuose prižiūrimos 967 karvės. Yra 2 ūkiai, kuriuose iš viso 215 karvių.
Iš savivaldybės Žemės ūkio skyriaus pateiktos medžiagos matyti, kad net 80 proc. rajono pieno ūkių – smulkūs. Ir jiems ypač skausmingas supirkimo kainų kritimas.
Mažųjų ūkių nuostolis – daugiau nei 3 mln. Eur
Pieno supirkimo kaina 2022 metų gruodžio 12 dieną buvo 487 Eur už toną, o šių metų vasario 2 dieną – 270 Eur. Skirtumas – 217 Eur.
Praėjusiais metais Biržų rajone vidutinis metinis primilžis iš karvės buvo 5,7 tonos.
Lyginant praėjusių metų gruodžio ir šių metų vasario kainas už parduotą 1 toną pieno, skaičiuojama, kad Biržų rajone 483 smulkieji ūkiai (laikantys iki 50 karvių) patirs 3,6 mln. Eur nuostolį.
„Net 1 ar 2 karves laikantys ūkiai yra svarbūs, nes jie išlaiko savo šeimos narius, nėra gyvenantys iš pašalpų“, – sako savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja S. Balčiūnienė.
Ar tokiu atveju smulkiems ūkiams sugebėtų padėti savivaldybė, nėra net minčių.
Nėra ir oficialių dokumentų, kad Žemės ūkio ministerija smulkių pieno ūkių likimą patikėtų savivaldybėms.
Kol kas vyksta žemdirbių, perdirbėjų ir prekybininkų derybos.