Biržų ligoninėje gydomų ligonių lankytojus jaudina elektros taupymas ir dėl to koridoriuose tvyranti tamsa.
Laiškas apie tamsą ir Florence Nightingale
Prieš Kalėdas redakciją pasiekė laiškas. Jo autorė teigia norinti plačiau panagrinėti temą apie Biržų ligoninėje susiklosčiusią situaciją.
„Suprantu, kad kainos pakilo, tačiau ar yra normalu, kai elektros taupymo sumetimais ligoninės koridoriuose negalima įjungti šviesos, naudotis liftais? Jau nekalbant apie pacientų ir juos lankančių saugumą (tamsoje padidėja griuvimo rizika, nesaugumo jausmas ir kiti pavojai), tai kaip slaugantis personalas turi dirbti tamsoje? Pažįstama slaugytoja juokauja, kad po truputį tampa tikra Florence Nightingale (profesionalios slaugos pradininkė), nes ligoninės koridoriais tenka vaikščioti tamsoje arba pasišviečiant prožektoriais ar net žvakėmis.
Kas užtikrina ligoninės personalo darbuotojų saugumą? Nuo kada viešosios įmonės taupymo sumetimais ima išjunginėti šviesas viešosiose vietose? Ir kodėl personalas turi rašyti pasiaiškinimus, jeigu koridoriuje įjungia šviesą? Nežinau, ar tokia praktika taikoma ir kitur, bet, manau, vietoje, kur turėtų būti rūpinamasi žmonių sveikata, saugumu, toks perdėtas elektros taupymas nesuprantamas. Ligoninė neatsakė į mano laišką, klausiantį, kodėl taip yra, tad rašau Jums ir gal Jums pavyks išsiaiškinti ar bent jau man paaiškinti, kodėl tokia praktika yra taikoma mūsų Biržų ligoninėje (ir kiek žinau, niekur kitur)“, – rašo moters vardu prisistačiusi laiško autorė.
Darbuotojai padėties nedramatizuoja
„Šiaurės rytų“ kalbintos slaugytojos ir gydytojai padėties nedramatizuoja.
„Mūsų skyriuje tokių komandų (nedegti šviesos) tikrai nebuvo. Koridoriuose yra judesio lempos, tualetuose įrengtos taupesnės, tačiau ryškiai šviečiančios lemputės. Taupyti reikia, tą ir darome –dirbame savo darbą ne patamsyje ir nekeldami nereikalingų emocijų“, – sako Chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyriaus slaugytoja.
„Taupome protingai, šviesą jungiame pagal poreikį ir jokių pasiaiškinimų rašyti neteko“, – teikia Vidaus ligų skyriuje dirbanti slaugytoja.
Vidaus ligų gydytojas Algimantas Gailiūnas tvirtino, kad tikrai nėra draudimo užsidegti šviesą.
„Reikia, ir užsidegame. Tikrai nėra taip baisu, kaip kai kam norisi pavaizduoti“, – sako gydytojas.
Kad elektros taupymo priemonės hiperbolizuojamos, tvirtina ir Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėjas Leonidas Sologubovas bei Chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyriui vadovaujantis Olgertas Kvedaravičius.
O elektros taupymo priemonės taikomos ir kitų rajonų ligoninėse – tą tvirtino jose dirbantys biržiečiai medikai.
Ligoninės steigėjo informacija nepasiekė
ŠR kalbino už sveikatos sritį atsakingą Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoją Audronę Garšvaitę.
„Manęs tokia informacija ar skundai apie draudimą degti šviesą tikrai nepasiekė. Kai prieš porą savaičių teko lankytis ligoninės Priėmimo skyriuje, šviesos trūkumo nepastebėjau“, – sakė vicemerė A. Garšvaitė. Apie elektros taupymo būdus ir realią situaciją rajono vadovė rengėsi kalbėtis su ligoninės vadovais.
Taupyti privalo
Ligoninės direktorius Petras Bimba kalbas apie pasiaiškinimus rašyti turinčias ar su žvakėmis vaikščioti besirengiančias slaugytojas vadino tikra nesąmone. O elektrą taupyti ligoninė privalanti.
„Turime taupyti, kad išgyventume, nes sąskaitos už elektrą ir šilumą pakilo kelis kartus ir per mėnesį siekia keliolika tūkstančių eurų“, – sako direktorius. Tačiau taupymo priemonės yra adekvačios. Anot ligoninės vadovo, perkamos mažiau elektros energijos naudojančios lemputės, apšvietimo valdymui įrengiami judesio davikliai, stengiamasi nepalikti šviesos kabinetuose, kai juose nėra žmonių, ir pan.