Kai kurie skandalų krečiamos Biržų ligoninės darbuotojai mano, kad jau daugiau nei metus dirba be svarbaus darbuotojų teises ginančio ir įstatymais numatyto veikti organo – Darbo tarybos. Ir panašu, kad greitu laiku ji nebus išrinkta. Negana to, situacija ligoninėje kaista dėl chirurgo N. Ubarto, kuris drąsiai rėžė savo poziciją apie darbo organizavimą šioje gydymo įstaigoje, nusprendęs iš jos trauktis.
Iškilus reikalui vieni darbuotojai svarsto kreiptis į kadenciją baigusią Darbo tarybos vadovę, kiti – į naujai išrinktą, bet nepatvirtintą jos pirmininką.
Paaiškėjo, kad praėjusią vasarą Darbo tarybos pirmininku didele darbuotojų balsų persvara buvo išrinktas tiesiai į akis savo poziciją apie negeroves rėžiantis chirurgas Nerijus Ubartas.
Biržų ligoninės direktorius Petras Bimba, remdamasis tuo, jog rinkimai esą neatitiko tvarkos, tarybos rinkimus pripažino negaliojančiais. Nauja Darbo taryba neišrinkta iki šiol.
Darbo taryba – įstaigose ar įmonėse kadencijomis renkama kolegiali darbuotojų institucija, kuri tarpininkauja tarp darbuotojų ir darbdavio, atstovauja visų darbuotojų interesams.
Rinko darbuotojai
Darbo taryba Biržų ligoninėje buvo renkama praėjusią vasarą. Ligoninės darbuotojai biuletenius rinko ir nešė bei metė į urną ligoninės rūsyje.
Tarybos rinkimai vyko dviem etapais. Juos organizavo ligoninės Personalo skyriaus vadovas, teisininkas Justas Greviškis.
Ligoninės darbuotojų balsais į Darbo tarybą buvo išrinkti trys asmenys. Darbo tarybos nariai pirmo susirinkimo metu jos pirmininku išrinko gydytoją Nerijų Ubartą. Šie dokumentai buvo pateikti Biržų ligoninės direktoriui Petrui Bimbai.
Motyvuodamas tuo, kad Darbo tarybos rinkimai neatitiko galiojančios tvarkos, P. Bimba juos anuliavo.
Ar tikrai šiuo metu Biržų ligoninė dirba be Darbo tarybos – organo, galinčio atstovauti ginant darbuotojų teises?
Rinkimus pripažino negaliojančiais
Biržų ligoninės direktorius Petras Bimba, paklaustas, kodėl buvo anuliuoti įstaigos Darbo tarybos rinkimai, teigė, jog jos rinkimai buvo vykdomi pažeidžiant Darbo kodeksą ir todėl pripažinti negaliojančiais.
Pasak įstaigos vadovo, Darbo tarybos rinkimams nebuvo patvirtinta rinkimų komisija, apie juos nebuvo informuota ligoninės administracija. Nebuvo sudaryti darbuotojų, turinčių teisę dalyvauti rinkimuose, sąrašai, o balsavimo biuleteniai išduoti ne pasirašytinai, o nunešti į skyrius. Todėl kilo įtarimų, kad kai kuriuos biuletenius galėjo užpildyti vienas asmuo.
„Šiuo metu ligoninėje veikia anksčiau išrinkta Darbo taryba, kurios pirmininkė yra Priėmimo ir skubios pagalbos skyriui vadovaujanti gydytoja Renata Vaičiulėnienė. Šiuo metu renkami balso teisę turinčių darbuotojų ir turinčių teisę dalyvauti Darbo tarybos rinkimuose darbuotojų sąrašai. Nauji rinkimai numatomi organizuoti rugsėjo mėnesį, pasibaigus atostogų metui, tam, kad visi balso teisę turintys darbuotojai turėtų galimybę dalyvauti rinkimuose“,- teigė Petras Bimba.
Ar nešališka etikos komisija?
„Šiaurės rytai“ jau rašė apie tai, kad Biržų ligoninę palieka ir galimai į Pasvalį dirbti pereina profesionalus ir darbštus, pacientų itin vertinamas chirurgas, Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Nerijus Ubartas.
Kalbėdamas su laikraščio korespondentais P. Ubartas neslėpė, kad jo netenkino ne tik oficialaus atlyginimo už atliekamą darbą tvarka, bet ir ligoninės direktoriaus taikomi tam tikri vadovavimo metodai.
Savo ruožtu P. Bimba tikino, kad trys medikai parašė pareiškimus ligoninės medicinos Etikos komisijai dėl N. Ubarto esą netinkamo elgesio.
Tačiau akivaizdu, jog dėl ligoninės Etikos komisijos vadovo paskyrimo irgi galima suabejoti.
Paaiškėjo, kad Biržų ligoninės Etikos komisijai vadovauja direktoriui P. Bimbai lojalus ir ne tik darbo, bet ir asmeniniais ryšiais susietas žmogus – ligoninės klinikinės diagnostikos laboratorijos vedėja Nijolė Indrašienė.
Ligoninės Etikos komisija direktoriaus įsakymu sudaryta 2021 metų spalio 8 dienos įsakymu.
Kol kas negirdėti apie atliekamus Etikos komisijos tyrimus dėl P. Bimbos minėtų trijų medikų pareiškimų.
Bet tyrimą pradėjo ligoninės mobingo apraiškas tirianti komisija. Ji gavo vienos buvusios įstaigos darbuotojos pareiškimą dėl gydytojo N. Ubarto elgesio.
Tiesa, darbinis pokalbis apie pacientų priežiūrą bei slaugą tarp gydytojo ir skundą parašiusios buvusios darbuotojos buvo dar šių metų kovo mėnesį. O tyrimą Mobingo komisija pradėjo tik birželio viduryje – po to, kai pasirodė vieša informacija apie N. Ubarto sprendimą nebedirbti Biržų ligoninėje.
Pagal galiojančią tvarką Mobingo komisija tyrimą turi pradėti per dešimt dienų nuo pareiškimo parašymo.
Ar tokiu būdu Biržų ligoninėje ieškoma tiesos, norint pagerinti darbinę atmosferą ir pagalbą pacientui, ar tiesiog norima susidoroti su savo poziciją apie negeroves viešai rodančiu mediku, parodys ateitis.