Su šilumos ūkio ekspertais pirmadienio rytą pasikalbėję politikai įžvelgė investuotojų norą „išpūsti“ senos katilinės rekonstrukcijos kainą.
Ekspertų įmonės sprendimai – ne teisinio pobūdžio
Pirmadienio rytas Biržų savivaldybės pastate prasidėjo ne tik vadovų ir administracijos, bet ir politikų posėdžiu. Jis vyko dėl šilumos tiekėjo „Litesko“ siūlomų investicijų į Kaštonų katilinę. Rinkosi ar nuotoliu prie posėdžio jungėsi įvairių frakcijų tarybos nariai, dar sykį norėję išgirsti ekspertinės įmonės „Ekotermija“ žodį.
Pasitarimas vyko Savivaldybės vadovų pasiūlyta klausimų-atsakymų forma.
Tarybos narė Simona Bindariūtė pateikė tarp politikų vyraujančią abejonę „Ekotermija“ išvada, kad investicinio projekto kaina yra pagrįsta. Ekspertinės įmonės atstovas atsakė, kad kaina yra „Litesko“ vykdomo viešojo pirkimo procedūra, ir sykiu kalbėjo apie galimą finansinės paramos mechanizmų įtaką.
Iš nuotolio teikti politiko Kęstučio Isako klausimai iš esmės buvo apie sąmatą. Esą be jos neįmanoma vertinti investicijų pagrįstumo.
„Ekotermijos“ atstovas klausimą įvertino „kaip teoriškai teisingą, norint kažką sukritikuoti“. Pasak atstovo, galima investicijas apskaičiuoti ir be techninio projekto, tačiau realius dydžius lemia viešieji pirkimai.
„Tai, anot jūsų, visa Lietuvoje galiojanti tvarka yra niekinė? Galite savo nuomonę turėti…“ – į K. Isako klausimus apibendrintai reagavo „Ekotermija“ atstovas.
„Auksinių šaukštų istorijas visi žinome“, – atšovė K. Isakas ir pateikė klausimą, ar „Litesko“ nėra ekspertinės įmonės „Ekotermija“ klientas. Išgirdo atsakymą, kad ne.
„Mūsų sprendimai nėra teisiniai, bet indikaciniai“, – akcentavo ekspertų įmonės atstovas.
Kuo geresnis seno pastato rekonstrukcijos variantas?
Tarybos narys Tomas Četvergas klausė, kokios galimos grėsmės kiltų pasirinkus ne senojo katilinės pastato rekonstrukciją, bet naujo statybą.
Ekspertų atstovas kalbėjo apie tai, kad įrengiant naują katilą sename pastate būtų išvengta investicijų į naujus šilumos, elektros tinklus bei galios mokesčio.
Atsakymas į T. Četvergo klausimą, kokią įtaką investicija į seną ar naują pastatą turėtų pasibaigus šilumos tinklų turto nuomos įmonei „Litesko“ terminui, buvo toks: „Reikia žiūrėti sutartį, kurioje visi įsipareigojimai numatyti“.
Ekspertų įmonės atstovas kelis sykius kartojo apie būtinybę investicijų derinimo metu siekti paramos.
Meras K. Knizikevičius atsakė, kad jeigu Taryba pritars investicijoms, tai dar vienas sprendimo projektas tame pačiame posėdyje bus dėl lėšų pritraukimo iš kitur. Jeigu tokią galimybę investuotojas rastų.
Rotušės varianto nevertino
Tarybos narė Alė Pocienė klausė, ar nebuvo svarstoma ir vertinama galimybė šilumos gamybą perkelti į Rotušės katilinę.
„Ne, to nebuvo mūsų užduotyje. Joje tik siekiama iškelti gamybą iš miesto centro išvengiant taršos, automobilių srauto ir pan.“, – atsakė „Ekotermija“ atstovas.
„Toks tikslas nebuvo užduotas“, – užduotį ekspertams dėl Rotušės katilinės tikslino meras.
S. Bindariūtė klausė apie siūlomą elektrostatinio filtro įdiegimą kitame projekto etape.
Ekspertas patvirtino, kad tokio filtro reikės , kai 2030 metais įsigalios aplinkosauginiai reikalavimai. „Tai būtų ateities ekonomija. Dabar būtų galima vietą (filtrui) suprojektuoti atskirai, o investiciją atlikti vėliau“, – patikslino ekspertas. Jis patvirtino ir tai, kad įrengus kondensacinį ekonomaizerį, apie kurį klausė T. Četvergas, būtų galim pagaminti 20 proc. daugiau šilumos.
Ekspertas: naujos katilinės statyti neskubėtų
Tarybos narys Liutauras Variakojis lygino seno ir naujo katilinės pastatų įrenginių kaštų variantus. Ir politikui kilo abejonių, kodėl senajame pastate kai kurie tie patys dalykai kainuotų brangiau.
„Ar tai nėra specialus kainų „išpūtimas“ ir bandymas „pritempti“, kad reikia statyti naują katilinę?“ – klausė L. Variakojis.
„Taip, pritarčiau“, – palaikymą L. Variakojo nuomonei išsakė „Ekotermijos“ atstovas. Investicijos į naują ir senos rekonstrukciją būtų panašios (apie 4 mln. Eur). Pastačius naują katilinės pastatą senasis liktų „Biržų šilumos“ tinklų rūpesčiu. Tektų investuoti į pastato priežiūrą ar griovimą.
Politikas Algirdas Gedgaudas teiravosi apie tai, ar senos katilinės rekonstrukcija nesmogs gyventojams padidėjusia šilumos kaina. Juk 1,5 metų, kol bus perstatoma katilinė, šiluma bus gaminama dujomis ir granulėmis Rotušės katilinėje. Tai gal geriau būtų nauja katilinė, kurią statant būtų galima naudoti senus perkeltus įrenginius, svarstė politikas.
„Neskubėčiau tokių išvadų daryti. Dar visai neaišku, į kurią pusę kainos svyruotų“, – atsakė ekspertas, kalbėjęs apie padėtį kuro rinkoje.