Pomėgių būna įvairiausių. Vyrams turbūt labiausiai patinka žvejoti ir medžioti. Žvejybą biržietis 46 metų Drąsutis Valeckas labai mėgsta, tačiau pažįstami jį jau labiau žino kaip užkietėjusį arbūzų augintoją. Jo namų šiltnamiuose ir sode galima rasti nokstančių melionų, desertinių vynuogių ir kitų už obuolius bei kriaušes kiek egzotiškesnių vaismedžių. Kam teko paragauti Drąsučio išauginto arbūzo, sako, kad tai išskirtinio skonio desertas.
Lydėjo sėkmė
Pirmieji arbūzai D. Valecko namų darže atsirado prieš septynerius metus. Pirmas bandymas buvo sėkmingas ir tai vyrą paskatino daugiau domėtis arbūzais – vienomis didžiausių pasaulio uogų.
„Pirmuosius arbūzus pasisodinau 2016 m. Tie metai buvo labai geri ir sėkmė užkabino. Taip, ko gero, būna su visomis veiklomis – kai sekasi, norisi tęsti. Žinoma, po to buvo visko. Mokymosi procese klaidų ir nesėkmių išvengti neįmanoma. Svarbu jų kaip augintojui nedaryti arba daryti kuo mažiau. Tačiau net ir tada sėkmė negarantuota, nes derlius didžiąja dalimi priklauso nuo visagalių orų“ , – sakė praktikuojantis sodininkas.
Jam yra tekę pabuvoti arbūzų ūkiuose Graikijoje ir Kipre, kur šių uogų skonis tiesiog nepakartojamas.
„Mane apskritai labai domina agroturizmas. Graikijoje vakare įžengi į melionų laukus ir ore tvyro jų kvapas. O apie arbūzų ir visų kitų uogų, vaisių ir daržovių skonį nėra nė ko kalbėti. Palankus klimatas, saulė leidžia gėrybėms duoti patį geriausią derlių“, – kalbėjo biržietis.
Kokybinis žingsnis
Metai po metų žinios apie arbūzų auginimą gilėjo ir maždaug nuo trejų metų savo auginamų arbūzų daigus D. Valeckas pradėjo skiepyti.
„Apie arbūzų auginimo ypatumus daugiausiai išsamios informacijos pateikia JAV šaltiniai. Ten arbūzų auginimas yra kone pažangiausias. Labai svarbi informacija ne kiek apie patį auginimą, o apie ligas, kurios dažnai yra nesėkmių priežastis. Tam, kad išvengtum ligų, būtina pirkti sertifikuotas ir kokybiškas sėklas, o sodinukus skiepyti.
Nuo 2019 m. visus savo auginamų arbūzų sodinukus skiepiju su laginarija. Arbūzas perima minėto augalo šaknų sistemą, kuri yra didesnė, tvirtesnė ir atsparesnė ligoms bei įvairiems grybeliams“, – arbūzų auginimo ypatumais dalijasi arbūzų augintojas.
Sertifikuotas ir kokybiškas sėklas sodininkas siunčiasi šimtais iš Europos pardavėjų, nes iš JAV gali kilti kliūčių dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO).
„Galbūt galima ir iš JAV atsisiųsti, bet dėl įvairių reglamentų tai padaryti būtų kur kas sudėtingiau. Viena galimų kliūčių ta, kad jos gali būti genetiškai modifikuotos.
Tai man baimės nekelia, nes keičiantis klimatui ir augant maisto poreikiui be GMO derliai būtų tiesiog nykūs. Kita vertus, iki galo nėra aišku, koks poveikis galimas gamtai, kitoms rūšims, gyvūnams. Paprasčiausiai trūksta informacijos, o kai jos pakankamai neturime, kyla kartais niekuo nepagrįsta baimė. Tai tinka daugelyje gyvenimo sričių“, – kalbėjo aplinkos inžinerijos studijas universitete baigęs D. Valeckas.
Derlius – šimtai kilogramų
Arbūzų augintojas kasmet pasisodina apie 50 įvairių veislių arbūzų daigų, kurie duoda kelis šimtus kilogramų siekiantį derlių
„Per daug metų esu atsirinkęs penkias veisles, kurios man patiko ir kurias geriausiai sekėsi auginti. Tiesa, šiemet „Red star“ davė prastą derlių. Priklausomai nuo metų, užauga 300-400 kg arbūzų. Daug jų valgome patys šeimoje, kiti atitenka draugams, pažįstamiems. Nuo žydėjimo pabaigos arbūzas sunoksta per 70-90 dienų, tad derlių imti pradedame apie rugpjūčio vidurį. Šiltnamyje nokstančių melionų laukti tenka ilgiau, jie noksta daugiau nei per 100 dienų“ , – pasakojo D. Valeckas.
Pernai biržiečiui pavyko išauginti 18,3 kg sveriantį arbūzą, kurį buvo minčių įregistruoti į Lietuvos rekordų knygą.
„Pernai didžiausias mano sode užaugęs arbūzas svėrė 18,4 kg. Svarbu pažymėti, kad užauginti arbūzą galima keliasdešimties kilogramų svorio, tačiau jis jau nebus valgomas, jo auginimui bus naudojamas įvairios trąšos. JAV netgi vyksta didžiausio arbūzo varžytuvės. Tiesą pasakius, net negalėčiau pasakyti tiksliai, kokio svorio yra rekordinis arbūzas, bet jie gali sverti ir iki 80 kg“, – kalbėjo D. Valeckas.
Patarimai pradedantiesiems
Arbūzų auginimas nėra labai sudėtingas, tačiau šie augalai yra gan lepūs. Norintiems arbūzų užsiauginti patiems, patyręs augintojas duoda keletą patarimų.
„Rekomenduoju naudoti tik gerą, sertifikuotą sėklą arba naudoti skiepytus daigus. Jų nesunku susirasti per socialinių tinklų grupes, pertekliumi pasidalinu ir aš pats. Taip pat svarbus dirvožemis. Jis turi būti lengvas, purus, priesmėlis būtų idealu. Labai svarbi daigų apsauga nuo perteklinio vandens, o poreikiui esant normuotas laistymas. Arbūzai nėra labai reiklūs priežiūrai, tačiau jie lepūs. Žinoma, galima į nieką per daug nekreipti dėmesio, tiesiog įkišti sėklą į žemę ir laukti. Tačiau tokiu atveju tikimybė, kad pasiseks išauginti gražų ir skanų arbūzą, bus kur kas mažesnė“, – praktiniais patarimais dalijosi D. Valeckas.
Paklaustas patarimo, kaip prekybos centre išsirinkti tinkamą, arbūzų auginime nemenką patirtį turintis vyras išliko kuklus.
„Tenka prisipažinti, kad parduotuvėje pats negalėčiau išrinkti prinokusio arbūzo ir užtikrintai pasakyti, kad šis tai jau bus geras. Sunokusį arbūzą, augantį darže, atpažinti kur kas lengviau, nes jis rodo tikrus ženklus, kuomet yra brandus ir nebesimaitina. Vienas iš ženklų sunokusio arbūzo atpažinimui – geltona dėmė jo šone. Bet vėlgi, ne visoms rūšims ta dėmė išryškėja“ , – pasakojo sodininkas.
Sodininkystė – tik hobis
Pagal turimą informaciją ir patirtį į arbūzų auginimo profesionalus lygiuotis galintis D. Valeckas pažymi, kad tai tik hobis.
„Mano daržas nedidelis, prie namų. Arbūzų, melionų ir kitų augalų auginimas – tik hobis. Yra toks azartas, ar išaugs, kaip pavyks. Dabar labai laukiu desertinių vynuogių pirmojo kontrolinio derliaus. Labai įdomu, koks bus skonis.
Tiesa, derlius laukiamas tik kitąmet, nors vynuogių medžiai pasodinti prieš dvejus metus. Šis hobis reikalauja daug laiko, prie to prisideda ir žmona Justina. Tačiau yra ir du vaikai, ir kiti namų ūkio darbai – viskam reikia laiko“, – kalbėjo D. Valeckas.
Statybų ir remonto srityje dirbantis vyras, paklaustas, ar neverta pasvarstyti apie arbūzų plotų didinimą, turėjo aiškų atsakymą.
„Dviejų arbūzų su viena ranka nepaimsi“, – turkų patarle pokalbį užbaigė D. Valeckas.