Baltijos kelias – kaip įsipareigojimo valstybei, Laisvei testas
Kiekvienoje kadencijoje valdžioje esantiems suteikiama proga kokio nors ypatingo jubiliejaus – kad galėtų sutelkti žmones ir paliudytų savo vertybes piliečiams, kurie ir išsirinko valdžią. Šiemet tai buvo Baltijos kelio 35-metis. Manau, kad būtent šis įvykis turėjo būti svarbiausias – pvz., geras koncertas su įkvepiančia, dviejų patarėjų parengta mero kalba. Geros kalbos įeina į istoriją, o merui savivaldoje iš esmės suteiktos prezidentinės galios. Esminiai klausimai: kiek dėmesio, darbinių pasitarimų, darbo grupių, kiek finansų skirta, lyginant su Miesto švente ar ūkių konkursu? Kiek? Kas kalbėjo, diskutavo apie turinį, reikšmę, galimas formas? Kaip elgiasi žmonės, atstovaujantys valstybei? Štai čia yra esmė. „O tai kaip prieš penkerius metus? Kelis autobusus buvot užsakę? – čia vicemerės klausimai šiaip, tarp kitko. Ai, dar klerkiškas sveikinimas, kuris pakeitus kreipinį, tiks ir kitai progai. Ar tikrai užtenka gražiai apsivilkus pasišypsoti į kameras? Tai vis dėlto galėjo būti vienijantis renginys, jeigu jau važiuoti žmonės nesiregistravo? Jeigu neužtenka kvietimo laikraštyje, reikia kitų formų ir tai yra pamatinis valdžios rūpestis, jeigu jai rūpi. Ar vertingas tik praeities paviršius, kuris nuolat primenamas?
Todėl ir manau, kad Biržų valdžia juodai įstrigusi. Nesvarbu, kad jaunasis meras gražiai kalba, kaip jis gimė laisvėje, visa jo esmė – iš praeities perimtos klišės. Ateiti, pabūti, pasakyti kelis tradicinius sakinius ir pasižymėti varnelę. Visa tai persikelia į visas gyvenimo sritis – kaip prastas glajus, kuris suteikia įprastą apgaulingą formą. Kiekvienoje situacijoje žmogus iš esmės laisvas apsispręsti, kas jis yra. Ar po pusantrų metų meras žino, kas jis yra. Žmogus, vykdantis funkcijas? Nuolat besidairantis į praeitį ir tuo kaltinantis kitus, permetantis atsakomybę centrinei valdžiai? Stumiantis sprendimų projektus netgi tada, kai kritika ir pasiūlymai pagrįsti, nes žino, kad tvarkingai bus pakeltos daugumos rankelės? Nesunku yra pakartoti Miesto šventės formatą, kuris nekinta jau kokių trylika metų. Naujų idėjų nerasta. Tai kas čia vis dairosi į praeitį?
Apie įžymiąją „Gatvių pavadinimų komisiją“
Meras potvarkiu sudarė komisiją, kuri iki 2024 m. gegužės 31 d. turėjo pateikti rekomendacijas dėl S. Nėries gatvių Biržuose ir Vabalninke pavadinimo keitimo. Pirmas posėdis buvo sukviestas gegužės 24 d. (?) Komisijos organizatorius, manau, apstojo tos pačios žiaurios, žudančios biurokratinės (ar tinginystės?) šmėklos. Nėra kur skubėti? Kažkokia gatvė?! Visur, kur reikia savarankiško mąstymo, profesionalaus vedimo, viskas stringa. Visas procesas komisijos pirmininkės Astros Korsakienės dėka beviltiškai užsitęsė. Daugelio grimasų buvo galima išvengti, jeigu viskas būtų daroma laiku, racionaliai, kvalifikuotai. O dabar gal ir komisijos įgaliojimai pasibaigę? Sakiau tai ne vieną kartą. Pirmame posėdyje siūliau visuminį požiūrį, kad specialistai pateiktų visų gatvių, galimai turinčių sovietinės ideologijos reikšmes, sąrašą. Visi žodžiu pritarė, tuo ir baigėsi. Po susitikimo su Vabalninko gyventojais, po paskutinio komisijos posėdžio rugpjūčio 12 dieną, buvo nutarta pateikti viešai (laikraščiuose) koncentruotą informaciją apie S. Nėrį, kun. Alfonsą Petrulį ir t. t. Nėra. Rugpjūčio 27 d. po Ekonomikos komiteto posėdžio savo nuomonę pasakiau merui. Nu, ir ką? Naiviai tikėjausi, kad sureaguos greitai. Baikit juokus, valdantieji nubalsuos taip, kaip reikia? Ar tikrai turime laiko taip būti? Erzinti žmones ir kurti intrigas?
Apie viešuosius ryšius
Gal geriau vis dėlto būtų ne kartoti „Politiko tribūnoje“ tų pačių kaltinimų be jokių konkretybių (skaičių, pavardžių, faktų), o dar kartą paaiškinti žmonėms atliekų tvarkymo kainas suprantama kalba ir suskaičiuoti, kokią kainos dalį sudaro taršos mokestis? Dar kartą akcentuoti, kur kreiptis dėl individualių atvejų? Ar čia toks pergalės manifestas, kad nedaug žmonių susirinko? Betgi socdemai nuolat akcentuoja, kad kiekvienas yra svarbus.
Išties sunku perprasti mero komandos logiką, pvz., kodėl nebuvo mero pozicijos dėl gydytojo Nerijaus Ubarto išėjimo į Pasvalio ligoninę, kai šitaip trūksta gydytojų? Vėl Matulas kaltas? Iš tiesų valdančiųjų pralaimėjimas milžiniškas: chirurgų verkiant reikia, žmonių atsiliepimai stulbinančiai geri, meras kuruoja sveikatos apsaugą, Taryba – ligoninės steigėja, skyrusi įsikūrimo paramą, N. Ubartas – valdančiosios koalicijos narys. Šitiek palankių aplinkybių, mediatorių, patarėjų – ir nieko, išsiskyrė kaip jūroje laivai! Nei Tarybai, nei žmonėms – jokio paaiškinimo, jokios pozicijos. Žinotina tik tiek, kiek parašo laikraščiai?
Nauja aktualija – dabartinio turgaus sklypų likimas. Ir vėl jokios išsamios, aiškios informacijos. Tai gal spaudos konferencijos reikėtų? Ar bent oficialios informacijos? Keli kanceliariniai sakiniai tinklalapyje (kiek vicemerų ir patarėjų?). Beje, Tarybos posėdyje meras nesiteikė net informuoti, kodėl nedalyvauja LIDL atstovai, nors prašėme. Žinau, atsakymas bus vienas – niekas nepaklausė. O kai opozicija klausia, tada – baikit klausinėti. Taip gyvename, priešiškumo atmosfera aštrėja, ir ne vien dėl rinkimų. Manau, tai tikrosios lyderystės stoka.
Meras aktyviai formuoja įvaizdį, kad jis kalba trumpai, yra labai racionalus, konkretus, pripažįstantis kritiką, žodžiu – „trijų sakinių“ meras. Aš taip nemanau, manipuliacijų, nutylėjimų, chamizmo toleravimo labai daug. Ir dar – meras turėjo tokią galimybę pademonstruoti racionalią vadybą ir nepriimti naujos patarėjos. Jau vien tai, kad visi vadovai (išskyrus p. Steponą) atostogavo vienu metu, liudija laisvą režimą ir galimai darbo stoką. Pagaliau! Tai nauja, to dar, ko gero, nebuvo!
Mūsų frakcija, kaip ir žadėjo, dirba konstruktyviai, bet tai nekeičia valdančiųjų laikysenos. Ir jeigu komitetuose diskusijos dar galimos, tai, tikėtina, po Koalicijos pasitarimo tarybos posėdžiuose tęsiama rinkimų retorika ir absoliučios galios taktika.
Pabaiga. Retoriniai klausimai
Ar merui ir jo komandai rūpi kultūra (manau, kultūros lauke apskritai chaosas), jeigu niekaip nesureaguota į prof. Kęstučio Nastopkos, dr. Ingridos Korsakaitės mirtį? Jokios reakcijos nesulaukė šiuolaikinės literatūros forumas „Šiaurės vasara“? O gal meras slapčia itin domisi nematerialiais turtais, nes geba vienas pristatyti Biržų kultūrą, švietimą etc. Lietuvos germanistams? Jeigu valdančiosios koalicijos narys A. Šimas nuolat kritikuoja švietimą kuruojančios A. Korsakienės veiklos kokybę, tai ar ne laikas ko nors imtis? Kodėl Biržus visur kur reprezentuoja tik valdantieji, ar vis dar nėra atstovavimo tvarkos? Ir ar žinote, kas yra bedugnė?
Žmogaus pavidalo tuštuma (A. Ž.).