Maudynių sezonas startuoja, o Rinkuškiuose prie ežero įrengtos poilsiui ir maudynėms patrauklios vietos – neoficialios. Vandens kokybės stebėsena nevykdoma, nes lyg ir nėra nei paplūdimio zonos, nei maudyklos.
Galima ginčytis, ar Biržų miesto vandens telkiniuose užtenka maudynėms įrengtų vietų. Vieni įsitikinę, kad gerai įrengtų maudyklų trūksta. Kiti mano, kad vietų, kur galima nusimaudyti, tikrai galima rasti. Aišku, be paplūdimių su gultais ar kitais ypatingais patogumais, vandens atrakcionais bei kitomis pramogomis. Šįsyk – ne apie pramogas, o apie galimybę saugiai panerti į ežerų ar upės vandenis, kurių kokybė tikrinama.
Projektas brangus, bet ne vandenims skirtas
Kaip skelbia Biržų savivaldybės įstaiga – Visuomenės sveikatos biuras, maudymosi sezono metu vanduo bus stebimas trijose Biržų rajono savivaldybės maudyklose: Centrinėje (Širvėnos ežeras), Jaunimo parko (Širvėnos ežeras) ir A. Dauguviečio parko (Apaščios upė).
Kyla klausimų, kodėl netiriamas Širvėnos ežero vanduo Rinkuškiuose. Ne tik Rinkuškių, bet ir Biržų miesto gyventojų pamėgta Širvėnos ežero pakrantė puikiai sutvarkyta. Čia įrengta laisvalaikio ir poilsio zona su pavėsine, persirengimo kabina, pontoniniu liepteliu į ežerą, valčių parkavimu, tinklinio aikštele, šachmatų ir stalo teniso stalais, įrengtas pažintinis takas su apšvietimu, apžvalgos aikštele, mažosios architektūros elementais (suoliukais, šiukšliadėžėmis, dviračių stovais). Rekonstruotas ir apšviestas pėsčiųjų ir dviračių takas palei Širvėnos ežerą.
Taip puikiai sutvarkytoje pakrantėje yra ir mažų bei suaugusių rinkuškiečių bei sportuojančių atvykėlių mėgstama maudykla. Tik nei šio paplūdimio, nei maudyklos oficialiai nėra. Šie objektai neįregistruoti, o be šito negalima jų patikra,
„Ta maudykla tai tikra pliurzalynė, nors vaikai joje nuolat turškiasi, sportininkai atsigaivina“, – sakė rinkuškietis Sigutis Štrėmas. Kai savivaldybės administruojamo projekto lėšomis buvo naujinama pakrantė, maudyklos niekas netvarkė. Į ją kadaise pats verslininkas, buvęs savivaldybės tarybos narys S. Štrėmas savo iniciatyva kelias priekabas smėlio pylęs.
„Teko girdėti, kad to projekto lėšomis ežero liesti nebuvo galima“, – sakė rinkuškietis.
Panašiai tvirtino ir viena iš projekto vadovų – savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Daina Kolomakienė. Europos Sąjungos, valstybės ir savivaldybės lėšomis vykdyto projekto lėšomis darbus atlikti buvo galima tik pakrantėje, o ne vandenyje.
Reikia visuomenės siūlymų
ŠR bandė aiškintis, ką galima daryti, kad daugybę žmonių sutraukianti maudykla būtų ne „pogrindinė“, o sulauktų ir vandens kokybės mėginius imančių specialistų.
Širvėnos seniūno pavaduotoja Ilona Žvirgždienė sutiko, kad problema yra, aiškinosi, ką galima daryti šioje situacijoje. Jos manymu, žmonės gali kreiptis į savivaldybę ir klausimas dėl paplūdimio ar maudyklos įteisinimo būtų išspręstas.
Seniūno pavaduotoja citavo Higienos normą „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“. Šiame teisės akte yra nurodyta, kad sprendimus įrengti ir (ar) įteisinti paplūdimius, stebėti maudyklas savivaldybių institucijos priima atsižvelgusios į pagrįstus suinteresuotos visuomenės pasiūlymus, pastabas ir (ar) skundus. Priėmus tokį sprendimą būtų organizuojama maudyklos vandens kokybės stebėsena.
„Mes, seniūnijos atstovai, kai vyko projekto darbai, girdėjome aiškinimą, kad esą žemė yra mūsų seniūnijos, o vandenys – miesto. Todėl kaimui skirtais pinigais maudyklos liesti negalima“, – mena I. Žvirgždienė.
Kelia klausimą apie projekto vykdytojų atsakomybę
Ar vandens kokybės tyrimu suinteresuoti rinkuškiečiai negalėtų kreiptis į savivaldybę, ŠR teiravosi Rinkuškių bendruomenės pirmininko, savivaldybės tarybos nario „atgimiečio“ Vytauto Juškos.
Bendruomenės lyderis ir politikas sakė problemos dėl kreipimosi į savivaldybę nematytų, tačiau nenorėtų, kad už paplūdimio ir maudyklos priežiūrą atsakomybė tektų bendruomenei. Be to, V. Juška su kitais bendraminčiais rengiasi kelti klausimą, kodėl paplūdimio oficialiai neįregistravo projekto vykdytojas – savivaldybė. Pasak politiko, savivaldybė darbo neatliko iki galo.
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė ŠR sakė, kad bus įvertintos visos galimybės dėl minėtų objektų oficialaus pripažinimo.