Kiekvieną pavasarį dėl klimato kaitos žiedadulkių sezonas ankstėja ir jų kiekis ore didėja. Žmonėms, kurie kenčia nuo pavasarinės alergijos, šiais metais gali grėsti didesni negalavimai dėl šios problemos.
■ Pradėkite gerti vaistus nuo alergijos. Jeigu žinote, kad esate alergiškas žiedadulkėms ir vartojate gydytojo paskirtus vaistus, nelaukite, kol pajusite pirmuosius simptomus. Nors manome, kad pavasaris prasideda balandį arba gegužę, pavasarinės alergijos simptomai gali pasireikšti anksčiau, todėl, pasitarę su gydytoju, pradėkime vartoti savo receptinius vaistus nuo alergijos 2-3 savaitėmis anksčiau.
■ Pasirūpinkite namų švara. Nevalytos patalpos – didžiausias alergenų šaltinis. Pagal galimybę namų valymo darbus perleiskite kitiems šeimos nariams, kurie nėra alergiški. Jeigu tokios galimybės neturite, dirbdami dėvėkite respiratorių. Namus stenkitės vėdinti vėlai vakare arba po lietaus.
■ Kasdien keiskite drabužius. Žiedadulkių sezono metu atlikti tyrimai rodo, kad ant lauke dėvimų marškinėlių per vieną dieną nusėda 7 milijonai žiedadulkių. Tai gali būti viena iš priežasčių, dėl kurios alergenai patenka į mūsų aplinką. Todėl ypač užteršti yra viešųjų patalpų plotai, kur lankosi daug žmonių. Dažniau skalbdami ir keisdami drabužius, sumažinsime alergenų kiekį mus supančioje aplinkoje. Nustatyta, kad skalbimo metu nuo audinių pašalinama 99,9 proc. žiedadulkių, todėl dažniau skalbkime drabužius. Grįžę iš lauko nusiplaukite rankas, veidą ir persirenkite, taip atsikratysite galimų alergenų.
■ Venkite būti gryname ore, kai lauke didžiausias kiekis alergenų, pavyzdžiui, vėjuotomis dienomis. Kuomet ore daugiausia žiedadulkių stenkitės būti uždarose patalpose
■ Lauke dėvėkite apsauginę veido kaukę, ji neleidžia patekti alergenams.
■ Eidami miegoti prauskitės po dušu ir nepamirškite išsitrinkti plaukų. Mūsų naudojamos kosmetinės odos ir plaukų priežiūros priemonės tarsi magnetas pritraukia žiedadulkes. Ant mūsų odos ir plaukų nusėda alergenai, kuriuos mes parsinešame į namus. Nenusineškime jų į savo lovas. Eidami miegoti nuplaukime juos ir miegosime saugiau.
■ Gerkite daugiau žaliosios arbatos. Japonijos mokslininkų laboratoriniai tyrimai parodė, kad žaliojoje arbatoje esama tam tikro junginio, kuris blokuoja ląstelių receptorių dalyvavimą sukeliant ir palaikant alerginę reakciją. Žalioji arbata gali būti viena iš alerginius simptomus palengvinančių priemonių alergiškiems žmonėms.
■ Nevartokite alkoholio. Vyno taurė nepadės susidoroti su sloga, ji net gali padaryti žalos ir pabloginti padėtį.
Atlikus tyrimą nustatyta, kad išgėrus daugiau kaip dvi stiklines vyno per dieną alergijos simptomai sustiprėja dvigubai net toms moterims, kurioms nebuvo diagnozuota alergija. Atsisakykite vyno, ypač to, kuriame yra sulfitų. Sulfitų dedama beveik į visus vynus, gaminamus pramoniniu būdu. Beje, daugiau jų būna baltajame ir saldžiame vyne.
Sekite gamtos požymius, naudokitės įvairiomis programėlėmis ar interneto puslapiais, kurie įspėja, kad ore daugėja alergeno – tai padeda lengviau ištverti šį laikotarpį.
Violeta Valiukienė, Biržų rajono savivaldybės visuomenės
sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė
Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtą informaciją