Prieš pustrečių metų iš Biržų kultūros centro pavaldumo pasitraukęs Biržų Boriso Dauguviečio teatras toliau repetuoja ir publikai pristato anšlaginius spektaklius. Jo nariai vyksta į teatrų festivalius bei juose sulaukia itin didelio publikos susidomėjimo. Teatras repetuoja Biržų miesto centre, Vilniaus gatvėje esančiame daugiabučio namo rūsyje. Repeticijų vietą patys aktoriai suremontavo ir įrengė.
Spektaklis – apie moterišką laimę
Birželio 19 dieną 19 valandą Biržų kultūros centro salėje įvyks dar viena Biržų Boriso Dauguviečio teatro spektaklio premjera. Bus suvaidintas monospektaklis – Asios Kotliar „Lopšinė Marinai“.
Spektaklį režisuoja Vita Vorienė, jame vaidina ilgametė teatro aktorė Jolita Braškė.
„Vis pagalvodavau, kad norėčiau pastatyti monospektaklį, kuriame vaidintų Jolita. Ilgą laiką ieškojau tinkamos medžiagos. Ir, kaip sakoma, kas ieško, tas randa. Prisiminiau prieš daug metų matytą monospektaklį rusų kalba, kuriame vaidino pati pjesės autorė. Ir kai netikėtai vienoje šventėje sutikau autorę, paprašiau leidimo išversti pjesę į lietuvių kalbą ir ją suvaidinti Boriso Dauguviečio teatre. Leidimą gavau. Beje, pati žydų kilmės autorė – Maja Tarachovskaja (Asia Kotliar) gyvena Klaipėdoje, dirba matematikos mokytoja ir dalyvauja mėgėjų teatrų veikloje. Ji rašo pjeses, eilėraščius, vaidina ir puikiai dainuoja“, – pasakojo V. Vorienė.
Visas spektaklio veiksmas vyksta radijo studijoje, laidos „Moterų laimė“ metu, kurią veda nuolatinė jos vedėja Justina – Jolita. Tos laidos metu įvyksta daug dalykų, kurie tiesiogiai paliečia Justinos širdį. Tikėkimės, kad palies ir žiūrovų širdis.
Beje, spektaklio metu „vaidins“ ir kitų aktorių balsai – Irenos Kazokienės, Editos Aišparienės, Eriko Kleinio, Broniaus Medinio, Bonaventūro Četvergo, Igno Vaičekonio, Simos Rasiukevičiūtės, Jokūbo Špoko.
V. Vorienė nemano, kad šįkart susirinks pilna salė teatro mylėtojų. Spektaklis bus vaidinamas birželio mėnesį, kai daugeliui norisi ne sėdėti uždaroje patalpoje, o džiaugtis vasaros teikiamais malonumais, rūpintis daržais bei sodais. Bet režisierė sako: „Spektaklį surepetavome ir nekantraujame pateikti žiūrovų vertinimui. Tikimės, kad patys pačiausi Boriso Dauguviečio teatro mylėtojai ateis ir neteks spektaklio premjeros nukelti į rudenį“.
Ne vienintelė premjera
Monospektaklis „Lopšinė Marinai“ – tai jau antroji premjera po Boriso Dauguviečio teatro atgimimo. Biržų kultūros centro salėje tris kartus buvo suvaidinta Vitos Vorienės komedija „Likimo vingiai“.
V. Vorienė prasitarė, kad jau turi paruošusi medžiagą dar vienam spektakliui apie ne tik Biržuose, Lietuvoje, bet visame pasaulyje žinomą žmogų iš Biržų krašto – Joną Meką. Šią vasarą liepos 12 dieną sukanka 80 metų, kai šis žmogus, būdamas 22 metų, su savo jaunesniu broliu buvo priverstas sėsti į traukinį ir palikti gimtinę ne savo noru.
Režisierė sako perskaičiusi šio biržiečio menininko dienoraščius ir visiškai kitomis akimis pradėjusi žiūrėti į šį žymų kraštietį. Norisi, kad jį tokį pamatytų ir žiūrovai.
Pašnekovė tikisi, kad šio spektaklio premjera galėtų būti rudenį arba žiemą – kada tiksliai, šiuo metu prognozuoti sunku.
Tiesa, prasidėjus karui Ukrainoje teatras vienos repetuojamos komedijos, kurią parašė rusų autorius, atsisakė.
„Pjesė komerciška, smagi, bet tiesiog nenoriu jos dabar režisuoti. Dabar ne laikas… Turiu priežasčių taip teigti. Po Rusijos agresijos į Ukrainą asmeniškai susidūriau su pažįstamo dramaturgo iš Rusijos puolimu, įžeidžiu lietuvių vertinimu. Su juo bendravau per socialinius tinklus, nes kažkada išverčiau ir pastačiau jo pjesę Biržų kultūros centre“, – sakė Vita Vorienė.
Teatras išliko
„Mes, pasitraukę iš Biržų kultūros centro, veiklą pradėjome nuo nulio. Į spektaklius, kuriuos pastaraisiais metais suvaidinome Kultūros centre, rinkdavosi pilna salė žiūrovų. Surinkome lėšų, už kurias galime nuomotis autobusą ir važiuoti į festivalius. Galime planuoti savo išvykas ir veiklą“, – kalbėjo režisierė V. Vorienė.
Šie jos žodžiai paneigė nuogąstavimus, kad iš Biržų kultūros centro pavaldumo išėjęs teatras neišliks.
„Šiaurės rytai“ rašė, kad prieš pustrečių metų Biržų rajono kultūros padangę šokiravo žinia, jog iš režisierės pareigų Biržų kultūros centre traukiasi Boriso Dauguviečio teatro režisierė Vita Vorienė. Tiesa, ji liko dirbti ne visu krūviu meno vadovės pareigose Biržų kultūros centro Papilio skyriuje.
2013 metais, kai teatras buvo pripažintas geriausiu šalyje ir gavo „Aukso paukštę“, buvo įkurta ne pelno siekianti asociacija „Boriso Dauguviečio Teatras“.
Pasak asociacijos prezidentės Reginos Pipiraitės, renkant pavadinimą asociacijai buvo daugybė variantų. Bet apsispręsta, kad būtų nedovanotina neįamžinti mūsų kraštiečio, garsaus režisieriaus, dramaturgo, aktoriaus Boriso Dauguviečio vardo. Sutikimą dėl šio vardo panaudojimo asociacijai davė pati Galina Dauguvietytė – Boriso Dauguviečio dukra.
Septyniolika metų šio teatro spektaklius režisavusi Vita Vorienė su kolektyvu buvo pasiekę žiūrovų pripažinimą ir meilę, pelnę daugybę apdovanojimų.
Režisierė savo apsisprendimą išeiti iš darbo Biržų kultūros centre motyvavo ne nuovargiu, o sąlygų nebuvimu normaliai teatro veiklai. Viskas pamažu kaupėsi ir vieną dieną atėjo suvokimas, kad užteks, reikia „padėti tašką“.
„Kiekviena pabaiga yra visada kažko kito pradžia. Tiksliai nežinojau, kokia ta pradžia bus. Nesiejau jos su teatru. Bet gyvenimas ir mano teatro aktoriai, apsukę nedidelį ratą, mane iš naujo atvedė į Boriso Dauguviečio teatrą. Tik šį kartą – ir režisierė, ir aktoriai teatre užima vienodas pozicijas. Užsiima mėgstama veikla, už kurią atlyginimo pinigine išraiška negauna“, – kalbėjo režisierė Vita Vorienė.
Pasiūlė geri kaimynai
Atsiskyręs nuo Kultūros centro Biržų Boriso Dauguviečio teatras pirmiausia ieškojo patalpų, kurias galėtų nuomotis repeticijoms. Repetuoti buvo pradėję Biržų „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos salėje. Bet prasidėjo karas Ukrainoje, tuo metu repetavo ruso autoriaus parašytą pjesę… Ir repeticijas nutraukė.
Tada patalpas pasiūlė režisierės gyvenamojo namo kaimynai. Patalpos yra daugiabučio namo rūsyje. Bet tai ne paprastas rūsys, o toks, kuris idealiai tinka įrengti teatro studiją.
Jo aukštis per 3 metrus, plotas irgi gan didelis, kad užtektų padoriai scenai. Tik vienas minusas – rūsiui buvo būtinas remontas.
Šita „smulkmena“ nesustabdė teatralų entuziazmo. Sutartinai visi ėmėsi remonto darbų.
„Mokėmės vieni iš kitų. Konsultavomės su statybininkais, nes neturėjome lėšų samdyti profesionalius meistrus. Tinkavome, dažėme, šveitėme grindis. Pačių suremontuotos patalpos mums tapo dar šiltesnės ir jaukesnės. Ir jau praeitų metų rugsėjo mėnesį pradėjom intensyviai repetuoti“,- pasakoja teatralai.
Beje, šią vasarą remontus jie planuoja tęsti savo ir samdytų meistrų pagalba. Rūsyje įrengs sceną. Ieško ir profesionalių santechnikų nedideliam projektui rūsyje.
„Už tai, kad turime savo patalpas, esame labai dėkingi Vilniaus gatvėje esančio namo gyventojams. Jie pritarė mūsų idėjai rūsyje repetuoti, naudoti patalpas savo reikmėms. Sakė: darykite ką norite, gal ir mes kada nors ateisim pavaidinti“,- pasakojo režisierė Vita.
Teatralai jautė pareigą į vyksiančias premjeras Biržų kultūros centre namo gyventojams bent nemokamais kvietimais atsilyginti. Aišku, tiems, kurie būtų pageidavę to kvietimo. Namas nedidelis – 12 butų, ir tų norinčių būtų kokie 10 žmonių. Tačiau geri ketinimai „įstrigo“, nes tiek kvietimų Kultūros centras atsisakė teatrui parūpinti. Motyvas – spektakliai komerciniai.
Vaidina keliuose spektakliuose
Biržų Boriso Dauguviečio teatro branduolį šiuo metu sudaro dvylika aktorių.
Tiesa, dabar atsirado netgi „dvigubų“ aktorių, kurie vaidina Boriso Dauguviečio teatre ir Papilio kultūros namų teatre „Vaidintojų atžalynas“
Papilyje šeštą kartą vykusioje respublikinėje teatrų šventėje „Vaidintojų atžalynas“ buvo suvaidinta Algirdo Kazragio pjesė „Tuščia kertė širdyje“.
Joje vaidino du tokie „dvigubi“ aktoriai – biržietis Bronius Medinis ir papilietė Kristina Jakulienė.
Gyvenimo dalis
Režisierė neatmetė, kad kai paaugs anūkas, ji Biržuose galbūt įkurs teatrą vaikams. Gal ateityje atnaujins Rugilės Šataitės ir Robertos Jonaitytės parašytos pjesės „Knygų klubas“ repeticijas. Su šia pjese prieš kelerius metus dvi talentingos Biržų „Saulės“ gimnazijos moksleivės pelnė pirmą vietą Lietuvos jaunųjų dramaturgų konkurse. Pradėjo repetuoti šį spektaklį Biržų kultūros centre, bet covido apribojimai jas nutraukė. Po to režisierė nutraukė darbo sutartį.
„Planuojame daug, o kaip bus, gyvenimas parodys. Svarbu, kad mes gyvi ir kad šita veikla įprasmina mūsų gyvenimą. Teatras yra visų mūsų gyvenimo dalis“, – sako Biržų Boriso Dauguviečio teatro aktoriai.