Tai, ką viename iš tarybos posėdžių parodė opozicijos siūlymai, – kad mes, naujai išrinkti ir tie, kurie jau ne vieną kadenciją yra tarybos nariais, tiesiog nemokame pasigirti savo gerais darbais.
Juk svarbiausia siūlyti viską, įmanomus ir neįmanomus būdus, kad tik bet kokia kaina pasiektum populiarumo.
Atsistojus gerb. ūkininkei tribūnoje ir pasakius, kad džiaugiasi dėl sumažinto žemės mokesčio 10 procentų, opozicijai vis tik reikėjo dar daugiau šou: „O mes siūlome 25 procentus“. Negalvojant, kad davus vieniems iš kažko biudžete juk reikės nuimti lėšas. Svarbiausia, kad tokiais siūlymais bus pasiektas rezultatas – gautas populiarumas.
Tokių siūlytojų yra nemažai, bet kažkodėl niekas nepasiūlo realių sprendimų, kaip į rajoną atvesti didelį investuotoją, kuris sukurtų naujų darbo vietų ir papildytų savivaldos biudžetą.
UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras 2022 metais organizavo viešąjį pirkimą, pagal kurį mišrių atliekų išvežimą mūsų rajone laimėjo UAB „Ecoservice projektai“, todėl po tokio nepalankaus nupirkimo žymiai pakilo įkainiai.
Artėja rinkimai. Neseniai Biržuose besilankęs susisiekimo ministras atvirai pasakė, kad biudžete trūksta lėšų keliams ir didelių pasikeitimų kitais metais nesitikėti. Apie jokį žymų lėšų padidinimą nėra net kalbos nes prasidėjo grandioziniai projektai Lietuvoje ir šalia mūsų rajono ribų (Via Baltica) bei lėšų trūksta šalies gynybai. Todėl asmenys, kurie eis į Seimą atstovauti mums, galės drąsiai sakyti ir žadėti, kad, juos išrinkus, rajono situacija pagerės ir nebeliks čia neasfaltuotų kelių. Tokiems pergalė tikrai garantuota.
Dar nepaminėjau komunalinių atliekų surinkimo iš atliekų turėtojų ir numatomo atliekų tvarkymo apie 70 % kainos kėlimo. UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras 2022 metais organizavo viešąjį pirkimą, pagal kurį mišrių atliekų išvežimą mūsų rajone laimėjo UAB „Ecoservice projektai“, todėl po tokio nepalankaus nupirkimo žymiai pakilo įkainiai. Numatoma, kad vien I pusm. Biržų rajono savivaldybei vietinės rinkliavos surinkimui pritrūks apie 240 tūkst. Eur. Na, čia ir vėl prasidės politikų „šou“. Mes, tarybos nariai, negalime daryti įtakos viešiesiems pirkimams ir situacija yra nemaloni, nes visada maloniau yra mažinti kainas negu didinti. Bet kažkokį sprendimą priimti turėsime.
Suprantama, žaisti žmonių emocijomis yra patogu, nes pas mus daug lengvatikių. Visiems mums būtų geriau pigiau mokėti už šilumą, vandenį bei nuotekas, šie mokesčiai taip pat vieni brangiausių Lietuvoje (nes neturime didelių vartotojų). O kad mokėtume mažiau už šilumą, aš puikiai suprantu, kad reikia perimti šilumos ūkį į savo rankas. Bet tai atsieitų bene 6,5 milijono ir dar reikia papildomai turėti apyvartinių lėšų nenumatytiems atvejams, kurui bei atlyginimams, naujoms investicijoms. Ir vėl maža „problemėlė“ – rajonas neturi tiek pinigų, nes reikėjo prisidėti daugiau kaip 3 milijonus nesuplanuotų lėšų prie viešųjų erdvių sutvarkymo. Bet ir tai dar ne viskas: miestas gražėja, bet tuo pačiu didėja prižiūrima teritorija ir šių erdvių priežiūrai teks skirti daugiau lėšų.
Man yra nesuprantamas mūsų piliečių, kurie turi realias galimybes jungtis prie tinklų, pasyvumas.
Čia gali vardinti ir vardinti, o kur dar mūsų laukiamas sporto kompleksas. Jo biržiečiams reikia, ypač jaunimui, kad iš rajono neišvažiuotų ir mūsų, „seniukų“, čia vienų nepaliktų. Paėmus paskolą sustos didžioji dalis projektų nes prie jų nebegalėsime prisidėti savo lėšomis.
Be abejo, nesinori verkšlenti dėl tokios padėties, bet šilumos klausimo neužmiršome ir koalicijoje sprendžiame šį svarbų klausimą. Apie vandenis taip pat yra ką pakalbėti. Ne paslaptis, kad rajonui ateis nemažos lėšos vandens ūkio plėtrai, todėl vėl sprendžiamas klausimas, kiek ir kokia apimtimi savivaldybė pajėgs prisidėti prie šių projektų. Beje, pastaroji ir dabar prisideda prie vykstančių vandens ūkio projektų, taip pat skiria kompensacijas piliečiams, kurie jungiasi prie centralizuotų vandens ir nuotekų tinklų. Tiems, kuriems nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų tinklų, pagal galimybes dalinai kompensuoja lėšas nuosavų valymo įrengimų pastatymui. Man tenka jau antrą kadenciją vadovauti darbo grupei, kuri prieš skirdama šias kompensacijas įvertina dokumentus ir patikrina faktines prisijungimo sąlygas. Šią tvarką pateikiau tarybai, kad mūsų vandenų įmonė išvengtų baudų neprijungusi aglomeracijoje 98 procentų visų būstų prie nuotekų tinklų.
Suprantama, žaisti žmonių emocijomis yra patogu, nes pas mus daug lengvatikių.
Man yra nesuprantamas mūsų piliečių, kurie turi realias galimybes jungtis prie tinklų, pasyvumas. Juk kai kurių kaimų gyventojai net primokėtų, kad gautų tokią galimybę, bei jau ne vienerius metus rašo prašymus, kad juos prijungtų prie centralizuotų nuotekų ir vandens tinklų. Per 2 metus kompensacijomis pasinaudojo tik apie 140 piliečių ir dar 22 piliečiai, kurie įsirengė valymo įrenginius. Gyventojai turi suprasti, kad savivaldybė ir taryba, prisidėdama kompensacijomis, visų pirma siekia, kad jiems būtų pagerintos gyvenimo sąlygos ir kokybė.
Viename komiteto posėdyje iš „Biržų vandenų“ direktorės buvau gavęs pažadą, kad iki Naujųjų metų bus peržiūrėta nuotekų išvežimo tvarka ir piliečiai iš atskirų kiemų galės kooperuotis išveždami nuotekas. Taip pat buvo pabrėžiama, kad šiuo metu, mano manymu, esanti tvarka yra ydinga, nes netaikomas solidarumo principas, kad visiems rajono gyventojams, nežiūrint atstumo, nuotekų išvežimo kaina būtų vienoda.
Politikos klausimais mūsų rajone vyrauja nemažas žmonių susipriešinimas, ir ypač žiniasklaidos priemonėse. Todėl artėjant šventėms norėtųsi palinkėti pakantumo vienų kitiems bei nesistengti kerštauti buvusiems ir esamiems valdžioje, nepasiduoti neigiamoms emocijoms, o judėti į priekį ir šiuos sunkius metus palydėti su geromis emocijomis.
Dalius Drevinskas, Biržų rajono savivaldybės tarybos Teritorijų vystymo ir aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, Demokratų frakcijos pirmininkas