Biržų rajono gydymo įstaigų vadovai ir medikai kalba apie drastiškai padidėjusį susirgimų plaučių uždegimu skaičių. Itin daug nustatytų atvejų plaučių uždegimą sukelia mikoplazminė bakterija. Rajone siaučia plaučių uždegimo forma, kuri sunkiai nustatoma.
Kraujo tyrimai pakinta nežymiai
Biržų savivaldybės poliklinikos vadovas Lukas Kalninis sakė, kad, lyginant su praėjusiais metais, nustatomų susirgimų plaučių uždegimu skaičius padidėjo 7 kartus. O šių metų lapkričio – gruodžio mėnesiais sergamumas pakilo keturgubai.
„Gydytojai sako, kad tiek plaučių uždegimų diagnozuodavo per savaitę, dabar nustato per dieną“, – kalbėjo poliklinikos vadovas.
L. Kalninis sakė, kad ypač daug nustatyta plaučių uždegimų, kuriuos sukelia mikoplazminė bakterija. Kartais ligą įtarus ir padarius specifinį tyrimą ši bakterija nustatoma ne vienam, o keliems šeimos nariams. Vienas iš šios bakterijos buvimo požymių – užsitęsęs ir nenuslopinamas kosulys.
Poliklinikos vadovas minėjo, kad šiemet vyraujantis plaučių uždegimas yra toks, kad padarius kraujo tyrimus jų rodikliai keičiasi nežymiai ir uždegimo nerodo. Dažniausiai prasidėję neagresyvios formos uždegiminiai procesai vėliau „nusileidžia“ į plaučius.
Didžioji dalis susirgusiųjų plaučių uždegimu gydoma ambulatoriškai.
Daugiau nustato mikoplazmos bakterijų
Biržų šeimos gydytojų centro direktorė Rasa Jakienė sakė, kad medikai susirgusiųjų plaučių uždegimų kilimą jaučia jau nuo vasaros. Nustatytų atvejų padidėjo 50 procentų.
„Kosulys, karščiavimas, dusulys. Didžiulis silpnumas. Kai kuriais atvejais karščiavimo gali ir nebūti“, – plaučių uždegimo požymius vardijo centro šeimos gydytoja Elena Šakelienė.
Medikė minėjo, kad plaučių uždegimo kartais neparodo stetoskopas, o jis pamatomas tik rentgeno nuotraukoje. Kai kuriais kitais atvejais būna atvirkščiai – nerodo nuotrauka, o karkalai girdimi stetoskopu.
Pasitaiko, kad šią ligą kai kurie pacientai gydosi kelis mėnesius. Būna ir ligos atkritimų.
Pašnekovės kalbėjo, kad pradėjus daryti tyrimus vis daugiau nustatoma plaučių uždegimų nuo mikoplazmos bakterijos atveju. Ieškant tikrosios diagnozės, kodėl pacientas kosti, buvo nustatyti ir du kokliušo atvejai. Sirgo mergaitė, vėliau užsikrėtė su ligone bendravusi senelė.
Iš nustatytų plaučių uždegimo atvejų hospitalizuoti teko 10 – 15 procentų pacientų.
Gydytoja perspėjo, esant bet kokiems įtarimams dėl prastėjančios sveikatos nesigydyti patiems, o kreiptis į medikus.
Ligonių yra
Biržų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja gydymui Vitalija Jukonienė sakė, kad gydymo įstaigoje yra ligonių, gydomų dėl plaučių uždegimo. Ar šis skaičius pakilęs, medikė negalėjo pasakyti.
„Ligoninėje gydomi sunkesni ligoniai“, – sakė V. Jukonienė.