Dvidešimt aštuntasis profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“ prasidėjo gerąja naujiena apie Biržuose atsirasiantį kultūros ženklą garsiajam kraštiečiui – teatro režisieriui, aktoriui, pedagogui, dramaturgui Borisui Dauguviečiui. Skulptūrinis portretas (biustas) bus pastatytas prie Biržų kultūros centro, į kurio sceną kiekvienais metais grįžta profesionalus teatras ir nuo jo, kaip ir nuo gimtųjų Dauguviečių, neatsiejamas garsiojo teatralo vardas.
Dėmesys žiūrovams ir festivalio draugams
Praėjusį penktadienį Biržų kultūros centre prasidėjo XXVIII profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“. Jame bus suvaidinti šeši spektakliai.
Žiūrovus pasitiko jaukumu viliojanti ir kava kvepianti pirmojo aukšto fojė erdvė. Čia dirbo graži sutuoktinių Giedrės ir Dainiaus Badauskų pora. Neseniai Biržuose įkurtos kavinės „Amplua Waffle“ savininkai džiaugėsi galimybe vaišinti prestižinio renginio svečius. Antrojo aukšto fojė vakarui su aktoriais ir festivalio rėmėjais ruošėsi kita biržiečių šeimos įmonė – restoranas „Pilies skliautai“.
Į kultūros centrą besirenkantys žiūrovai sakė pasiilgę teatro šventės ir tradicijos apsilankyti nors viename ar keliuose spektakliuose. Į pirmąjį festivalio spektaklį juos tarsi įvedė abiejų aukštų fojė eksponuojama Jono Staselio paroda „Kaukių balius“. Ji, kaip ir festivalio atidarymui skirtas spektaklis, – apie nesibaigiantį gyvenimiškąjį kaukių balių, ne tik gražiąją žmonių tarpusavio santykių pusę, besipinančių aistrų kaleidoskopą.
Festivalio atidarymas buvo šiuolaikiniam teatrui skirta diena ir teatro „Atviras ratas“ spektaklis „Akvariumas“.
ŠR kalbinti biržiečiai sakė „Akvariumą“ rinkęsi ir dėl noro pajusti festivalio atidarymo dvasią, ir dėl „Atviro rato“ jau matyto ir gerą įspūdį palikusio kito spektaklio. Svarbi aplinkybė – paskutinė darbo diena prieš savaitgalį. Vieni kalbintieji tikino, kad pagal galimybes norėtų pamatyti visus festivalio spektaklius. Daugelis minėjo, kad, be „Akvariumo“, rinkosi Taško teatro muzikinį spektaklį „Amerika pirtyje“ ir Kauno nacionalinio dramos teatro komišką dramą „Kai mes būsim jauni“. Keli žiūrovai norėtų pamatyti ir Šiaulių bei Klaipėdos dramos teatro spektaklius.
Ištikimi tradicijai ir meilei teatrui
Prieš spektaklį Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius sveikino susirinkusius, dėkojo už išsaugotą tradiciją visiems, nuo kurių priklauso festivalio tąsa ir sėkmė.
Dėkota teatralams, jiems talkininantiems žmonėms, kultūros centro darbuotojams ir, aišku, žiūrovams. Matyti juos gausiai susirinkusius, sako direktorius, yra didžiausias festivalio pastangų įvertinimas.
Ypatinga padėka skirta festivalio garantui – rėmėjams. Juos, festivalio draugus, išvardijęs direktorius prašė festivalio pradžią paskelbti Biržų rajono savivaldybės merą Kęstutį Knizikevičių. Kartu su meru į sceną buvo pakviestas Seimo narys Valdemaras Valkiūnas.
Meras pirmiausia sveikino mokytojus su profesine švente, dėkojo kultūros centro žmonėms ir visiems žiūrovams už išsaugotą gražią tradiciją.
Seimo narys V. Valkiūnas su būsima švente taip pat sveikino mokytojus, be kurių, pasak parlamentaro, nebūtų ir teatralų. Seimo narys linkėjo sėkmės festivalio organizatoriams ir vylėsi, kad trisdešimtasis festivalis bus atšvęstas su dideliu trenksmu ir baliumi.
„Tai jau priklausys nuo festivalio draugų dosnumo“, – linksmai atsakė už linkėjimus dėkojęs kultūros centro direktorius R. Lesevičius.
Idėja, dėl kurios susivienijo socialdemokratai ir konservatoriai
Ovacijomis buvo sutikta festivalio atidarymo metu mero K. Knizikevičiaus žadėta ir paskelbta žinia.
„Man, ne teatro žmogui, „Žaldokynė“ asocijuojasi su Borisu Dauguviečiu. Gera žinia yra ta, kad iš Vilniaus savivaldybės netrukus turėtume gauti B. Dauguviečio skulptūrą. Ją planuojame pastatyti šalia kultūros centro ir taip įamžinti garsų mūsų krašto žmogų. Pajuokausiu, kad netgi su konservatoriais radome bendrą sutarimą“, – pranešė meras.
Mero paskelbtą žinią apie Biržuose atsirasiantį pagarbos ženklą Borisui Dauguviečiui palydėjo ovacijos.
Paini paminklo istorija su laiminga pabaiga
Ko gero, į Biržus sugrįšiantis bronzinis B. Dauguviečio biustas yra 1955 metais sukurtas skulptoriaus Rapolo Jakimavičiaus. 1957 metais į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą (LNDT) atvežtas B. Dauguviečio biustas buvo pastatytas dramos teatro kieme. Režisieriaus paminklas iš dramos teatro į Odminių skverą buvo iškeltas 1974 metais, kai teatre prasidėjo remontas.
Beveik tris dešimtmečius skulptūra stovėjo Odminių skvere.
Tačiau paminklą buvo nuspręsta iškelti prasidėjus skvero rekonstrukcijai.
„LNDT generalinis direktorius Vytautas Rumšas BNS patvirtino, kad biustas grįš į teatrą. Tačiau dar nenuspręsta, kur jį pastatyti“, – rašyta 2003 metais šalies žiniasklaidoje.
2024 metais pranešama apie rugsėjo 20 dieną LNDT atidengiamą režisieriaus Henriko Vancevičiaus skulptūrinį portretą.
„Jis pastatytas greta kitų reikšmingų Lietuvos nacionalinio dramos teatro istorijai asmenybių portretų – šio teatro įkūrėjo, direktoriaus, meno vadovo Romualdo Juknevičiaus (1906–1963) ir šešerius metus šiame teatre dirbusio režisieriaus ir teatro studijos vadovo Boriso Dauguviečio (1885–1949). Pastaruosius dar 2005 metais sukūrė skulptorius Romualdas Kvintas. Atidengiamas skulptūrinis portretas – lyg režisieriaus sugrįžimas į savo namus“, – rašoma apie pagarbos ženklą H. Vancevičiui.
Taigi LNDT yra ir B. Dauguviečio skulptūrinis portretas, kurio autorius R. Kvintas.
Nežinia, kur iki šiol buvo saugoma R. Jakimavičiaus sukurta režisieriaus B. Dauguviečio skulptūra. Svarbu tai, kad jos pastatymas Biržuose bus kaip režisieriaus grįžimas namo.
Grįžimas į kraštą, kuriame ilsisi ir jo dukros Galinos Dauguvietytės palaikai.
Apie kol kas vietos nerandančią senąją B. Dauguviečio skulptūrą, pasak savivaldybės paveldosaugininko Daliaus Mikelionio, buvo užsiminta praėjusiais metais Biržuose vykusiame paveldosaugininkų suvažiavime.
„Mums ši skulptūra labiau reikalinga. Norėjome, kad Biržuose ji atsirastų pavasarį per B. Dauguviečio gimtadienį, tačiau užtruko derinimas su Vilniaus savivaldybe“, – sako D. Mikelionis. Bronzinis režisieriaus B. Dauguviečio biustas šiuo metu tvarkomas ir netrukus turėtų atsirasti Biržuose. „Jį atveš vilniečiai, mums patiems tik pasistatyti reikės“, – sako D. Mikelionis.