Į rajono valdžią susiruošusi sporto legenda pageidautų, kad dabartiniai savivaldybės vadovai įgyvendintų jo norus nesilaikydami įstatymų. Tokia išvada peršasi girdint verslininko Gedimino Variakojo pasisakymus.
Latvygalos gatvėje, išskirtinai gražioje vietoje prie pat Širvėnos ežero ir Apaščios upės, gyvenantys biržiečiai neapsiriboja jiems priklausančia žeme. Jie savo valdas nori plėsti ir šalia esančios valstybinės žemės sąskaita.
Prie verslininko, sportininko ir politiko Liutauro Variakojo gyvenamojo namo galimai valstybinėje žemėje atsirado trinkelės. Kas jas ten paklojo, L. Variakojis tikina nežinąs.
Jo tėvas, praeityje žinomas motokrosininkas Gediminas Variakojis pageidauja šalia savo sklypo nuomoti valstybinę žemę ir piktinasi, kad rajono vadovai tam neuždega žalios šviesos. Jam nerūpi, kad tokių galimybių nenumato įstatymai.
Pradėta administracinio nusižengimo teisena
„Šiaurės rytai“ jau rašė apie Latvygalos gatvėje, šalia verslininko Liutauro Variakojo namo, esantį valstybinės žemės sklypą. Jis išgrįstas trinkelėmis, ant jo stovi privatūs automobiliai bei krepšinio stovas.
Dėl šio sklypo nuomos ar jo įsigijimo į Nacionalinę žemės tarnybą niekas nesikreipė.
Prieš du mėnesius gavęs pranešimą apie šį galimą pažeidimą Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Biržų skyrius tyrimo ėmėsi tik po publikacijos „Šiaurės rytuose“. Paaiškėjo, kad apžiūrėti sklypą tarnybos darbuotojams vis trukdė oro sąlygos.
Praėjusį trečiadienį „Šiaurės rytus“ pasiekė NŽT prie Aplinkos ministerijos Biržų skyriaus raštas, kuriame informuojama dėl atlikto žemės naudojimo patikrinimo.
Jame rašoma, kad NŽT Biržų skyrius 2023 m. sausio 16 d. 9.50 val. atliko atskiru žemės sklypu nesuformuoto valstybinės žemės ploto, pietinėje dalyje besiribojančio su privačios nuosavybės teise valdomu žemės sklypu, esančiu Biržuose, Latvygalos g. 27, naudojimo patikrinimą vietoje.
Patikrinimo metu nustatyta, kad atskiru žemės sklypu nesuformuotame valstybinės žemės plote išklota trinkelių danga bei įrengtas krepšinio stovas.
„Pranešame, kad yra pradėta administracinio nusižengimo teisena dėl žemės naudojimo tvarkos pažeidimo, numatyto Administracinių nusižengimų kodekso 110 straipsnyje“, – teigiama pranešime.
Šiame straipsnyje skelbiama apie atsakomybę dėl savavališko žemės, miško, vandens telkinių užėmimo ir naudojimo.
Gerų norų nesuprato?
Po publikacijos „Šiaurės rytuose“ į redakciją kreipėsi Latvygalos gatvėje gyvenantis Gediminas Variakojis. Jo gyvenamasis namas yra šalia sūnaus Liutauro Variakojo namo.
G. Variakojis piktinosi, kad rajono vadovai neatsižvelgė į jo gerus norus sutvarkyti kitą valstybinės žemės sklypą, esantį Latvygalos gatvėje. Šalia to sklypo, kur yra šio verslininko gyvenamasis namas, dabar pastatytas naujasis tiltas per Apaščią.
G. Variakojis tikino, kad jis nori šalia savo gyvenamojo namų Latvygalos gatvėje išsinuomoti ar nusipirkti valstybinės žemės sklypą, bet geriems norams kelią užtveria valdžia.
Vyras sakė praėjusią vasarą pasikvietęs Biržų savivaldybės administracijos direktorę Irutę Varzienę bei Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėją Loretą Munikienę. Jis joms aiškinęs, kad nori šalia savo namų, prie ežero, išsinuomoti 2 arų žemės sklypą, jį sutvarkyti, įrengti fontaną.
„Man buvo pasakyta, kad negalima“, – valdžios nesupratingumu dėl jo gerų norų piktinosi G. Variakojis.
Tėvas ir sūnus Variakojai yra politinio komiteto „Biržų atgimimas“ rinkiminio sąrašo nariai.
Įstatymai galimybės nenumato
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė patvirtino, kad praeitą vasarą minimas pilietis teiravosi dėl galimybės išplėsti jam nuosavybės teise priklausantį sklypą greta esančiu laisvos valstybinės žemės plotu. Jis pažymėjo, kad papildomai norėtų įsigyti apie 2 arus valstybinės žemės, užimančios dalį teritorijos tarp jo sklypo ir upės. Tiesa, to prašė ne raštu, o žodžiu.
Jam buvo paaiškinta, kad ne aukciono būdu galima įsigyti tik įsiterpusį laisvos valstybinės žemės plotą.
Įsiterpusiu laisvos valstybinės žemės plotu laikomas žemės plotas, įsiterpęs tarp privačių žemės sklypų ar (ir) išnuomotų valstybinės žemės sklypų, taip pat privačių arba išnuomotų valstybinės žemės sklypų ir kelių (gatvių) ar miškų sklypų (plotų), jeigu šiuose plotuose negalima suformuoti racionalaus dydžio ir ribų žemės sklypų. Toks plotas Nacionalinės žemės tarnybos vadovo ar jo įgalioto teritorinio padalinio vadovo sprendimu gali būti parduodamas ne aukciono būdu besiribojančių Nekilnojamojo turto registre įregistruotų privačios žemės sklypų savininkams arba išnuomojamas besiribojančių valstybinės žemės sklypų nuomininkams.
Įsiterpusiu nelaikomas žemės sklypas, kuris ribojasi su laisvos valstybinės žemės plotu, nesuformuotu kaip atskiras žemės sklypas, išskyrus atvejus, kai tarp privačių žemės sklypų ar (ir) išnuomotų valstybinės žemės sklypų, taip pat privačių arba išnuomotų valstybinės žemės sklypų ir kelių (gatvių) ar miškų sklypų (plotų) įsiterpusį žemės sklypą sudaro siaura juosta, šlaitai ar grioviai.
Teritorijose, kuriose pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus numatoma formuoti vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų bei daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijų naudojimo būdo žemės sklypus, įsiterpę žemės sklypai negali būti didesni kaip 0,04 ha, išskyrus atvejus, kai žemės sklypą sudaro siaura juosta, šlaitai ar grioviai.
Anot L. Munikienės, šios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 2 d. nutarimo Nr. 692 ,,Dėl naujų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ nuostatos susitikimo metu buvo paminėtos verslininkui bei paaiškinta, kad jo pageidaujama įsigyti teritorija tik iš vienos pusės ribojasi su suformuotu sklypu (jo paties sklypu), todėl įsiterpusio laisvos valstybinės žemės ploto sąvoka šiuo atveju netaikoma.
„Taip pat pažymėtina, kad pagal Biržų miesto bendrąjį planą minima teritorija priskirta ekstensyviai naudojamų želdynų teritorijai, kurioje papildomai gali būti vystomos tik šios teritorijos: susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijos, susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorijos, bendro naudojimo teritorijos bei atskirųjų želdynų teritorijos, t. y. šioje teritorijoje neplanuojama formuoti naujų vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijų naudojimo būdo žemės sklypų, kuriuos būtų galima įsigyti aukciono būdu“, – teigė L. Munikienė.