Birželio 2-osios vakare Biržų pilies salė skambėjo nuo jaunimo dainų. „Saulės“ gimnazijos folkloro ansamblis „Saulala“ šventė 25-metį.
Ansamblis susibūrė dar 1997 metų rudenį, kai mokykla minėjo savo gyvavimo 80-metį. Apie penkiolika bendraminčių gimnazistų sumanė koncerte padainuoti „Kur aisiu aisiu“. Ši daina tapo savotiška ansamblio pradžia. Kasmet augo kolektyvo narių skaičius, gimnazistai mokėsi vis naujų liaudies dainų, šokių, muzikavo, važinėjo į koncertus, folkloro festivalius, rengiamus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Populiarūs tapo gimnazijos skudutininkai, kanklininkai ir ragų pūtėjai. Juos sėkmė ne kartą lydėjo Lietuvos vaikų ir moksleivių liaudies kūrybos konkurse „Tramtatulis“, į Biržus laureatų diplomus parvežė tiek sutartinių giedotojos, tiek grojantys penkiastygėmis kanklėmis, skudučiais, lumzdeliais ar ragais. Gimnazistas Pijus, visų džiaugsmui, šįmet pelnė ne tik laureato, bet ir muzikantų muzikanto vardą.
Ansambliečiai tvirtino ne tik repeticijose ir konkursuose sunkiai plušantys, jubiliejaus proga jie biržiečiams paruošė staigmeną – penkių dalių pasirodymą. Pirmojoje skambėjo dainos, skirtos Tėvynei Lietuvai. Jai moksleiviai dėkojo už tai, „kad esam, ir už tai, kas esam“.
Pasirodymą pradėjo ragų pūtėjai, juos keitė dainingosios sutartinių giedotojos.
Šventės proga į koncertą susirinkę buvę ansamblio dalyviai irgi neatsiliko – jie nešykštėjo gerų žodžių, dainų ir vingrių melodijų. Dalis buvusiųjų lopšines dainuoja tik savo kūdikiams, dalis įsijungė į žinomus šalies folkloro ansamblius. Stoję šalia dabartinio kolektyvo, jie visus drąsino savo vidine ramybe, gražiu laisvumu, vidine darna, iš širdies sklindančia daina.
Sakydami komplimentus ansamblio vadovei Nijolei Kaulinienei, buvusieji pastebėjo, jog šioji juos matė, pažino kur kas geriau nei jų mamos bei tėčiai.
„Su „Saulala“ galima nueiti toli, nes dalyvavimas ansamblyje net natų nepažįstančius atveda į muzikos kelią. Puiki vadovė išmoko ir muzikos, ir gyvenimo,“ – gerų žodžių negailėjo ketverius metus kolektyve buvusi biržietė, 85-osios laidos auklėtinė Aurelija Stiklė.
Prieš keturiolika metų gimnaziją baigusi Laura Januševičienė tvirtina, jog buvimas šiame kolektyve suformuoja gyvenimo vertybes, ugdo tautiškumą, padeda garsinti Biržų kraštą.
Deimantas Makrickas „Šiaurės rytams“ džiaugėsi, jog „Saulala“ jam parodė kelią į folklorą, kur jis save rado ir realizuoja iki šiol. Kanklėmis, skudučiais, ragais, armonika mokantis groti Deimantas ir dabar griežia vakaronėse, naktišokiuose, folkloro festivaliuose.
Karolis Parčiauskas, dabar fiziką ir pedagogiką studijuojantis Vilniaus universitete, yra aktyvus žinomo folkloro ansamblio „Ratilio“ narys. Pasak Karolio, jam yra garbė tęsti senąsias tautos tradicijas. Be to, folkloras padeda suprasti save, padeda atsipalaiduoti ir tada, kai sunku, ir tada, kai linksma.
Sveikinimo žodį tarusi Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė džiaugėsi, kad jai teko matyti, kaip ansamblis augo, kaip patyrė pirmąsias šlovės akimirkas. Vicemerė linkėjo, kad daina, šokis, muzikos pajautimas gimnazistus lydėtų ir ateityje. Ansambliečiams rajono valdžios atstovė padovanojo Biržų miesto vėliavą, kad moksleiviai ją garbingai neštų ir iškeltų ten, kur gastrolėse apsistos „Saulala“ kolektyvas.
Kolektyvą sveikinęs Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius sakė esantis įsitikinęs, kad ansambliečiai myli ne tik folklorą, etnokultūrą, bet ir Lietuvą, kurios niekada neišduos.
Po šventinio koncerto įvairių kartų ansambliečiai išsiskirstyti neskubėjo, dar ilgokai iš jų širdies gilumos sklido ilgesingos dainos, kurios atstojo daugybę neišsakytų žodžių.